Valresultat Emmaboda 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Emmaboda med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Emmaboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 6 884
- Avgivna röster
- 5 844
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 922 | 33,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 616 | 28,0 % |
| MModeraterna | 841 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 398 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 361 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 251 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 155 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 2,4 % |
| Övriga partier | 78 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 079 | 35,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 115 | 19,2 % |
| MModeraterna | 915 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 638 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 508 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 311 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 127 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 97 | 1,7 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 953 | 33,0 % |
| CCenterpartiet | 1 119 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 080 | 18,3 % |
| MModeraterna | 961 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 274 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 255 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 120 | 2,0 % |
| BABästa Alternativet | 82 | 1,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 62 | 1,0 % |
| Övriga partier | 6 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Emmaboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Emmaboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 40,3 % | 40,1 % | 33,5 % | 33,4 % | 31,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,8 % | 15,3 % | 22,3 % | 28,0 % | 24,7 % |
| M | 17,5 % | 23,6 % | 16,6 % | 14,4 % | 14,6 % | 16,0 % |
| C | 14,0 % | 11,1 % | 11,1 % | 11,4 % | 6,9 % | 5,9 % |
| KD | 7,7 % | 5,3 % | 4,0 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,1 % |
| V | 4,1 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,9 % |
| MP | 3,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 2,4 % | 2,7 % | 3,0 % |
| L | 2,8 % | 3,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,8 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,9 % | 85,9 % | 87,0 % | 84,9 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Emmaboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Emmaboda 2022
Så skiljer sig Emmaboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,0 % i Emmaboda mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,5
- S +3,0
- KD +0,9
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −4,5
- MP −2,4
- V −2,4
- L −2,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Emmaboda, från 22,3 % till 28,0 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,4 % till 6,9 % (−4,5).
- SD +5,7
- C −4,5
- V −1,4
- MP +0,3
- M +0,2
- S −0,2
- KD +0,1
- L −0,0
Valdeltagande i Emmaboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Emmaboda på plats 153 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Emmaboda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Emmaboda södra till 85,9 % i Vissefjärda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Emmaboda södra (39,5 %) och sitt svagaste i Långasjö (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Emmaboda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.
- C +12,0
- SD −9,8
- M +1,7
- KD −1,6
- S −0,3
- V −0,0
Största parti i Emmaboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Emmaboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Emmaboda 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Emmaboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsboda | SD | 36,3 % | C | 26,2 % | 83,8 % |
| Emmaboda norra | S | 39,2 % | S | 38,9 % | 84,3 % |
| Emmaboda södra | S | 39,5 % | S | 41,4 % | 72,7 % |
| Lindås | S | 32,0 % | S | 32,6 % | 84,1 % |
| Långasjö | SD | 29,7 % | C | 27,2 % | 84,6 % |
| Vissefjärda | S | 31,5 % | S | 29,8 % | 85,9 % |