Valresultat Surahammar 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Surahammar med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,6 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Surahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Surahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,1 %
Röstberättigade
7 400
Avgivna röster
6 150
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Surahammar

Riksdagsvalet 2026 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 87931,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84330,4 %
MModeraterna1 01616,8 %
KDKristdemokraterna3345,5 %
VVänsterpartiet3165,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2323,8 %
CCenterpartiet1762,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1642,7 %
Övriga partier951,6 %

Regionvalet 2026 i Surahammar

Regionvalet 2026 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 91232,1 %
SDSverigedemokraterna1 51325,4 %
MModeraterna1 26321,2 %
KDKristdemokraterna3926,6 %
VVänsterpartiet3806,4 %
CCenterpartiet1893,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1632,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1292,2 %
Övriga partier240,4 %

Kommunvalet 2026 i Surahammar — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Surahammar har 31 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Surahammar: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 60926,6 %8(−3)
MModeraterna1 60326,5 %8(+1)
SDSverigedemokraterna1 22820,3 %6(−2)
SKSurahammars kommunparti86514,3 %5
VVänsterpartiet3305,5 %2(±0)
CCenterpartiet1823,0 %1(−1)
KDKristdemokraterna1542,5 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)771,3 %
Övriga partier50,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Surahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Surahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • V
  • L
  • C
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Surahammar per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,5 %7,0 %18,4 %27,5 %33,7 %31,0 %
S54,2 %49,1 %45,4 %36,4 %34,7 %30,4 %
M14,3 %19,4 %13,6 %13,0 %13,9 %16,8 %
KD4,2 %2,9 %2,3 %4,2 %4,4 %5,5 %
V8,4 %7,9 %7,2 %8,2 %5,0 %5,2 %
L5,9 %5,7 %3,4 %3,4 %2,5 %3,8 %
C4,8 %2,8 %3,7 %4,0 %2,7 %2,9 %
MP3,0 %4,1 %3,4 %1,9 %1,9 %2,7 %
Övr2,8 %1,1 %2,6 %1,5 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande77,5 %83,5 %84,5 %85,1 %83,7 %83,1 %

Valdeltagande i Surahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Surahammar 2026

Så skiljer sig Surahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 31,0 % i Surahammar mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,5
  • S +2,4

Svagare än i riket

  • C −4,1
  • MP −3,4
  • V −3,2
  • M −3,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Surahammar, från 13,9 % till 16,8 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,7 % till 30,4 % (−4,3).

  • S −4,3
  • M +2,9
  • SD −2,7
  • L +1,3
  • KD +1,1
  • MP +0,8
  • V +0,2
  • C +0,2

Valdeltagande i Surahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,1 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Surahammar på plats 216 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Surahammar är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Virsbo till 84,6 % i Stavtorpet.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ramnäs (36,5 %) och sitt svagaste i Stavtorpet (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Surahammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 31,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.

  • SD −10,7
  • M +9,7
  • S −3,9
  • KD −3,0
  • L −2,6
  • V +0,2

Största parti i Surahammar sedan 2006

Största parti har skiftat i Surahammar under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Surahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,7 %83,7 %
2018Socialdemokraterna36,4 %85,1 %
2014Socialdemokraterna45,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna49,1 %83,5 %
2006Socialdemokraterna54,2 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Surahammar 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Surahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Surahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bruket och LandsbygdSD34,0 %M30,3 %81,6 %
DalskogenS34,8 %S29,6 %73,9 %
RamnäsSD36,5 %S28,0 %76,4 %
SkogslundS30,0 %M30,1 %77,9 %
StavtorpetS31,6 %M36,3 %84,6 %
VirsboSD35,5 %S28,6 %72,9 %

Utforska valdistrikten i Surahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2026 · Alla kommuner 2026