Valresultat Mönsterås 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mönsterås med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mönsterås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 10 143
- Avgivna röster
- 8 854
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 763 | 31,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 678 | 30,6 % |
| MModeraterna | 1 224 | 14,0 % |
| KDKristdemokraterna | 702 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 549 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 313 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 230 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 190 | 2,2 % |
| Övriga partier | 104 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 967 | 34,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 782 | 20,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 211 | 14,0 % |
| MModeraterna | 973 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 951 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 420 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 127 | 1,5 % |
| Övriga partier | 35 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 015 | 34,3 % |
| CCenterpartiet | 2 148 | 24,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 659 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 767 | 8,7 % |
| MModeraterna | 631 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 201 | 2,3 % |
| Övriga partier | 74 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Mönsterås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mönsterås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 39,4 % | 39,1 % | 31,9 % | 31,6 % | 29,6 % |
| SD | 3,7 % | 6,6 % | 18,3 % | 26,3 % | 30,6 % | 28,0 % |
| M | 17,3 % | 23,1 % | 16,9 % | 13,8 % | 14,0 % | 14,9 % |
| KD | 6,7 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,5 % | 8,0 % | 9,6 % |
| C | 12,4 % | 10,4 % | 9,6 % | 10,0 % | 6,3 % | 5,0 % |
| V | 5,2 % | 5,4 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,6 % | 5,1 % |
| L | 4,1 % | 4,3 % | 2,4 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,4 % | 3,1 % | 2,1 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,5 % | 85,6 % | 87,5 % | 89,3 % | 87,3 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Mönsterås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mönsterås 2022
Så skiljer sig Mönsterås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,6 % i Mönsterås mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,1
- KD +2,7
- S +1,2
Svagare än i riket
- M −5,1
- V −3,2
- MP −2,9
- L −2,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mönsterås, från 26,3 % till 30,6 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,0 % till 6,3 % (−3,7).
- SD +4,3
- C −3,7
- V −1,7
- KD +1,5
- L −0,4
- S −0,3
- M +0,1
- MP +0,1
Valdeltagande i Mönsterås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mönsterås på plats 58 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mönsterås är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Mönsterås Centrum S till 90,2 % i Mönsterås Ljungnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mönsterås Centrum S (41,3 %) och sitt svagaste i Mönsterås Landsbygd N (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mönsterås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,4 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,2 procentenheter.
- C +18,2
- SD −11,7
- M −6,8
- S +2,7
- KD +0,7
- V −0,2
Största parti i Mönsterås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mönsterås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 87,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 80,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Mönsterås 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Mönsterås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blomstermåla | SD | 37,0 % | S | 38,1 % | 85,1 % |
| Fliseryd | SD | 38,8 % | SD | 27,7 % | 85,1 % |
| Mönsterås Centrum N | S | 33,3 % | S | 38,1 % | 78,3 % |
| Mönsterås Centrum S | S | 41,3 % | S | 42,4 % | 75,1 % |
| Mönsterås Landsbygd N | SD | 29,2 % | C | 30,9 % | 89,8 % |
| Mönsterås Landsbygd S | S | 38,2 % | S | 40,8 % | 86,1 % |
| Mönsterås Ljungnäs | S | 32,2 % | S | 37,5 % | 90,2 % |
| Timmernabben | S | 32,2 % | S | 34,1 % | 90,0 % |
| Ålem | SD | 34,3 % | S | 27,0 % | 86,7 % |