Valresultat Norberg 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Norberg med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,9 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Norberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,7 %
Röstberättigade
4 223
Avgivna röster
3 533
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Norberg

Riksdagsvalet 2026 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 14232,9 %
SDSverigedemokraterna78922,7 %
MModeraterna60917,5 %
VVänsterpartiet2296,6 %
KDKristdemokraterna2055,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1745,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1313,8 %
CCenterpartiet1293,7 %
Övriga partier671,9 %

Regionvalet 2026 i Norberg

Regionvalet 2026 i Norberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 36541,1 %
MModeraterna67720,4 %
SDSverigedemokraterna45213,6 %
VVänsterpartiet2718,2 %
KDKristdemokraterna1855,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1685,1 %
CCenterpartiet1003,0 %
MPMiljöpartiet de gröna732,2 %
Övriga partier280,8 %

Kommunvalet 2026 i Norberg — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Norberg har 21 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 7 mandat (−6 sedan 2022), följt av Demokraterna i Norberg med 4 och Moderaterna med 3.

Kommunvalet 2026 i Norberg: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 21335,9 %7(−6)
DNDemokraterna i Norberg66319,6 %4(−3)
MModeraterna50815,0 %3(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2788,2 %2(±0)
VVänsterpartiet2728,0 %2(−1)
SDSverigedemokraterna2708,0 %2(+2)
MPMiljöpartiet de gröna1103,3 %1(+1)
KDKristdemokraterna401,2 %
Övriga partier290,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Norberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norberg per valår
Parti200620102014201820222026
S45,0 %42,4 %38,4 %36,5 %36,9 %32,9 %
SD3,1 %7,3 %20,3 %21,6 %25,8 %22,7 %
M16,2 %20,0 %14,2 %14,1 %14,3 %17,5 %
V12,5 %11,0 %8,9 %9,5 %7,7 %6,6 %
KD3,3 %2,9 %2,3 %4,1 %4,6 %5,9 %
L4,5 %4,7 %2,8 %3,8 %3,1 %5,0 %
MP4,1 %5,8 %4,3 %2,5 %2,9 %3,8 %
C6,6 %4,6 %4,3 %5,7 %3,0 %3,7 %
Övr4,7 %1,1 %4,5 %2,1 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande78,0 %84,1 %86,0 %86,7 %83,6 %83,7 %

Valdeltagande i Norberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norberg 2026

Så skiljer sig Norberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,7 % i Norberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,2
  • S +4,8

Svagare än i riket

  • C −3,3
  • MP −2,4
  • M −2,3
  • V −1,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Norberg, från 14,3 % till 17,5 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,9 % till 32,9 % (−4,0).

  • S −4,0
  • M +3,3
  • SD −3,1
  • L +1,9
  • KD +1,3
  • V −1,1
  • MP +0,9
  • C +0,7

Valdeltagande i Norberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,7 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Norberg på plats 198 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norberg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,1 % i Björkängen till 81,2 % i Kärrgruvan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björkängen (37,0 %) och sitt svagaste i Karbenning (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,0 % i kommunvalet mot 22,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,7 procentenheter.

  • SD −14,7
  • KD −4,7
  • L +3,2
  • C −3,0
  • S +3,0
  • M −2,5
  • V +1,5
  • MP −0,5

Största parti i Norberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %83,7 %
2022Socialdemokraterna36,9 %83,6 %
2018Socialdemokraterna36,5 %86,7 %
2014Socialdemokraterna38,4 %86,0 %
2010Socialdemokraterna42,4 %84,1 %
2006Socialdemokraterna45,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Norberg 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Norberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkängenS37,0 %S36,8 %71,1 %
KarbenningSD23,5 %S30,6 %78,9 %
KärrgruvanS31,2 %S33,3 %81,2 %
SkallbergetS33,6 %S37,7 %80,3 %

Utforska valdistrikten i Norberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026