Valresultat Skinnskatteberg 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Skinnskatteberg med 42,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,6 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skinnskatteberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Skinnskatteberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
3 447
Avgivna röster
2 928
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Skinnskatteberg

Riksdagsvalet 2014 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 24542,8 %
SDSverigedemokraterna52818,2 %
MModeraterna38813,3 %
CCenterpartiet1876,4 %
VVänsterpartiet1856,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1495,1 %
MPMiljöpartiet de gröna863,0 %
KDKristdemokraterna702,4 %
FIFeministiskt initiativ501,7 %
Övriga partier210,7 %

Landstingsvalet 2014 i Skinnskatteberg

Landstingsvalet 2014 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25043,5 %
MModeraterna33611,7 %
SDSverigedemokraterna31711,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2408,3 %
VVänsterpartiet2398,3 %
CCenterpartiet1816,3 %
SjvUSjvU1384,8 %
KDKristdemokraterna762,6 %
MPMiljöpartiet de gröna762,6 %
Övriga partier220,8 %

Kommunvalet 2014 i Skinnskatteberg

Kommunvalet 2014 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 13738,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)88029,9 %
SDSverigedemokraterna2287,7 %
VVänsterpartiet2287,7 %
CCenterpartiet1806,1 %
MModeraterna1575,3 %
MPMiljöpartiet de gröna933,2 %
Övriga partier431,5 %

Partiernas utveckling i Skinnskatteberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skinnskatteberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skinnskatteberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,7 %45,3 %42,8 %38,5 %34,4 %30,8 %
SD3,0 %6,7 %18,2 %25,2 %31,4 %28,9 %
M14,2 %17,4 %13,3 %10,7 %11,6 %13,3 %
C9,3 %6,4 %6,4 %6,7 %4,1 %3,3 %
V9,2 %7,4 %6,4 %6,6 %5,2 %6,0 %
L5,7 %7,8 %5,1 %4,9 %4,2 %5,6 %
MP3,3 %5,3 %3,0 %2,0 %2,8 %3,2 %
Övr2,8 %0,9 %2,4 %1,5 %1,0 %3,0 %
KD3,8 %2,9 %2,4 %3,9 %5,3 %6,0 %
Valdeltagande77,5 %84,4 %84,9 %85,3 %83,2 %82,4 %

Valdeltagande i Skinnskatteberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skinnskatteberg 2014

Så skiljer sig Skinnskatteberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 42,8 % i Skinnskatteberg mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,8
  • SD +5,3
  • V +0,6
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • M −10,0
  • MP −3,9
  • KD −2,2
  • FI −1,4

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Skinnskatteberg, från 6,7 % till 18,2 % (+11,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 17,4 % till 13,3 % (−4,0).

  • SD +11,4
  • M −4,0
  • FP −2,6
  • S −2,5
  • MP −2,4
  • FI +1,7
  • V −1,0
  • KD −0,5

Valdeltagande i Skinnskatteberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,9 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Skinnskatteberg på plats 204 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skinnskatteberg är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 5,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,7 procentenheter.

  • FP +24,7
  • SD −10,4
  • M −8,0
  • S −4,2
  • V +1,4
  • C −0,3

Största parti i Skinnskatteberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skinnskatteberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skinnskatteberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %82,4 %
2022Socialdemokraterna34,4 %83,2 %
2018Socialdemokraterna38,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna42,8 %84,9 %
2010Socialdemokraterna45,3 %84,4 %
2006Socialdemokraterna48,7 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Skinnskatteberg 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Skinnskatteberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skinnskatteberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Skinnskatteberg NorraS48,3 %S43,6 %81,1 %
Skinnskatteberg SödraS37,8 %S33,6 %85,9 %

Utforska valdistrikten i Skinnskatteberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014