Valresultat Vimmerby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vimmerby med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,5 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vimmerby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,5 %
- Röstberättigade
- 12 022
- Avgivna röster
- 10 281
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 080 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 516 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 799 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 823 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 786 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 462 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 303 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 185 | 1,8 % |
| Övriga partier | 168 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 975 | 30,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 792 | 18,2 % |
| MModeraterna | 1 533 | 15,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 502 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 1 020 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 680 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 1,0 % |
| Övriga partier | 83 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 657 | 26,5 % |
| MModeraterna | 1 994 | 19,9 % |
| CCenterpartiet | 1 567 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 397 | 13,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 092 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 966 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 1,6 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 138 | 1,4 % |
| Övriga partier | 52 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Vimmerby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vimmerby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,7 % | 35,6 % | 36,3 % | 30,4 % | 30,4 % | 28,6 % |
| SD | 3,0 % | 6,3 % | 15,5 % | 20,3 % | 24,9 % | 22,1 % |
| M | 18,6 % | 25,6 % | 18,9 % | 16,3 % | 17,8 % | 18,6 % |
| C | 17,2 % | 12,4 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 7,4 % |
| KD | 8,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 8,3 % | 7,8 % | 9,7 % |
| V | 4,1 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,6 % | 4,6 % | 5,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,9 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,3 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,7 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,5 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vimmerby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vimmerby 2022
Så skiljer sig Vimmerby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,9 % i Vimmerby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,3
- KD +2,4
- C +1,4
- S +0,1
Svagare än i riket
- L −2,8
- V −2,2
- MP −2,1
- M −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vimmerby, från 20,3 % till 24,9 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,5 % till 8,1 % (−5,4).
- C −5,4
- SD +4,6
- M +1,5
- V −1,0
- MP +0,7
- KD −0,5
- L −0,2
- S +0,1
Valdeltagande i Vimmerby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,5 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vimmerby på plats 115 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vimmerby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Vimmerby 4 till 90,3 % i Vimmerby 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vimmerby 2 (40,6 %) och sitt svagaste i Djursdala (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 6 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vimmerby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,9 % i kommunvalet mot 24,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.
- SD −10,9
- C +7,5
- V +6,3
- S −3,9
- M +2,1
- KD +1,9
Största parti i Vimmerby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vimmerby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vimmerby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Vimmerby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djursdala | SD | 24,4 % | C | 38,8 % | 79,7 % |
| Frödinge | SD | 25,0 % | C | 24,0 % | 86,9 % |
| Gullringen | S | 29,5 % | SD | 18,9 % | 80,4 % |
| Locknevi | SD | 34,5 % | M | 20,1 % | 80,0 % |
| Rumskulla-Pelarne | SD | 27,6 % | M | 24,6 % | 86,3 % |
| Storebro | SD | 32,6 % | S | 30,5 % | 79,1 % |
| Södra Vi | S | 31,9 % | S | 26,5 % | 81,8 % |
| Tuna | SD | 26,2 % | M | 19,8 % | 85,1 % |
| Vimmerby 1 | S | 29,2 % | S | 27,0 % | 81,5 % |
| Vimmerby 2 | S | 40,6 % | S | 39,6 % | 76,2 % |
| Vimmerby 3 | S | 30,1 % | S | 26,3 % | 83,1 % |
| Vimmerby 4 | S | 33,0 % | S | 33,6 % | 75,9 % |
| Vimmerby 5 | S | 36,3 % | S | 29,3 % | 90,3 % |