Valresultat Köping 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Köping med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Köping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 19 776
- Avgivna röster
- 16 218
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 013 | 31,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 998 | 24,9 % |
| MModeraterna | 2 694 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 266 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 009 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 672 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 641 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 432 | 2,7 % |
| Övriga partier | 314 | 2,0 % |
Regionvalet 2026 i Köping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 902 | 37,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 494 | 21,9 % |
| MModeraterna | 2 381 | 14,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 413 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 024 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 918 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 416 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 320 | 2,0 % |
| Övriga partier | 64 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Köping — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Köping har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 11 och Moderaterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 208 | 32,4 % | 17(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 402 | 21,1 % | 11(−2) |
| MModeraterna | 2 120 | 13,2 % | 7(+1) |
| VFKKVanligt Folk i Köpings kommun | 1 691 | 10,5 % | 5(+3) |
| VVänsterpartiet | 1 412 | 8,8 % | 4(±0) |
| KDKristdemokraterna | 776 | 4,8 % | 2(−2) |
| CCenterpartiet | 760 | 4,7 % | 2(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 371 | 2,3 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 302 | 1,9 % | |
| Övriga partier | 48 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Köping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Köping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,3 % | 41,0 % | 40,7 % | 34,6 % | 32,5 % | 31,3 % |
| SD | 3,4 % | 7,0 % | 17,4 % | 23,9 % | 29,2 % | 24,9 % |
| M | 19,8 % | 23,5 % | 17,4 % | 15,6 % | 14,7 % | 16,8 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % |
| KD | 5,0 % | 3,9 % | 3,1 % | 5,9 % | 6,4 % | 6,3 % |
| C | 8,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,7 % | 4,9 % | 4,2 % |
| L | 5,5 % | 5,3 % | 3,7 % | 3,3 % | 2,8 % | 4,0 % |
| MP | 3,3 % | 5,1 % | 4,0 % | 2,2 % | 2,2 % | 2,7 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,6 % | 83,9 % | 85,9 % | 82,4 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Köping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Köping 2026
Så skiljer sig Köping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,9 % i Köping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,4
- S +3,2
- KD +0,1
Svagare än i riket
- MP −3,4
- M −3,1
- C −2,8
- L −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Köping, från 14,7 % till 16,8 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,2 % till 24,9 % (−4,3).
- SD −4,3
- M +2,1
- V +1,6
- S −1,3
- L +1,2
- C −0,7
- MP +0,5
- KD −0,1
Valdeltagande i Köping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,0 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Köping på plats 247 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Köping är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,4 % i Nygård-Skogsbrynet till 81,2 % i Elund-Ållesta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Skogsbrynet (49,7 %) och sitt svagaste i Munktorp (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 3 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Köping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 24,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- SD −3,8
- M −3,6
- L −1,7
- KD −1,5
- S +1,1
- V +0,9
- C +0,5
Största parti i Köping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Köping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,7 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Köping 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Köping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byjorden-Odensvi | S | 32,0 % | S | 30,7 % | 62,9 % |
| Elund-Ållesta | S | 28,6 % | S | 32,7 % | 81,2 % |
| Hästhagen-Skogshöjden-Himmeta-Bro | S | 29,6 % | S | 30,0 % | 70,0 % |
| Karlberg | S | 26,6 % | S | 30,0 % | 67,8 % |
| Karlsdal | S | 31,1 % | S | 33,2 % | 62,4 % |
| Kolsva V | SD | 33,5 % | S | 26,3 % | 74,1 % |
| Kolsva Ö | SD | 34,1 % | SD | 29,1 % | 73,5 % |
| Munktorp | SD | 26,1 % | SD | 23,1 % | 79,2 % |
| Nyckelberget | S | 32,4 % | S | 34,3 % | 65,0 % |
| Nygård-Skogsbrynet | S | 49,7 % | S | 50,2 % | 58,4 % |
| Skogsborg | S | 36,4 % | S | 37,9 % | 65,2 % |
| Tunadal | S | 38,7 % | S | 39,3 % | 68,3 % |
| Ullvi | S | 38,3 % | S | 38,4 % | 75,4 % |
| Östanås | S | 34,2 % | S | 37,8 % | 73,9 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026