Valresultat Kalmar län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar län med 31,7 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 86,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Kalmar län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
189 781
Avgivna röster
163 223
Kommuner i länet
12

Riksdagsvalet 2022 i Kalmar län

Riksdagsvalet 2022 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna51 17931,7 %
SDSverigedemokraterna39 51624,5 %
MModeraterna28 67217,8 %
KDKristdemokraterna11 2267,0 %
CCenterpartiet10 5236,5 %
VVänsterpartiet7 4844,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5 4273,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 1263,2 %
Övriga partier2 1141,3 %

Regionvalet 2022 i Region Kalmar län

Regionvalet 2022 i Region Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54 38534,1 %
MModeraterna28 07817,6 %
SDSverigedemokraterna26 92216,9 %
KDKristdemokraterna17 66611,1 %
CCenterpartiet12 9178,1 %
VVänsterpartiet10 3046,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 4912,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3 4162,1 %
Övriga partier1 2500,8 %

Kommunvalet 2022 i Kalmar län

Kommunvalet 2022 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54 13033,6 %
MModeraterna29 90918,6 %
SDSverigedemokraterna25 82816,0 %
CCenterpartiet18 40511,4 %
KDKristdemokraterna10 9956,8 %
VVänsterpartiet9 7106,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 0332,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2942,0 %
Övriga partier4 8273,0 %

Partiernas utveckling i Kalmar län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kalmar län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kalmar län per valår
Parti200620102014201820222026
S41,6 %35,6 %35,5 %31,2 %31,7 %29,0 %
SD3,2 %5,8 %15,3 %20,6 %24,5 %21,4 %
M21,2 %26,9 %20,3 %17,2 %17,8 %18,7 %
KD7,1 %6,0 %4,7 %7,2 %7,0 %8,4 %
C11,1 %8,9 %8,7 %9,8 %6,5 %6,4 %
V5,0 %5,0 %4,6 %6,1 %4,6 %6,1 %
MP3,8 %5,6 %4,7 %2,9 %3,4 %4,1 %
L5,2 %5,1 %3,5 %3,8 %3,2 %4,3 %
Övr1,9 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande80,9 %84,9 %86,7 %88,1 %86,0 %85,7 %

Valdeltagande i Kalmar län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Kalmar län 2022

Så skiljer sig Kalmar län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,5 % i Kalmar län mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,0
  • KD +1,6
  • S +1,4

Svagare än i riket

  • V −2,1
  • MP −1,7
  • L −1,4
  • M −1,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalmar län, från 20,6 % till 24,5 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,8 % till 6,5 % (−3,3).

  • SD +3,9
  • C −3,3
  • V −1,5
  • L −0,6
  • S +0,5
  • M +0,5
  • MP +0,5
  • KD −0,2

Valdeltagande i Kalmar län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,0 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Kalmar län är indelad i 162 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i Nybro 3 till 93,0 % i Kolberga-Mockebo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden V (49,8 %) och sitt svagaste i Djursdala (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 112, Sverigedemokraterna i 47, Moderaterna i 3 av 162 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • SD −8,5
  • C +4,9
  • S +1,9
  • V +1,4
  • MP −1,3
  • M +0,8
  • L −0,7
  • KD −0,1

Största parti i Kalmar län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kalmar län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,0 %85,7 %
2022Socialdemokraterna31,7 %86,0 %
2018Socialdemokraterna31,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna35,5 %86,7 %
2010Socialdemokraterna35,6 %84,9 %
2006Socialdemokraterna41,6 %80,9 %

Valresultat per kommun i Kalmar län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Kalmar län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BorgholmS28,1 %86,8 %
EmmabodaS33,4 %84,9 %
HultsfredS33,6 %82,9 %
HögsbyS30,8 %83,9 %
KalmarS31,8 %87,0 %
MönsteråsS31,6 %87,3 %
MörbylångaS29,6 %90,4 %
NybroS32,7 %84,8 %
OskarshamnS31,2 %85,9 %
TorsåsSD34,1 %87,0 %
VimmerbyS30,4 %85,5 %
VästervikS34,4 %84,0 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022