Valresultat Mönsterås 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mönsterås med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,0 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mönsterås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 10 110
- Avgivna röster
- 8 701
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 541 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 407 | 28,0 % |
| MModeraterna | 1 279 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 828 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 439 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 434 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 304 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 227 | 2,6 % |
| Övriga partier | 138 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 766 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 992 | 23,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 224 | 14,5 % |
| MModeraterna | 1 077 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 527 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 480 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 170 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 1,8 % |
| Övriga partier | 55 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Mönsterås — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Mönsterås har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (+5 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 11 och Centerpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 772 | 44,0 % | 22(+5) |
| SDSverigedemokraterna | 1 980 | 23,1 % | 11(+2) |
| CCenterpartiet | 828 | 9,7 % | 5(−7) |
| MModeraterna | 754 | 8,8 % | 4(±0) |
| KDKristdemokraterna | 641 | 7,5 % | 4(±0) |
| VVänsterpartiet | 418 | 4,9 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 173 | 2,0 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Mönsterås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mönsterås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 39,4 % | 39,1 % | 31,9 % | 31,6 % | 29,6 % |
| SD | 3,7 % | 6,6 % | 18,3 % | 26,3 % | 30,6 % | 28,0 % |
| M | 17,3 % | 23,1 % | 16,9 % | 13,8 % | 14,0 % | 14,9 % |
| KD | 6,7 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,5 % | 8,0 % | 9,6 % |
| V | 5,2 % | 5,4 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,6 % | 5,1 % |
| C | 12,4 % | 10,4 % | 9,6 % | 10,0 % | 6,3 % | 5,0 % |
| L | 4,1 % | 4,3 % | 2,4 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,4 % | 3,1 % | 2,1 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,5 % | 85,6 % | 87,5 % | 89,3 % | 87,3 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Mönsterås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mönsterås 2026
Så skiljer sig Mönsterås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,0 % i Mönsterås mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,5
- KD +3,5
- S +1,5
Svagare än i riket
- M −5,0
- MP −3,5
- V −3,3
- C −2,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Mönsterås, från 8,0 % till 9,6 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,6 % till 28,0 % (−2,6).
- SD −2,6
- S −2,0
- KD +1,6
- V +1,5
- C −1,2
- L +0,9
- M +0,9
- MP +0,5
Valdeltagande i Mönsterås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mönsterås på plats 93 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mönsterås är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Mönsterås Centrum N till 86,2 % i Timmernabben.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mönsterås Centrum S (38,2 %) och sitt svagaste i Fliseryd (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mönsterås är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 44,0 % i kommunvalet mot 29,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,4 procentenheter.
- S +14,4
- M −6,1
- SD −4,9
- C +4,6
- KD −2,2
- L −1,5
- V −0,2
Största parti i Mönsterås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mönsterås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 87,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 80,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Mönsterås 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Mönsterås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blomstermåla | SD | 33,5 % | S | 44,6 % | 82,2 % |
| Fliseryd | SD | 36,1 % | SD | 31,6 % | 77,8 % |
| Mönsterås Centrum N | S | 34,3 % | S | 48,7 % | 76,6 % |
| Mönsterås Centrum S | S | 38,2 % | S | 51,3 % | 77,0 % |
| Mönsterås Landsbygd N | SD | 26,5 % | S | 41,9 % | 86,1 % |
| Mönsterås Landsbygd S | S | 35,4 % | S | 53,1 % | 85,4 % |
| Mönsterås Ljungnäs | S | 30,6 % | S | 50,3 % | 84,7 % |
| Timmernabben | S | 30,1 % | S | 43,9 % | 86,2 % |
| Ålem | SD | 30,3 % | S | 35,9 % | 83,8 % |