Valresultat Arboga 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Arboga med 37,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,3 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arboga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 10 407
- Avgivna röster
- 8 696
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 218 | 37,6 % |
| MModeraterna | 2 259 | 26,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 582 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 535 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 512 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 496 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 487 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 387 | 4,5 % |
| Övriga partier | 89 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 402 | 41,0 % |
| MModeraterna | 1 908 | 23,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 641 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 550 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 492 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 353 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 337 | 4,1 % |
| SjvUSjvU | 112 | 1,3 % |
| Övriga partier | 79 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Arboga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 390 | 40,3 % |
| MModeraterna | 1 772 | 21,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 875 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 533 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 493 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 394 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 383 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 342 | 4,1 % |
| OPAOPA | 228 | 2,7 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Arboga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arboga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,4 procentenheter).
- S
- M
- L
- MP
- SD
- C
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 37,6 % | 38,3 % | 33,8 % | 33,8 % | 31,3 % |
| M | 21,0 % | 26,4 % | 20,6 % | 18,7 % | 17,6 % | 18,4 % |
| L | 6,5 % | 6,8 % | 3,9 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,5 % |
| MP | 3,7 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,9 % |
| SD | 2,5 % | 6,0 % | 15,5 % | 21,7 % | 25,6 % | 22,4 % |
| C | 8,9 % | 5,8 % | 5,5 % | 6,8 % | 5,2 % | 5,1 % |
| V | 6,4 % | 5,7 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,8 % | 6,2 % |
| KD | 5,1 % | 4,5 % | 3,5 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,8 % |
| Övr | 3,5 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | 1,1 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 83,6 % | 85,2 % | 87,5 % | 84,0 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Arboga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arboga 2010
Så skiljer sig Arboga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,6 % i Arboga mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,9
- SD +0,3
- V +0,1
Svagare än i riket
- M −3,7
- MP −1,1
- KD −1,1
- C −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Arboga, från 21,0 % till 26,4 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,4 % till 37,6 % (−4,8).
- M +5,4
- S −4,8
- SD +3,5
- C −3,1
- MP +2,6
- JL −1,3
- V −0,7
- KD −0,6
Valdeltagande i Arboga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,6 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Arboga på plats 185 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Arboga är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Landsförsamlingen-Vasastaden till 86,0 % i Brattberget-Strömsnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrängen-Ekbacken (44,0 %) och sitt svagaste i Götlunda - Medåker (28,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arboga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 26,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- M −5,3
- FP +3,6
- S +2,7
- SD −1,9
- MP −1,6
- V +0,6
- C +0,1
- KD +0,0
Största parti i Arboga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arboga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Arboga 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Arboga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brattberget-Strömsnäs | S | 35,4 % | S | 41,0 % | 86,0 % |
| Götlunda - Medåker | M | 30,9 % | S | 29,7 % | 84,8 % |
| Herrängen-Ekbacken | S | 44,0 % | S | 45,6 % | 80,3 % |
| Ladubacksgärdena-N Skogen | S | 42,2 % | S | 44,2 % | 84,1 % |
| Landsförsamlingen-Vasastaden | S | 36,3 % | S | 37,5 % | 73,4 % |
| Prästgärdet | S | 40,6 % | S | 43,4 % | 84,6 % |
| Ringsborg-Strömsborg | S | 43,0 % | S | 43,9 % | 78,8 % |
| Sturestaden-Nästkvarn | S | 38,1 % | S | 41,8 % | 84,0 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010