Valresultat Hallstahammar 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hallstahammar med 45,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,3 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallstahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hallstahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,9 %
Röstberättigade
11 618
Avgivna röster
9 752
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Hallstahammar

Riksdagsvalet 2014 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 34345,0 %
SDSverigedemokraterna1 60616,6 %
MModeraterna1 44815,0 %
VVänsterpartiet5876,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3894,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3703,8 %
CCenterpartiet3693,8 %
KDKristdemokraterna3153,3 %
FIFeministiskt initiativ1261,3 %
OVRövriga partier1021,1 %

Landstingsvalet 2014 i Hallstahammar

Landstingsvalet 2014 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 61347,4 %
MModeraterna1 38314,2 %
SDSverigedemokraterna1 15111,8 %
VVänsterpartiet7567,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4945,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4084,2 %
KDKristdemokraterna4084,2 %
CCenterpartiet3773,9 %
Övriga partier1401,4 %

Kommunvalet 2014 i Hallstahammar

Kommunvalet 2014 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 62547,3 %
MModeraterna1 20312,3 %
SDSverigedemokraterna1 14311,7 %
VVänsterpartiet8819,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7027,2 %
CCenterpartiet4644,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3954,0 %
KDKristdemokraterna3393,5 %
Övriga partier360,4 %

Partiernas utveckling i Hallstahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hallstahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hallstahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S49,3 %47,0 %45,0 %36,2 %34,9 %32,4 %
SD2,8 %5,7 %16,6 %23,3 %28,2 %25,5 %
M15,9 %20,4 %15,0 %14,7 %14,8 %16,7 %
V7,5 %7,3 %6,1 %8,0 %5,9 %7,5 %
MP3,6 %4,7 %4,0 %2,2 %2,6 %3,0 %
L5,9 %6,1 %3,8 %4,0 %2,9 %4,1 %
C5,3 %3,5 %3,8 %5,3 %4,3 %4,1 %
KD7,3 %4,3 %3,3 %5,1 %4,9 %4,9 %
Övr2,4 %1,1 %2,4 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande77,9 %82,4 %83,9 %85,8 %83,2 %83,1 %

Valdeltagande i Hallstahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hallstahammar 2014

Så skiljer sig Hallstahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 45,0 % i Hallstahammar mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 14,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +14,0
  • SD +3,8
  • V +0,4
  • OVR +0,1

Svagare än i riket

  • M −8,3
  • MP −2,9
  • C −2,3
  • FI −1,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallstahammar, från 5,7 % till 16,6 % (+11,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,4 % till 15,0 % (−5,4).

  • SD +11,0
  • M −5,4
  • FP −2,2
  • S −2,0
  • V −1,2
  • FI +1,2
  • KD −1,0
  • MP −0,7

Valdeltagande i Hallstahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,9 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hallstahammar på plats 241 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hallstahammar är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Nibble till 86,9 % i Fredhem.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nibble (52,2 %) och sitt svagaste i Strömsholm (28,6 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallstahammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 16,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • SD −5,0
  • FP +3,3
  • V +2,9
  • M −2,7
  • S +2,3
  • C +0,9
  • KD +0,2
  • MP +0,0

Största parti i Hallstahammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hallstahammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hallstahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,9 %83,2 %
2018Socialdemokraterna36,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,9 %
2010Socialdemokraterna47,0 %82,4 %
2006Socialdemokraterna49,3 %77,9 %

Valresultat per valdistrikt i Hallstahammar 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hallstahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hallstahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarnängenS50,0 %S52,5 %77,7 %
EldsbodaS51,3 %S52,1 %75,2 %
FredhemS48,2 %S51,6 %86,9 %
Kolbäcks CentrumS44,9 %S45,8 %82,7 %
NibbleS52,2 %S52,1 %73,2 %
NäsS42,2 %S45,1 %86,1 %
StrömsholmS28,6 %S33,4 %85,8 %
TunboS37,1 %S39,2 %81,9 %

Utforska valdistrikten i Hallstahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014