Valresultat Hallstahammar 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hallstahammar med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,1 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallstahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Hallstahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,1 %
Röstberättigade
12 488
Avgivna röster
10 376
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Hallstahammar

Riksdagsvalet 2026 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 31932,4 %
SDSverigedemokraterna2 61125,5 %
MModeraterna1 70916,7 %
VVänsterpartiet7697,5 %
KDKristdemokraterna5034,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4244,1 %
CCenterpartiet4164,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3083,0 %
Övriga partier1991,9 %

Regionvalet 2026 i Hallstahammar

Regionvalet 2026 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 43033,5 %
SDSverigedemokraterna2 11320,6 %
MModeraterna2 07220,2 %
VVänsterpartiet9549,3 %
KDKristdemokraterna5695,6 %
CCenterpartiet4184,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3463,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2702,6 %
Övriga partier770,8 %

Kommunvalet 2026 i Hallstahammar — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Hallstahammar har 37 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Hallstahammar: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 41533,1 %13(−1)
MModeraterna2 24921,8 %8(+2)
SDSverigedemokraterna2 03419,7 %7(−1)
VVänsterpartiet1 04610,2 %4(+1)
CCenterpartiet4194,1 %2(±0)
KDKristdemokraterna4023,9 %1(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3733,6 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3123,0 %1(±0)
Övriga partier550,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Hallstahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hallstahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hallstahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S49,3 %47,0 %45,0 %36,2 %34,9 %32,4 %
SD2,8 %5,7 %16,6 %23,3 %28,2 %25,5 %
M15,9 %20,4 %15,0 %14,7 %14,8 %16,7 %
V7,5 %7,3 %6,1 %8,0 %5,9 %7,5 %
KD7,3 %4,3 %3,3 %5,1 %4,9 %4,9 %
L5,9 %6,1 %3,8 %4,0 %2,9 %4,1 %
C5,3 %3,5 %3,8 %5,3 %4,3 %4,1 %
MP3,6 %4,7 %4,0 %2,2 %2,6 %3,0 %
Övr2,4 %1,1 %2,4 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande77,9 %82,4 %83,9 %85,8 %83,2 %83,1 %

Valdeltagande i Hallstahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hallstahammar 2026

Så skiljer sig Hallstahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,5 % i Hallstahammar mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,0
  • S +4,3

Svagare än i riket

  • M −3,2
  • MP −3,1
  • C −3,0
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Hallstahammar, från 14,8 % till 16,7 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,2 % till 25,5 % (−2,7).

  • SD −2,7
  • S −2,5
  • M +1,9
  • V +1,6
  • L +1,2
  • MP +0,4
  • C −0,3
  • KD +0,0

Valdeltagande i Hallstahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,1 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hallstahammar på plats 218 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hallstahammar är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,5 % i Nibble till 86,2 % i Strömsholm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lövboås (43,2 %) och sitt svagaste i Strömsholm (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallstahammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 25,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.

  • SD −5,7
  • M +5,2
  • V +2,7
  • KD −1,0
  • S +0,8
  • L −0,5
  • MP +0,0
  • C +0,0

Största parti i Hallstahammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hallstahammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hallstahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,9 %83,2 %
2018Socialdemokraterna36,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,9 %
2010Socialdemokraterna47,0 %82,4 %
2006Socialdemokraterna49,3 %77,9 %

Valresultat per valdistrikt i Hallstahammar 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Hallstahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hallstahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarnängenS36,9 %S36,7 %73,4 %
EldsbodaS31,1 %S34,1 %84,1 %
FredhemS35,0 %S37,1 %85,6 %
Kolbäcks CentrumS32,0 %S32,0 %79,3 %
LövboåsS43,2 %S39,4 %71,8 %
NibbleS30,7 %S28,8 %66,5 %
NäsS30,9 %S31,7 %86,2 %
StrömsholmSD24,6 %M25,9 %86,2 %
TunaS35,8 %S37,7 %77,4 %
TunboSD30,6 %SD26,1 %82,2 %

Utforska valdistrikten i Hallstahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026