Valresultat Kungsör 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Kungsör på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
6 521
Avgivna röster
5 536
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Kungsör

Riksdagsvalet 2022 i Kungsör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 74732,0 %
SDSverigedemokraterna1 58029,0 %
MModeraterna88416,2 %
KDKristdemokraterna3256,0 %
CCenterpartiet2835,2 %
VVänsterpartiet2444,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2003,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1342,5 %
Övriga partier591,1 %

Regionvalet 2022 i Kungsör

Regionvalet 2022 i Kungsör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 78533,4 %
SDSverigedemokraterna1 19722,4 %
MModeraterna88616,6 %
KDKristdemokraterna4458,3 %
CCenterpartiet3727,0 %
VVänsterpartiet3075,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2454,6 %
MPMiljöpartiet de gröna791,5 %
Övriga partier290,5 %

Kommunvalet 2022 i Kungsör

Kommunvalet 2022 i Kungsör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86234,3 %
SDSverigedemokraterna1 16621,5 %
MModeraterna89116,4 %
CCenterpartiet62011,4 %
KDKristdemokraterna3276,0 %
VVänsterpartiet2725,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2053,8 %
MPMiljöpartiet de gröna681,3 %
Övriga partier120,2 %

Partiernas utveckling i Kungsör 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsör per valår
Parti200620102014201820222026
S39,1 %35,3 %36,3 %31,4 %32,0 %28,0 %
SD3,2 %7,1 %17,5 %23,9 %29,0 %25,1 %
M23,1 %27,3 %18,7 %16,6 %16,2 %18,4 %
KD5,7 %4,8 %4,4 %5,6 %6,0 %5,8 %
C10,9 %6,9 %7,2 %8,5 %5,2 %5,4 %
V5,7 %5,6 %5,0 %5,8 %4,5 %7,5 %
L6,1 %7,0 %4,9 %4,4 %3,7 %4,6 %
MP3,6 %5,0 %3,6 %2,1 %2,5 %2,9 %
Övr2,7 %1,0 %2,3 %1,5 %1,1 %2,4 %
Valdeltagande79,9 %84,8 %86,2 %88,3 %84,9 %84,5 %

Valdeltagande i Kungsör 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsör 2022

Så skiljer sig Kungsör från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,0 % i Kungsör mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,4
  • S +1,7
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • M −2,9
  • MP −2,6
  • V −2,3
  • C −1,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungsör, från 23,9 % till 29,0 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,5 % till 5,2 % (−3,4).

  • SD +5,0
  • C −3,4
  • V −1,4
  • L −0,7
  • S +0,6
  • M −0,4
  • MP +0,4
  • KD +0,4

Valdeltagande i Kungsör

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kungsör på plats 152 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsör är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Runna - Granhammar till 82,7 % i Valskog - Kungs-Barkarö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runna - Granhammar (36,9 %) och sitt svagaste i Valskog - Kungs-Barkarö (27,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsör är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i kommunvalet mot 29,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.

  • SD −7,5
  • C +6,2
  • S +2,3
  • V +0,5
  • M +0,2
  • L +0,1
  • KD +0,1

Största parti i Kungsör sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kungsör i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsör per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %84,5 %
2022Socialdemokraterna32,0 %84,9 %
2018Socialdemokraterna31,4 %88,3 %
2014Socialdemokraterna36,3 %86,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %84,8 %
2006Socialdemokraterna39,1 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsör 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Kungsör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsör, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS36,7 %S39,3 %76,2 %
Haga - SkillingeS31,7 %S33,2 %81,8 %
Runna - GranhammarS36,9 %S41,4 %75,3 %
Torpa - MalmbergaSD32,6 %S30,6 %80,4 %
Valskog - Kungs-BarkaröSD32,6 %S27,0 %82,7 %

Utforska valdistrikten i Kungsör på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022