Valresultat Surahammar 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Surahammar med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Surahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Surahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
7 407
Avgivna röster
6 305
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Surahammar

Riksdagsvalet 2018 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 27236,4 %
SDSverigedemokraterna1 71927,5 %
MModeraterna80913,0 %
VVänsterpartiet5118,2 %
KDKristdemokraterna2604,2 %
CCenterpartiet2504,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2103,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,9 %
Övriga partier911,5 %

Landstingsvalet 2018 i Surahammar

Landstingsvalet 2018 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 35538,1 %
SDSverigedemokraterna1 34821,8 %
MModeraterna95415,4 %
VVänsterpartiet5549,0 %
KDKristdemokraterna3225,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2474,0 %
CCenterpartiet2474,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1111,8 %
Övriga partier460,7 %

Kommunvalet 2018 i Surahammar

Kommunvalet 2018 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14434,1 %
SDSverigedemokraterna1 37021,8 %
MModeraterna1 21419,3 %
VVänsterpartiet5578,9 %
CCenterpartiet4857,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2203,5 %
KDKristdemokraterna1672,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1051,7 %
Övriga partier230,4 %

Partiernas utveckling i Surahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Surahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+9,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Surahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S54,2 %49,1 %45,4 %36,4 %34,7 %30,4 %
SD2,5 %7,0 %18,4 %27,5 %33,7 %31,0 %
M14,3 %19,4 %13,6 %13,0 %13,9 %16,8 %
V8,4 %7,9 %7,2 %8,2 %5,0 %5,2 %
KD4,2 %2,9 %2,3 %4,2 %4,4 %5,5 %
C4,8 %2,8 %3,7 %4,0 %2,7 %2,9 %
L5,9 %5,7 %3,4 %3,4 %2,5 %3,8 %
MP3,0 %4,1 %3,4 %1,9 %1,9 %2,7 %
Övr2,8 %1,1 %2,6 %1,5 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande77,5 %83,5 %84,5 %85,1 %83,7 %83,1 %

Valdeltagande i Surahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Surahammar 2018

Så skiljer sig Surahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 27,5 % i Surahammar mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,0
  • S +8,1
  • V +0,2

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • C −4,6
  • MP −2,5
  • KD −2,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Surahammar, från 18,4 % till 27,5 % (+9,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,4 % till 36,4 % (−9,0).

  • SD +9,1
  • S −9,0
  • KD +1,9
  • MP −1,5
  • FI −1,2
  • ÖVR −1,1
  • V +1,0
  • M −0,6

Valdeltagande i Surahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Surahammar på plats 239 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Surahammar är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Virsbo till 86,7 % i Stavtorpet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalskogen (44,9 %) och sitt svagaste i Bruket och Landsbygd (29,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Surahammar är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,3 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • M +6,4
  • SD −5,7
  • C +3,7
  • S −2,3
  • KD −1,5
  • V +0,7
  • L +0,1

Största parti i Surahammar sedan 2006

Största parti har skiftat i Surahammar under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Surahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,7 %83,7 %
2018Socialdemokraterna36,4 %85,1 %
2014Socialdemokraterna45,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna49,1 %83,5 %
2006Socialdemokraterna54,2 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Surahammar 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Surahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Surahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bruket och LandsbygdSD30,1 %S29,3 %83,2 %
DalskogenS44,9 %S41,8 %78,5 %
RamnäsS41,7 %S38,1 %79,8 %
SkogslundS35,9 %S34,0 %80,8 %
StavtorpetS34,4 %S31,3 %86,7 %
VirsboS33,4 %S30,4 %76,3 %

Utforska valdistrikten i Surahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018