Valresultat Västmanlands län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Västmanlands län med 32,0 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 82,9 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Västmanlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,9 %
Röstberättigade
208 376
Avgivna röster
172 842
Kommuner i länet
10

Riksdagsvalet 2022 i Västmanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Västmanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54 64532,0 %
SDSverigedemokraterna40 41523,7 %
MModeraterna32 67119,1 %
VVänsterpartiet10 4756,1 %
CCenterpartiet9 2245,4 %
KDKristdemokraterna8 5545,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 1004,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5 4653,2 %
Övriga partier2 2001,3 %

Regionvalet 2022 i Region Västmanland

Regionvalet 2022 i Region Västmanland: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna55 83432,9 %
MModeraterna34 61620,4 %
SDSverigedemokraterna30 63718,1 %
VVänsterpartiet13 9278,2 %
KDKristdemokraterna11 8637,0 %
CCenterpartiet9 7335,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 3334,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3 4762,0 %
Övriga partier1 1650,7 %

Kommunvalet 2022 i Västmanlands län

Kommunvalet 2022 i Västmanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54 03631,6 %
MModeraterna35 05220,5 %
SDSverigedemokraterna30 44917,8 %
VVänsterpartiet14 5898,5 %
CCenterpartiet11 2096,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 9275,2 %
KDKristdemokraterna8 1464,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9312,3 %
Övriga partier4 5832,7 %

Partiernas utveckling i Västmanlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västmanlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västmanlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S40,0 %36,4 %35,9 %31,4 %32,0 %30,5 %
SD2,5 %6,2 %14,8 %20,1 %23,7 %20,4 %
M23,1 %27,1 %21,4 %19,2 %19,1 %19,7 %
V6,2 %5,7 %5,4 %7,1 %6,1 %8,0 %
C6,9 %5,2 %5,2 %6,7 %5,4 %5,3 %
KD5,7 %4,6 %3,9 %5,8 %5,0 %5,6 %
L8,1 %7,5 %5,2 %5,5 %4,2 %5,0 %
MP4,2 %5,9 %5,1 %3,0 %3,2 %3,7 %
Övr3,2 %1,4 %3,0 %1,3 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande79,5 %84,3 %85,2 %86,7 %82,9 %83,5 %

Valdeltagande i Västmanlands län 2006–2026

Länet mot riket.

788082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Västmanlands län 2022

Så skiljer sig Västmanlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 23,7 % i Västmanlands län mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,1
  • S +1,7
  • M +0,0

Svagare än i riket

  • MP −1,9
  • C −1,3
  • V −0,6
  • L −0,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Västmanlands län, från 20,1 % till 23,7 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 5,5 % till 4,2 % (−1,3).

  • SD +3,6
  • L −1,3
  • C −1,3
  • V −0,9
  • KD −0,8
  • S +0,6
  • MP +0,2
  • M −0,0

Valdeltagande i Västmanlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,9 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Västmanlands län är indelad i 160 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 54,9 % i 204 Bäckby N/Hälleborg till 94,1 % i 509 Gäddeholm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lövboås (47,5 %) och sitt svagaste i 212 Barkarö/Tidö-Lindö (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 110, Sverigedemokraterna i 28, Moderaterna i 22 av 160 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västmanlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 23,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • SD −5,9
  • V +2,4
  • M +1,4
  • C +1,2
  • L +1,1
  • MP −0,9
  • S −0,4
  • KD −0,2

Största parti i Västmanlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Västmanlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Västmanlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %83,5 %
2022Socialdemokraterna32,0 %82,9 %
2018Socialdemokraterna31,4 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,9 %85,2 %
2010Socialdemokraterna36,4 %84,3 %
2006Socialdemokraterna40,0 %79,5 %

Valresultat per kommun i Västmanlands län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Västmanlands län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
ArbogaS33,8 %84,0 %
FagerstaS35,6 %80,8 %
HallstahammarS34,9 %83,2 %
KungsörS32,0 %84,9 %
KöpingS32,5 %82,4 %
NorbergS36,9 %83,6 %
SalaS30,5 %85,8 %
SkinnskattebergS34,4 %83,2 %
SurahammarS34,7 %83,7 %
VästeråsS31,0 %82,5 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022