Valresultat Sala 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sala med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Sala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
17 627
Avgivna röster
15 170
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Sala

Riksdagsvalet 2026 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 29728,7 %
SDSverigedemokraterna3 51123,4 %
MModeraterna2 77918,5 %
CCenterpartiet1 0577,1 %
KDKristdemokraterna9676,5 %
VVänsterpartiet9236,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6564,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5393,6 %
Övriga partier2601,7 %

Regionvalet 2026 i Sala

Regionvalet 2026 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 38829,7 %
SDSverigedemokraterna3 07520,8 %
MModeraterna2 85919,3 %
CCenterpartiet1 50410,2 %
VVänsterpartiet1 0186,9 %
KDKristdemokraterna1 0126,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4232,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4152,8 %
Övriga partier890,6 %

Kommunvalet 2026 i Sala — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Sala har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Moderaterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Sala: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 08827,4 %13(−1)
SDSverigedemokraterna2 95719,8 %9(±0)
MModeraterna2 68518,0 %8(+2)
CCenterpartiet1 63711,0 %5(±0)
SBSalas bästa1 2708,5 %4(±0)
VVänsterpartiet8966,0 %3(±0)
KDKristdemokraterna6154,1 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4683,1 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2721,8 %0(−1)
Övriga partier460,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Sala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sala per valår
Parti200620102014201820222026
S35,5 %33,5 %33,5 %29,3 %30,5 %28,7 %
SD2,7 %6,4 %15,4 %22,2 %27,2 %23,4 %
M22,9 %26,3 %19,9 %16,0 %16,8 %18,5 %
C14,3 %11,3 %11,0 %11,8 %7,3 %7,1 %
KD6,5 %4,9 %3,6 %6,0 %5,6 %6,5 %
V5,7 %4,8 %4,6 %6,3 %5,3 %6,2 %
L6,3 %6,0 %4,0 %4,1 %3,0 %4,4 %
MP3,5 %5,9 %4,7 %2,6 %3,0 %3,6 %
Övr2,6 %1,0 %3,3 %1,6 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,4 %84,3 %86,2 %88,2 %85,8 %86,1 %

Valdeltagande i Sala 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sala 2026

Så skiljer sig Sala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,4 % i Sala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,9
  • S +0,7
  • KD +0,3
  • C +0,0

Svagare än i riket

  • MP −2,5
  • V −2,2
  • M −1,3
  • L −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Sala, från 16,8 % till 18,5 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,2 % till 23,4 % (−3,8).

  • SD −3,8
  • S −1,8
  • M +1,7
  • L +1,4
  • KD +0,9
  • V +0,8
  • MP +0,6
  • C −0,2

Valdeltagande i Sala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sala på plats 94 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sala är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Västerfärnebo - Västerbykil till 88,7 % i Kumla-Ransta-Tärna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åkra (44,1 %) och sitt svagaste i Möklinta (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 4 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sala är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,0 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • C +3,9
  • SD −3,6
  • L −2,6
  • KD −2,3
  • S −1,3
  • M −0,6
  • MP −0,5
  • V −0,2

Största parti i Sala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,8 %
2018Socialdemokraterna29,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna33,5 %84,3 %
2006Socialdemokraterna35,5 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Sala 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Sala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sala, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS30,5 %S29,7 %76,4 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.S32,9 %S32,8 %83,1 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.flS39,3 %S40,4 %77,8 %
Kila - FläckeboSD26,0 %SD22,7 %85,9 %
Kumla-Ransta-TärnaSD29,3 %SD23,7 %88,7 %
Kungsängen-Valla-VasastadenS33,0 %S31,3 %86,9 %
MöklintaSD32,1 %SD27,4 %84,9 %
Sala NorraS32,7 %S32,3 %84,2 %
Sala SödraS30,5 %S28,8 %87,3 %
Sala ÖstraS24,0 %S21,9 %84,0 %
Västerfärnebo - VästerbykilSD31,7 %SD28,7 %72,1 %
ÅkraS44,1 %S44,1 %73,9 %

Utforska valdistrikten i Sala på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026