Valresultat Sala 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sala med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Sala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
16 960
Avgivna röster
14 294
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Sala

Riksdagsvalet 2010 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 71633,5 %
MModeraterna3 70626,3 %
CCenterpartiet1 58911,3 %
SDSverigedemokraterna8966,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8496,0 %
MPMiljöpartiet de gröna8265,9 %
KDKristdemokraterna6894,9 %
VVänsterpartiet6764,8 %
Övriga partier1371,0 %

Landstingsvalet 2010 i Sala

Landstingsvalet 2010 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 90035,9 %
MModeraterna2 80520,6 %
CCenterpartiet1 88313,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7795,7 %
VVänsterpartiet6885,0 %
MPMiljöpartiet de gröna6294,6 %
KDKristdemokraterna6224,6 %
SjvUSjvU6084,5 %
SDSverigedemokraterna6064,4 %
Övriga partier1150,8 %

Kommunvalet 2010 i Sala

Kommunvalet 2010 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 79034,5 %
CCenterpartiet2 39217,3 %
MModeraterna2 13715,4 %
SBÄSBÄ1 47110,6 %
SDSverigedemokraterna6584,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6434,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6344,6 %
VVänsterpartiet5874,2 %
KDKristdemokraterna5303,8 %
Övriga partier230,2 %

Partiernas utveckling i Sala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+3,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sala per valår
Parti200620102014201820222026
S35,5 %33,5 %33,5 %29,3 %30,5 %28,7 %
M22,9 %26,3 %19,9 %16,0 %16,8 %18,5 %
C14,3 %11,3 %11,0 %11,8 %7,3 %7,1 %
SD2,7 %6,4 %15,4 %22,2 %27,2 %23,4 %
L6,3 %6,0 %4,0 %4,1 %3,0 %4,4 %
MP3,5 %5,9 %4,7 %2,6 %3,0 %3,6 %
KD6,5 %4,9 %3,6 %6,0 %5,6 %6,5 %
V5,7 %4,8 %4,6 %6,3 %5,3 %6,2 %
Övr2,6 %1,0 %3,3 %1,6 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,4 %84,3 %86,2 %88,2 %85,8 %86,1 %

Valdeltagande i Sala 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sala 2010

Så skiljer sig Sala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,3 % i Sala mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,7
  • S +2,8
  • SD +0,7

Svagare än i riket

  • M −3,7
  • MP −1,5
  • FP −1,0
  • V −0,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Sala, från 2,7 % till 6,4 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,3 % till 11,3 % (−3,0).

  • SD +3,6
  • M +3,4
  • C −3,0
  • MP +2,4
  • S −2,1
  • KD −1,6
  • V −0,9
  • FP −0,3

Valdeltagande i Sala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sala på plats 151 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sala är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Åkra till 87,1 % i Sala S.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åkra (56,7 %) och sitt svagaste i Möklinta (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 2 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sala är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.

  • M −10,9
  • C +6,0
  • SD −1,6
  • FP −1,5
  • MP −1,2
  • KD −1,1
  • S +1,1
  • V −0,6

Största parti i Sala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,8 %
2018Socialdemokraterna29,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna33,5 %84,3 %
2006Socialdemokraterna35,5 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Sala 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Sala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sala, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS34,4 %S34,2 %77,3 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.S41,0 %S44,8 %85,0 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.flS44,0 %S44,1 %78,1 %
Kila - FläckeboM29,8 %C24,4 %79,9 %
Kumla-Ransta-TärnaS32,0 %S31,3 %84,6 %
Kungsängen-Valla-VasastadenS33,3 %S34,7 %87,0 %
MöklintaM27,6 %C35,7 %82,2 %
Sala NS37,6 %S39,8 %83,9 %
Sala SS34,7 %S36,9 %87,1 %
Sala ÖS29,6 %S29,5 %86,5 %
Västerfärnebo - VästerbykilS26,4 %C27,2 %82,3 %
ÅkraS56,7 %S58,4 %73,6 %

Utforska valdistrikten i Sala på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010