Valresultat Skinnskatteberg 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Skinnskatteberg med 48,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,8 %). Valdeltagandet var 77,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skinnskatteberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Skinnskatteberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,5 %
Röstberättigade
3 554
Avgivna röster
2 756
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Skinnskatteberg

Riksdagsvalet 2006 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 32248,7 %
MModeraterna38514,2 %
CCenterpartiet2519,3 %
VVänsterpartiet2509,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1545,7 %
KDKristdemokraterna1023,8 %
MPMiljöpartiet de gröna893,3 %
SDSverigedemokraterna823,0 %
Övriga partier762,8 %

Landstingsvalet 2006 i Skinnskatteberg

Landstingsvalet 2006 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 02938,3 %
SJVUSJVU50318,7 %
MModeraterna30211,2 %
VVänsterpartiet2519,3 %
CCenterpartiet2298,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1485,5 %
KDKristdemokraterna863,2 %
MPMiljöpartiet de gröna662,5 %
SDSverigedemokraterna341,3 %
Övriga partier371,4 %

Kommunvalet 2006 i Skinnskatteberg

Kommunvalet 2006 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 08438,8 %
SkbdSkbd38313,7 %
CCenterpartiet31611,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)31111,1 %
MModeraterna28510,2 %
VVänsterpartiet2749,8 %
KDKristdemokraterna612,2 %
SDSverigedemokraterna361,3 %
MPMiljöpartiet de gröna331,2 %
Övriga partier90,3 %

Partiernas utveckling i Skinnskatteberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skinnskatteberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skinnskatteberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,7 %45,3 %42,8 %38,5 %34,4 %30,8 %
M14,2 %17,4 %13,3 %10,7 %11,6 %13,3 %
C9,3 %6,4 %6,4 %6,7 %4,1 %3,3 %
V9,2 %7,4 %6,4 %6,6 %5,2 %6,0 %
L5,7 %7,8 %5,1 %4,9 %4,2 %5,6 %
KD3,8 %2,9 %2,4 %3,9 %5,3 %6,0 %
MP3,3 %5,3 %3,0 %2,0 %2,8 %3,2 %
SD3,0 %6,7 %18,2 %25,2 %31,4 %28,9 %
Övr2,8 %0,9 %2,4 %1,5 %1,0 %3,0 %
Valdeltagande77,5 %84,4 %84,9 %85,3 %83,2 %82,4 %

Valdeltagande i Skinnskatteberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skinnskatteberg 2006

Så skiljer sig Skinnskatteberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,7 % i Skinnskatteberg mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,5
  • V +3,4
  • C +1,4
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −11,9
  • KD −2,9
  • MP −1,9
  • FP −1,8

Valdeltagande i Skinnskatteberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,5 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Skinnskatteberg på plats 233 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Skinnskatteberg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,0 % i Skinnskatteberg till 81,0 % i Vätterskoga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Riddarhyttan (54,5 %) och sitt svagaste i Hed-Gunnilbo (39,5 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skinnskatteberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 38,8 % i kommunvalet mot 48,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • S −9,9
  • FP +5,5
  • M −4,0
  • MP −2,1
  • C +2,1
  • SD −1,7
  • KD −1,6
  • V +0,6

Största parti i Skinnskatteberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skinnskatteberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skinnskatteberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %82,4 %
2022Socialdemokraterna34,4 %83,2 %
2018Socialdemokraterna38,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna42,8 %84,9 %
2010Socialdemokraterna45,3 %84,4 %
2006Socialdemokraterna48,7 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Skinnskatteberg 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Skinnskatteberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skinnskatteberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hed-GunnilboS39,5 %S32,0 %79,3 %
RiddarhyttanS54,5 %S44,6 %80,1 %
SkinnskattebergS50,4 %S39,0 %72,0 %
VätterskogaS52,0 %S41,2 %81,0 %

Utforska valdistrikten i Skinnskatteberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006