Valresultat Surahammar 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Surahammar med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Surahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Surahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,7 %
Röstberättigade
7 495
Avgivna röster
6 273
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Surahammar

Riksdagsvalet 2022 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14834,7 %
SDSverigedemokraterna2 08633,7 %
MModeraterna85913,9 %
VVänsterpartiet3125,0 %
KDKristdemokraterna2744,4 %
CCenterpartiet1702,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1552,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,9 %
Övriga partier621,0 %

Regionvalet 2022 i Surahammar

Regionvalet 2022 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23236,8 %
SDSverigedemokraterna1 65027,2 %
MModeraterna1 05117,3 %
VVänsterpartiet3585,9 %
KDKristdemokraterna3345,5 %
CCenterpartiet1833,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1632,7 %
MPMiljöpartiet de gröna801,3 %
Övriga partier190,3 %

Kommunvalet 2022 i Surahammar

Kommunvalet 2022 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18135,4 %
SDSverigedemokraterna1 60526,0 %
MModeraterna1 35422,0 %
CCenterpartiet3535,7 %
VVänsterpartiet3115,0 %
KDKristdemokraterna1692,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)961,6 %
MPMiljöpartiet de gröna851,4 %
Övriga partier80,1 %

Partiernas utveckling i Surahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Surahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Surahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S54,2 %49,1 %45,4 %36,4 %34,7 %30,4 %
SD2,5 %7,0 %18,4 %27,5 %33,7 %31,0 %
M14,3 %19,4 %13,6 %13,0 %13,9 %16,8 %
V8,4 %7,9 %7,2 %8,2 %5,0 %5,2 %
KD4,2 %2,9 %2,3 %4,2 %4,4 %5,5 %
C4,8 %2,8 %3,7 %4,0 %2,7 %2,9 %
L5,9 %5,7 %3,4 %3,4 %2,5 %3,8 %
MP3,0 %4,1 %3,4 %1,9 %1,9 %2,7 %
Övr2,8 %1,1 %2,6 %1,5 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande77,5 %83,5 %84,5 %85,1 %83,7 %83,1 %

Valdeltagande i Surahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Surahammar 2022

Så skiljer sig Surahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 33,7 % i Surahammar mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 13,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,2
  • S +4,4

Svagare än i riket

  • M −5,2
  • C −4,0
  • MP −3,2
  • L −2,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Surahammar, från 27,5 % till 33,7 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,2 % till 5,0 % (−3,1).

  • SD +6,2
  • V −3,1
  • S −1,7
  • C −1,3
  • M +0,9
  • L −0,9
  • KD +0,3
  • MP +0,0

Valdeltagande i Surahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Surahammar på plats 206 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Surahammar är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Virsbo till 85,0 % i Stavtorpet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalskogen (41,3 %) och sitt svagaste i Bruket och Landsbygd (28,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Surahammar är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,0 % i kommunvalet mot 13,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • M +8,1
  • SD −7,7
  • KD −1,7
  • S +0,7
  • V +0,0

Största parti i Surahammar sedan 2006

Största parti har skiftat i Surahammar under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Surahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,7 %83,7 %
2018Socialdemokraterna36,4 %85,1 %
2014Socialdemokraterna45,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna49,1 %83,5 %
2006Socialdemokraterna54,2 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Surahammar 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Surahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Surahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bruket och LandsbygdSD36,9 %S31,6 %83,2 %
DalskogenS41,3 %S42,5 %75,6 %
RamnäsSD38,3 %S39,3 %78,8 %
SkogslundS34,4 %S35,4 %77,5 %
StavtorpetS34,6 %S34,7 %85,0 %
VirsboSD38,0 %SD30,9 %72,9 %

Utforska valdistrikten i Surahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022