Valresultat Kungsör 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 6 167
- Avgivna röster
- 5 443
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 688 | 31,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 284 | 23,9 % |
| MModeraterna | 894 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 459 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 314 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 301 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 237 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 112 | 2,1 % |
| Övriga partier | 81 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 873 | 34,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 983 | 18,3 % |
| MModeraterna | 913 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 541 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 343 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 316 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 256 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 2,0 % |
| Övriga partier | 41 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 947 | 35,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 969 | 17,8 % |
| MModeraterna | 931 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 748 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 265 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 258 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 194 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 86 | 1,6 % |
| Övriga partier | 48 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Kungsör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungsör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,1 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,4 % | 32,0 % | 28,0 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 17,5 % | 23,9 % | 29,0 % | 25,1 % |
| M | 23,1 % | 27,3 % | 18,7 % | 16,6 % | 16,2 % | 18,4 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 7,2 % | 8,5 % | 5,2 % | 5,4 % |
| V | 5,7 % | 5,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 7,5 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 4,4 % | 5,6 % | 6,0 % | 5,8 % |
| L | 6,1 % | 7,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 3,7 % | 4,6 % |
| MP | 3,6 % | 5,0 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,8 % | 86,2 % | 88,3 % | 84,9 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Kungsör 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungsör 2018
Så skiljer sig Kungsör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Kungsör mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,4
- S +3,2
Svagare än i riket
- M −3,2
- MP −2,3
- V −2,2
- L −1,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungsör, från 17,5 % till 23,9 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,3 % till 31,4 % (−4,9).
- SD +6,4
- S −4,9
- M −2,1
- MP −1,5
- FI −1,4
- C +1,3
- KD +1,2
- V +0,8
Valdeltagande i Kungsör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kungsör på plats 92 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungsör är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,5 % i Centrum till 90,8 % i Torpa - Malmberga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runna - Granhammar (36,8 %) och sitt svagaste i Torpa - Malmberga (24,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsör är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- SD −6,1
- C +5,2
- S +4,3
- KD −2,0
- V −1,0
- M +0,4
- L +0,3
Största parti i Kungsör sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kungsör i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungsör 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Kungsör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 35,9 % | S | 40,6 % | 81,5 % |
| Haga - Skillinge | S | 31,6 % | S | 36,5 % | 87,3 % |
| Runna - Granhammar | S | 36,8 % | S | 41,1 % | 82,8 % |
| Torpa - Malmberga | SD | 25,5 % | S | 29,3 % | 90,8 % |
| Valskog - Kungs-Barkarö | SD | 29,4 % | S | 27,5 % | 88,3 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018