Valresultat Kungsör 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 6 234
- Avgivna röster
- 4 983
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 912 | 39,1 % |
| MModeraterna | 1 129 | 23,1 % |
| CCenterpartiet | 531 | 10,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 296 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 280 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 279 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 155 | 3,2 % |
| JLJL | 49 | 1,0 % |
| Övriga partier | 81 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 856 | 38,9 % |
| MModeraterna | 1 067 | 22,4 % |
| CCenterpartiet | 636 | 13,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 348 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 320 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 270 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 145 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 86 | 1,8 % |
| Övriga partier | 42 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Kungsör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 794 | 36,5 % |
| CCenterpartiet | 1 037 | 21,1 % |
| MModeraterna | 992 | 20,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 401 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 260 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 87 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 1,2 % |
| Övriga partier | 13 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kungsör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungsör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- V
- KD
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,1 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,4 % | 32,0 % | 28,0 % |
| M | 23,1 % | 27,3 % | 18,7 % | 16,6 % | 16,2 % | 18,4 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 7,2 % | 8,5 % | 5,2 % | 5,4 % |
| L | 6,1 % | 7,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 3,7 % | 4,6 % |
| V | 5,7 % | 5,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 7,5 % |
| KD | 5,7 % | 4,8 % | 4,4 % | 5,6 % | 6,0 % | 5,8 % |
| MP | 3,6 % | 5,0 % | 3,6 % | 2,1 % | 2,5 % | 2,9 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 17,5 % | 23,9 % | 29,0 % | 25,1 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,8 % | 86,2 % | 88,3 % | 84,9 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Kungsör 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungsör 2006
Så skiljer sig Kungsör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 39,1 % i Kungsör mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,9
- C +3,0
- JL +0,5
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −3,0
- MP −1,5
- FP −1,5
- KD −0,9
Valdeltagande i Kungsör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kungsör på plats 153 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungsör är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Runna till 83,3 % i Torpa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (45,7 %) och sitt svagaste i Torpa (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsör är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.
- C +10,3
- M −2,9
- S −2,6
- MP −2,4
- FP +2,1
- SD −1,4
- V −0,4
- KD −0,3
Största parti i Kungsör sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kungsör i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungsör 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Kungsör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björskog | S | 38,3 % | S | 37,5 % | 80,1 % |
| Centrum | S | 45,7 % | S | 40,4 % | 76,6 % |
| Haga | S | 41,5 % | S | 40,6 % | 81,5 % |
| Malmberga | S | 34,0 % | S | 32,2 % | 82,8 % |
| Runna | S | 45,5 % | S | 42,3 % | 76,2 % |
| Torpa | M | 26,2 % | C | 39,6 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006