Valresultat Västervik 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Västervik med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västervik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 29 041
- Avgivna röster
- 24 451
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 732 | 32,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 977 | 20,6 % |
| MModeraterna | 4 321 | 17,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 765 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 586 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 377 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 069 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 953 | 3,9 % |
| Övriga partier | 363 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 276 | 34,9 % |
| MModeraterna | 4 672 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 655 | 15,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 246 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 1 855 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 603 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 668 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 526 | 2,2 % |
| Övriga partier | 200 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Västervik — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Västervik har 57 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 861 | 32,9 % | 19(+1) |
| MModeraterna | 5 787 | 24,2 % | 14(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 467 | 14,5 % | 9(±0) |
| CCenterpartiet | 1 812 | 7,6 % | 4(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 548 | 6,5 % | 4(+1) |
| VVänsterpartiet | 1 504 | 6,3 % | 4(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 728 | 3,0 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 524 | 2,2 % | 1(−1) |
| WesteWesterwikspartiet | 467 | 2,0 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 224 | 0,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Västervik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västervik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % | 39,9 % | 39,3 % | 34,3 % | 34,4 % | 32,0 % |
| SD | 2,1 % | 5,2 % | 13,6 % | 19,2 % | 23,2 % | 20,6 % |
| M | 19,9 % | 25,8 % | 19,3 % | 16,9 % | 17,4 % | 17,9 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 3,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 7,3 % |
| C | 9,3 % | 7,3 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,1 % | 6,6 % |
| V | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,5 % | 5,7 % |
| L | 6,3 % | 5,5 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,4 % |
| MP | 4,0 % | 5,4 % | 4,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 1,5 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,7 % | 85,4 % | 86,3 % | 84,0 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Västervik 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västervik 2026
Så skiljer sig Västervik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 32,0 % i Västervik mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,0
- SD +3,1
- KD +1,1
Svagare än i riket
- V −2,7
- MP −2,2
- M −2,0
- L −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Västervik, från 4,5 % till 5,7 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,2 % till 20,6 % (−2,6).
- SD −2,6
- S −2,3
- V +1,2
- KD +1,1
- L +0,9
- MP +0,7
- M +0,5
- C +0,5
Valdeltagande i Västervik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,2 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Västervik på plats 177 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västervik är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Södermalm till 88,4 % i Loftahammar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ankarsrum (41,5 %) och sitt svagaste i Blackstad-Odensvi (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Moderaterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västervik är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,2 % i kommunvalet mot 17,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- M +6,3
- SD −6,1
- L −2,2
- C +1,0
- MP −0,9
- KD −0,8
- S +0,8
- V +0,6
Största parti i Västervik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västervik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Västervik 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Västervik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ankarsrum | S | 41,5 % | S | 44,6 % | 80,3 % |
| Blackstad-Odensvi | SD | 21,1 % | M | 24,2 % | 83,9 % |
| Brevik | S | 33,3 % | S | 35,0 % | 82,5 % |
| Centrum | S | 30,0 % | M | 32,8 % | 79,3 % |
| Djurgården-Törnsfall | S | 24,0 % | M | 29,8 % | 85,7 % |
| Gamleby 1 | S | 29,3 % | S | 28,5 % | 73,9 % |
| Gamleby 2-Lofta | S | 29,9 % | S | 30,4 % | 78,6 % |
| Gladhammar-Västrum | S | 30,8 % | S | 32,7 % | 79,1 % |
| Hjorted | S | 33,3 % | S | 31,9 % | 84,3 % |
| Jenny-Kvännaren | S | 33,3 % | S | 34,9 % | 85,0 % |
| Johannesdal | S | 37,2 % | S | 40,2 % | 75,8 % |
| Karstorp | S | 40,8 % | S | 41,5 % | 73,2 % |
| Loftahammar | M | 23,7 % | M | 33,3 % | 88,4 % |
| Ludvigsdal-Hornslandet | S | 35,6 % | S | 38,0 % | 84,7 % |
| Marieborg | S | 36,3 % | S | 33,9 % | 81,8 % |
| Peru | S | 34,4 % | S | 35,1 % | 75,3 % |
| Piperskärr-Gränsö | M | 33,5 % | M | 40,2 % | 88,4 % |
| Skogshaga | S | 39,1 % | S | 42,5 % | 80,1 % |
| Södermalm | S | 38,9 % | S | 40,7 % | 72,8 % |
| Ukna-Västra Ed | SD | 25,9 % | M | 26,4 % | 83,2 % |
| Västralund-Stenhagen | S | 33,8 % | S | 34,9 % | 82,9 % |
| Östermalm | S | 35,7 % | S | 35,1 % | 78,0 % |
| Överum | S | 34,4 % | S | 36,7 % | 77,9 % |