Valresultat Norberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Norberg med 42,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,4 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 4 514
- Avgivna röster
- 3 798
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 582 | 42,4 % |
| MModeraterna | 747 | 20,0 % |
| VVänsterpartiet | 411 | 11,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 274 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 217 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 176 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 172 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 108 | 2,9 % |
| Övriga partier | 42 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 668 | 46,7 % |
| VVänsterpartiet | 428 | 12,0 % |
| MModeraterna | 416 | 11,6 % |
| SjvUSjvU | 397 | 11,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 175 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 145 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 130 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 72 | 2,0 % |
| Övriga partier | 33 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 736 | 47,4 % |
| VVänsterpartiet | 547 | 14,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 455 | 12,4 % |
| MModeraterna | 344 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 312 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 93 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 48 | 1,3 % |
| Övriga partier | 6 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Norberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- MP
- L
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 42,4 % | 38,4 % | 36,5 % | 36,9 % | 32,9 % |
| M | 16,2 % | 20,0 % | 14,2 % | 14,1 % | 14,3 % | 17,5 % |
| V | 12,5 % | 11,0 % | 8,9 % | 9,5 % | 7,7 % | 6,6 % |
| SD | 3,1 % | 7,3 % | 20,3 % | 21,6 % | 25,8 % | 22,7 % |
| MP | 4,1 % | 5,8 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| L | 4,5 % | 4,7 % | 2,8 % | 3,8 % | 3,1 % | 5,0 % |
| C | 6,6 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,7 % | 3,0 % | 3,7 % |
| KD | 3,3 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,1 % | 4,6 % | 5,9 % |
| Övr | 4,7 % | 1,1 % | 4,5 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 84,1 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,6 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Norberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norberg 2010
Så skiljer sig Norberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 42,4 % i Norberg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,8
- V +5,4
- SD +1,7
Svagare än i riket
- M −10,0
- KD −2,7
- FP −2,3
- C −1,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Norberg, från 3,1 % till 7,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,0 % till 42,4 % (−2,6).
- SD +4,2
- M +3,8
- S −2,6
- C −2,0
- MP +1,7
- V −1,4
- SJVP −1,3
- KD −0,4
Valdeltagande i Norberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,1 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Norberg på plats 158 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norberg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Skallberget till 83,8 % i Karbenning.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skallberget (46,6 %) och sitt svagaste i Karbenning (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 20,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- M −10,6
- FP +7,7
- S +4,9
- SD −4,8
- V +3,9
- C +3,9
- MP −2,4
Största parti i Norberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 83,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Norberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Norberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkängen | S | 45,1 % | S | 47,7 % | 81,3 % |
| Karbenning | M | 28,1 % | S | 36,6 % | 83,8 % |
| Kärrgruvan | S | 39,4 % | S | 42,3 % | 82,7 % |
| Skallberget | S | 46,6 % | S | 53,1 % | 78,4 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010