Valresultat Fagersta 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Fagersta med 39,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,3 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Fagersta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Fagersta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
9 411
Avgivna röster
7 933
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Fagersta

Riksdagsvalet 2018 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 08339,4 %
SDSverigedemokraterna1 79823,0 %
MModeraterna1 10614,1 %
VVänsterpartiet6227,9 %
KDKristdemokraterna3674,7 %
CCenterpartiet3284,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2503,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1792,3 %
Övriga partier921,2 %

Landstingsvalet 2018 i Fagersta

Landstingsvalet 2018 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 48144,3 %
SDSverigedemokraterna1 25616,0 %
MModeraterna1 12014,3 %
VVänsterpartiet86611,0 %
KDKristdemokraterna3294,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3194,1 %
CCenterpartiet2493,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1491,9 %
Övriga partier871,1 %

Kommunvalet 2018 i Fagersta

Kommunvalet 2018 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 43742,3 %
VVänsterpartiet1 56319,2 %
SDSverigedemokraterna1 28215,8 %
MModeraterna1 00412,3 %
SjvUSjvU3314,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2372,9 %
CCenterpartiet1241,5 %
Övriga partier1531,9 %

Partiernas utveckling i Fagersta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Fagersta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Fagersta per valår
Parti200620102014201820222026
S50,1 %44,4 %45,0 %39,4 %35,6 %33,6 %
SD2,3 %7,7 %18,6 %23,0 %27,9 %23,2 %
M17,7 %21,2 %15,5 %14,1 %14,8 %16,7 %
V9,5 %8,8 %6,5 %7,9 %7,7 %9,6 %
KD4,6 %3,7 %2,6 %4,7 %4,8 %4,9 %
C4,4 %3,4 %2,5 %4,2 %3,3 %3,0 %
L5,0 %4,9 %2,7 %3,2 %2,5 %4,2 %
MP3,0 %5,0 %4,2 %2,3 %2,4 %2,8 %
Övr3,3 %0,9 %2,5 %1,2 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande77,1 %82,1 %83,5 %84,3 %80,8 %80,5 %

Valdeltagande i Fagersta 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Fagersta 2018

Så skiljer sig Fagersta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,4 % i Fagersta mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,1
  • SD +5,4

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • C −4,4
  • L −2,3
  • MP −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Fagersta, från 18,6 % till 23,0 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,0 % till 39,4 % (−5,6).

  • S −5,6
  • SD +4,3
  • KD +2,1
  • MP −1,9
  • C +1,7
  • V +1,4
  • FI −1,4
  • M −1,3

Valdeltagande i Fagersta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,3 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Fagersta på plats 260 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Fagersta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Kolarbyn till 91,0 % i Meling.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kolarbyn (50,2 %) och sitt svagaste i Åvestbo-Västervåla (27,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Fagersta är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 19,2 % i kommunvalet mot 7,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.

  • V +11,3
  • SD −7,2
  • KD −3,9
  • S +2,9
  • C −2,7
  • M −1,8
  • L −0,3

Största parti i Fagersta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Fagersta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Fagersta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %80,5 %
2022Socialdemokraterna35,6 %80,8 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,3 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna44,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna50,1 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Fagersta 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Fagersta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Fagersta, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS43,0 %S42,7 %78,4 %
KolarbynS50,2 %S50,8 %74,7 %
MelingS38,5 %S42,3 %91,0 %
Per OlsS39,1 %S42,7 %84,3 %
RisbronS41,5 %S43,9 %81,3 %
VästanforsS35,1 %S39,8 %81,7 %
Åvestbo-VästervålaS27,3 %S31,0 %86,7 %

Utforska valdistrikten i Fagersta på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018