Valresultat Kungsör 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 6 528
- Avgivna röster
- 5 519
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 520 | 28,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 364 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 000 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 314 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 296 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 249 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 156 | 2,9 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 64 | 1,2 % |
| Övriga partier | 64 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 757 | 32,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 157 | 21,5 % |
| MModeraterna | 908 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 456 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 441 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 336 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 175 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 2,2 % |
| Övriga partier | 24 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Kungsör — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kungsör har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 7 och Moderaterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 635 | 30,3 % | 9(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 189 | 22,0 % | 7(±0) |
| MModeraterna | 1 012 | 18,7 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 661 | 12,2 % | 4(+1) |
| VVänsterpartiet | 455 | 8,4 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 235 | 4,3 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 207 | 3,8 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kungsör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungsör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,1 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,4 % | 32,0 % | 28,0 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 17,5 % | 23,9 % | 29,0 % | 25,1 % |
| M | 23,1 % | 27,3 % | 18,7 % | 16,6 % | 16,2 % | 18,4 % |
| V | 5,7 % | 5,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 7,5 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 4,4 % | 5,6 % | 6,0 % | 5,8 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 7,2 % | 8,5 % | 5,2 % | 5,4 % |
| L | 6,1 % | 7,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 3,7 % | 4,6 % |
| MP | 3,6 % | 5,0 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,8 % | 86,2 % | 88,3 % | 84,9 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Kungsör 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungsör 2026
Så skiljer sig Kungsör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Kungsör mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- Örebr +0,6
Svagare än i riket
- MP −3,3
- C −1,6
- M −1,5
- V −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Kungsör, från 4,5 % till 7,5 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,0 % till 28,0 % (−4,1).
- S −4,1
- SD −3,9
- V +3,1
- M +2,2
- Örebr +1,2
- L +0,9
- MP +0,4
- C +0,3
Valdeltagande i Kungsör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kungsör på plats 152 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungsör är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Centrum till 82,8 % i Torpa - Malmberga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (33,4 %) och sitt svagaste i Valskog - Kungs-Barkarö (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsör är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 5,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- C +6,8
- SD −3,1
- S +2,3
- KD −1,9
- V +0,9
- M +0,3
- L −0,2
Största parti i Kungsör sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kungsör i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungsör 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Kungsör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 33,4 % | S | 35,8 % | 72,7 % |
| Haga - Skillinge | S | 27,4 % | S | 31,4 % | 81,1 % |
| Runna - Granhammar | S | 29,6 % | S | 34,3 % | 74,1 % |
| Torpa - Malmberga | SD | 25,8 % | S | 25,2 % | 82,8 % |
| Valskog - Kungs-Barkarö | SD | 30,4 % | M | 28,0 % | 79,5 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026