Valresultat Köping 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Köping med 41,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,2 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Köping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 19 025
- Avgivna röster
- 15 718
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 369 | 41,0 % |
| MModeraterna | 3 648 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 087 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 053 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 998 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 831 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 792 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 608 | 3,9 % |
| Övriga partier | 160 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 767 | 44,4 % |
| MModeraterna | 2 986 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 1 106 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 069 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 791 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 715 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 635 | 4,2 % |
| SjvUSjvU | 535 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 519 | 3,4 % |
| Övriga partier | 120 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 982 | 45,2 % |
| MModeraterna | 2 957 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 1 287 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 277 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 820 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 800 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 614 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 482 | 3,1 % |
| SOC.PSOC.P | 200 | 1,3 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Köping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Köping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,3 % | 41,0 % | 40,7 % | 34,6 % | 32,5 % | 31,3 % |
| M | 19,8 % | 23,5 % | 17,4 % | 15,6 % | 14,7 % | 16,8 % |
| SD | 3,4 % | 7,0 % | 17,4 % | 23,9 % | 29,2 % | 24,9 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % |
| C | 8,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,2 % |
| L | 5,5 % | 5,3 % | 3,7 % | 3,3 % | 2,8 % | 4,0 % |
| MP | 3,3 % | 5,1 % | 4,0 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,7 % |
| KD | 5,0 % | 3,9 % | 3,1 % | 5,9 % | 6,4 % | 6,3 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,6 % | 83,9 % | 85,9 % | 82,4 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Köping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Köping 2010
Så skiljer sig Köping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,0 % i Köping mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,3
- SD +1,3
- V +1,2
Svagare än i riket
- M −6,6
- MP −2,2
- FP −1,7
- KD −1,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Köping, från 19,8 % till 23,5 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,3 % till 41,0 % (−4,3).
- S −4,3
- M +3,7
- SD +3,6
- C −2,2
- MP +1,8
- KD −1,1
- FP −0,1
- V +0,1
Valdeltagande i Köping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,6 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Köping på plats 221 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Köping är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Nygård-Skogsbrynet till 90,4 % i Elund-Ållesta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Skogsbrynet (60,9 %) och sitt svagaste i Munktorp (26,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 1 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Köping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,2 % i kommunvalet mot 23,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- M −4,3
- S +4,3
- C +1,9
- SD −1,8
- V +1,5
- MP −1,1
- KD −0,8
- FP −0,0
Största parti i Köping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Köping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,7 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Köping 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Köping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byjorden-Odensvi | S | 41,0 % | S | 43,1 % | 79,7 % |
| Elund-Ållesta | S | 34,6 % | S | 39,4 % | 90,4 % |
| Hästhagen-Skogshöjden-Himmeta-Bro | S | 30,2 % | S | 34,5 % | 88,7 % |
| Karlberg | S | 34,5 % | S | 38,0 % | 79,6 % |
| Karlsdal | S | 45,9 % | S | 48,7 % | 76,1 % |
| Kolsva V | S | 39,1 % | S | 47,1 % | 83,7 % |
| Kolsva Ö | S | 47,4 % | S | 52,8 % | 84,4 % |
| Munktorp | M | 27,3 % | S | 29,2 % | 84,2 % |
| Nyckelberget | S | 48,8 % | S | 53,9 % | 77,6 % |
| Nygård-Skogsbrynet | S | 60,9 % | S | 63,7 % | 67,8 % |
| Skogsborg | S | 45,4 % | S | 50,2 % | 81,6 % |
| Tunadal | S | 52,5 % | S | 55,4 % | 77,7 % |
| Ullvi | S | 41,6 % | S | 46,9 % | 86,4 % |
| Östanås | S | 44,7 % | S | 47,7 % | 82,2 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010