Valresultat Fagersta 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Fagersta med 44,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (55,6 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Fagersta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Fagersta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,1 %
Röstberättigade
9 422
Avgivna röster
7 739
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Fagersta

Riksdagsvalet 2010 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 37444,4 %
MModeraterna1 61121,2 %
VVänsterpartiet6728,8 %
SDSverigedemokraterna5877,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3845,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3694,9 %
KDKristdemokraterna2813,7 %
CCenterpartiet2583,4 %
Övriga partier690,9 %

Landstingsvalet 2010 i Fagersta

Landstingsvalet 2010 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 53234,6 %
SjvUSjvU1 95526,7 %
VVänsterpartiet1 04014,2 %
MModeraterna7059,6 %
SDSverigedemokraterna3064,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2132,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1802,5 %
KDKristdemokraterna1742,4 %
CCenterpartiet1632,2 %
Övriga partier550,8 %

Kommunvalet 2010 i Fagersta

Kommunvalet 2010 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VVänsterpartiet4 27155,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 83823,9 %
MModeraterna6268,2 %
SDSverigedemokraterna3514,6 %
KDKristdemokraterna1792,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1732,3 %
CCenterpartiet1481,9 %
MPMiljöpartiet de gröna811,1 %
Övriga partier100,1 %

Partiernas utveckling i Fagersta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Fagersta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • MP
  • L
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Fagersta per valår
Parti200620102014201820222026
S50,1 %44,4 %45,0 %39,4 %35,6 %33,6 %
M17,7 %21,2 %15,5 %14,1 %14,8 %16,7 %
V9,5 %8,8 %6,5 %7,9 %7,7 %9,6 %
SD2,3 %7,7 %18,6 %23,0 %27,9 %23,2 %
MP3,0 %5,0 %4,2 %2,3 %2,4 %2,8 %
L5,0 %4,9 %2,7 %3,2 %2,5 %4,2 %
KD4,6 %3,7 %2,6 %4,7 %4,8 %4,9 %
C4,4 %3,4 %2,5 %4,2 %3,3 %3,0 %
Övr3,3 %0,9 %2,5 %1,2 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande77,1 %82,1 %83,5 %84,3 %80,8 %80,5 %

Valdeltagande i Fagersta 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Fagersta 2010

Så skiljer sig Fagersta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,4 % i Fagersta mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,7
  • V +3,2
  • SD +2,0

Svagare än i riket

  • M −8,9
  • C −3,2
  • MP −2,3
  • FP −2,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Fagersta, från 2,3 % till 7,7 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,1 % till 44,4 % (−5,7).

  • S −5,7
  • SD +5,4
  • M +3,4
  • MP +2,1
  • C −1,1
  • KD −0,9
  • V −0,6
  • FP −0,2

Valdeltagande i Fagersta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,1 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Fagersta på plats 237 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Fagersta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Kolarbyn till 87,5 % i Meling.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kolarbyn (58,9 %) och sitt svagaste i Åvestbo-Västervåla (31,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Fagersta är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 55,6 % i kommunvalet mot 8,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 46,8 procentenheter.

  • V +46,8
  • S −20,4
  • M −13,0
  • MP −4,0
  • SD −3,1
  • FP −2,6
  • C −1,5
  • KD −1,4

Största parti i Fagersta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Fagersta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Fagersta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %80,5 %
2022Socialdemokraterna35,6 %80,8 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,3 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna44,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna50,1 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Fagersta 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Fagersta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Fagersta, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS47,9 %V51,5 %75,7 %
KolarbynS58,9 %V52,1 %73,8 %
MelingS38,9 %V61,7 %87,5 %
Per OlsS45,8 %V56,7 %83,5 %
RisbronS47,1 %V56,5 %81,2 %
VästanforsS39,4 %V57,1 %78,2 %
Åvestbo-VästervålaS31,3 %V55,1 %83,4 %

Utforska valdistrikten i Fagersta på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010