Valresultat Högsby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Högsby med 27,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Högsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 3 740
- Avgivna röster
- 3 059
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 820 | 27,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 816 | 27,0 % |
| KDKristdemokraterna | 464 | 15,4 % |
| MModeraterna | 358 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 179 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 167 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 89 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 88 | 2,9 % |
| Övriga partier | 39 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 878 | 27,7 % |
| KDKristdemokraterna | 799 | 25,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 695 | 21,9 % |
| MModeraterna | 304 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 225 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 174 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 52 | 1,6 % |
| Övriga partier | 45 | 1,4 % |
Kommunvalet 2026 i Högsby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Högsby har 31 mandat. Kristdemokraterna fick flest, 11 mandat (+6 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 1 124 | 35,4 % | 11(+6) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 825 | 26,0 % | 8(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 552 | 17,4 % | 5(−2) |
| MModeraterna | 262 | 8,3 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 231 | 7,3 % | 2(−3) |
| VVänsterpartiet | 151 | 4,8 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 27 | 0,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Högsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Högsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har KD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- SD
- KD
- M
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 41,3 % | 39,3 % | 31,8 % | 30,8 % | 27,2 % |
| SD | 5,2 % | 7,5 % | 19,9 % | 26,7 % | 30,7 % | 27,0 % |
| KD | 7,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,6 % | 10,7 % | 15,4 % |
| M | 15,7 % | 21,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 11,8 % | 11,9 % |
| C | 14,7 % | 11,3 % | 10,6 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,9 % |
| V | 5,1 % | 4,3 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,9 % | 5,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,9 % |
| L | 4,0 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,9 % |
| Övr | 1,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 0,8 % | 1,4 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,0 % | 85,7 % | 85,9 % | 83,9 % | 81,8 % |
Valdeltagande i Högsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Högsby 2026
Så skiljer sig Högsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,0 % i Högsby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,5
- KD +9,2
Svagare än i riket
- M −8,0
- MP −3,2
- V −2,9
- L −2,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Högsby, från 10,7 % till 15,4 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,7 % till 27,0 % (−3,6).
- KD +4,6
- SD −3,6
- S −3,6
- C −1,8
- L +1,7
- V +1,6
- MP +1,1
- M +0,1
Valdeltagande i Högsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,8 %, vilket är 3,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Högsby på plats 254 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Högsby är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,1 % i Högsby till 80,5 % i Berga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fågelfors (36,6 %) och sitt svagaste i Fagerhult (15,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Högsby är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 35,4 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,1 procentenheter.
- KD +20,1
- SD −9,6
- M −3,6
- C +1,4
- S −1,1
- V −0,8
Största parti i Högsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Högsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 81,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Högsby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Högsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | SD | 32,3 % | KD | 40,1 % | 80,5 % |
| Fagerhult | SD | 29,1 % | KD | 41,1 % | 70,3 % |
| Fågelfors | S | 36,6 % | KD | 34,4 % | 76,2 % |
| Högsby | S | 34,6 % | S | 36,1 % | 62,1 % |
| Ruda | SD | 35,5 % | KD | 34,9 % | 70,6 % |