Valresultat Hallstahammar 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hallstahammar med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,7 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallstahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 12 314
- Avgivna röster
- 10 247
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Hallstahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 531 | 34,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 852 | 28,2 % |
| MModeraterna | 1 498 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 601 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 492 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 437 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 293 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 264 | 2,6 % |
| Övriga partier | 157 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Hallstahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 655 | 36,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 172 | 21,5 % |
| MModeraterna | 1 676 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 771 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 648 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 501 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 382 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 189 | 1,9 % |
| Övriga partier | 86 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Hallstahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 845 | 37,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 139 | 21,0 % |
| MModeraterna | 1 666 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 825 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 593 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 447 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 421 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 210 | 2,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Hallstahammar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallstahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,3 % | 47,0 % | 45,0 % | 36,2 % | 34,9 % | 32,4 % |
| SD | 2,8 % | 5,7 % | 16,6 % | 23,3 % | 28,2 % | 25,5 % |
| M | 15,9 % | 20,4 % | 15,0 % | 14,7 % | 14,8 % | 16,7 % |
| V | 7,5 % | 7,3 % | 6,1 % | 8,0 % | 5,9 % | 7,5 % |
| KD | 7,3 % | 4,3 % | 3,3 % | 5,1 % | 4,9 % | 4,9 % |
| C | 5,3 % | 3,5 % | 3,8 % | 5,3 % | 4,3 % | 4,1 % |
| L | 5,9 % | 6,1 % | 3,8 % | 4,0 % | 2,9 % | 4,1 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,0 % | 2,2 % | 2,6 % | 3,0 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 82,4 % | 83,9 % | 85,8 % | 83,2 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Hallstahammar 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hallstahammar 2022
Så skiljer sig Hallstahammar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,2 % i Hallstahammar mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- S +4,5
Svagare än i riket
- M −4,3
- MP −2,5
- C −2,4
- L −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallstahammar, från 23,3 % till 28,2 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,0 % till 5,9 % (−2,0).
- SD +4,9
- V −2,0
- S −1,3
- L −1,1
- C −1,0
- MP +0,4
- KD −0,2
- M +0,1
Valdeltagande i Hallstahammar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hallstahammar på plats 220 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallstahammar är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,0 % i Nibble till 86,1 % i Fredhem.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lövboås (47,5 %) och sitt svagaste i Strömsholm (27,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallstahammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 28,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- S +2,9
- V +2,2
- M +1,6
- C +1,5
- KD −0,5
Största parti i Hallstahammar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hallstahammar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,3 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hallstahammar 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Hallstahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnängen | S | 36,9 % | S | 40,6 % | 75,7 % |
| Eldsboda | S | 32,4 % | S | 37,2 % | 84,9 % |
| Fredhem | S | 37,5 % | S | 41,8 % | 86,1 % |
| Kolbäcks Centrum | S | 33,8 % | S | 32,5 % | 80,9 % |
| Lövboås | S | 47,5 % | S | 49,9 % | 70,5 % |
| Nibble | S | 34,6 % | S | 35,6 % | 66,0 % |
| Näs | S | 34,7 % | S | 37,4 % | 86,1 % |
| Strömsholm | S | 27,2 % | S | 32,0 % | 86,0 % |
| Tuna | S | 38,7 % | S | 41,5 % | 76,5 % |
| Tunbo | SD | 31,1 % | S | 30,8 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022