Valresultat Sala 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sala med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Sala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
17 496
Avgivna röster
15 018
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Sala

Riksdagsvalet 2022 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 51830,5 %
SDSverigedemokraterna4 02627,2 %
MModeraterna2 48716,8 %
CCenterpartiet1 0747,3 %
KDKristdemokraterna8285,6 %
VVänsterpartiet7905,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4413,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4403,0 %
Övriga partier2011,4 %

Regionvalet 2022 i Sala

Regionvalet 2022 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 71232,3 %
SDSverigedemokraterna2 99620,5 %
MModeraterna2 41416,5 %
CCenterpartiet1 49910,3 %
KDKristdemokraterna1 0967,5 %
VVänsterpartiet9896,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5263,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2751,9 %
Övriga partier830,6 %

Kommunvalet 2022 i Sala

Kommunvalet 2022 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 47230,1 %
SDSverigedemokraterna2 99020,1 %
MModeraterna2 02213,6 %
CCenterpartiet1 80912,2 %
SBSalas bästa1 4419,7 %
VVänsterpartiet8495,7 %
KDKristdemokraterna6104,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3092,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2992,0 %
Övriga partier510,3 %

Partiernas utveckling i Sala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sala per valår
Parti200620102014201820222026
S35,5 %33,5 %33,5 %29,3 %30,5 %28,7 %
SD2,7 %6,4 %15,4 %22,2 %27,2 %23,4 %
M22,9 %26,3 %19,9 %16,0 %16,8 %18,5 %
C14,3 %11,3 %11,0 %11,8 %7,3 %7,1 %
KD6,5 %4,9 %3,6 %6,0 %5,6 %6,5 %
V5,7 %4,8 %4,6 %6,3 %5,3 %6,2 %
MP3,5 %5,9 %4,7 %2,6 %3,0 %3,6 %
L6,3 %6,0 %4,0 %4,1 %3,0 %4,4 %
Övr2,6 %1,0 %3,3 %1,6 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,4 %84,3 %86,2 %88,2 %85,8 %86,1 %

Valdeltagande i Sala 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sala 2022

Så skiljer sig Sala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,2 % i Sala mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,7
  • C +0,5
  • KD +0,3
  • S +0,2

Svagare än i riket

  • M −2,3
  • MP −2,1
  • L −1,6
  • V −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sala, från 22,2 % till 27,2 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 7,3 % (−4,5).

  • SD +5,0
  • C −4,5
  • S +1,2
  • L −1,1
  • V −0,9
  • M +0,8
  • KD −0,4
  • MP +0,3

Valdeltagande i Sala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,8 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sala på plats 105 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sala är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Åkra till 89,2 % i Kumla-Ransta-Tärna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åkra (43,4 %) och sitt svagaste i Möklinta (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 5 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,1 % i kommunvalet mot 27,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.

  • SD −7,1
  • C +4,9
  • M −3,2
  • KD −1,5
  • S −0,4
  • V +0,4

Största parti i Sala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,8 %
2018Socialdemokraterna29,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna33,5 %84,3 %
2006Socialdemokraterna35,5 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Sala 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Sala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sala, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS33,4 %S31,6 %78,7 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.S33,6 %S34,2 %85,4 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.flS38,2 %S40,2 %71,9 %
Kila - FläckeboSD27,7 %S22,9 %84,5 %
Kumla-Ransta-TärnaSD31,4 %SD24,0 %89,2 %
Kungsängen-Valla-VasastadenS35,6 %S34,1 %85,7 %
MöklintaSD39,5 %SD31,5 %84,9 %
Sala NS33,8 %S33,3 %81,8 %
Sala SS33,3 %S33,3 %87,9 %
Sala ÖSD32,3 %SD22,7 %88,9 %
Västerfärnebo - VästerbykilSD34,5 %SD28,1 %84,3 %
ÅkraS43,4 %S47,2 %67,9 %

Utforska valdistrikten i Sala på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022