Valresultat Arboga 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Arboga med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arboga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Arboga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,5 %
Röstberättigade
10 678
Avgivna röster
9 339
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Arboga

Riksdagsvalet 2018 i Arboga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 11733,8 %
SDSverigedemokraterna2 00421,7 %
MModeraterna1 72418,7 %
CCenterpartiet6296,8 %
VVänsterpartiet5315,8 %
KDKristdemokraterna4735,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3573,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2933,2 %
Övriga partier1051,1 %

Landstingsvalet 2018 i Arboga

Landstingsvalet 2018 i Arboga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 29436,3 %
MModeraterna1 96321,6 %
SDSverigedemokraterna1 42915,7 %
CCenterpartiet5626,2 %
VVänsterpartiet5596,2 %
KDKristdemokraterna4785,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4725,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2632,9 %
Övriga partier600,7 %

Kommunvalet 2018 i Arboga

Kommunvalet 2018 i Arboga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 11133,8 %
MModeraterna2 34725,5 %
SDSverigedemokraterna1 29514,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6136,7 %
CCenterpartiet5095,5 %
VVänsterpartiet4855,3 %
KDKristdemokraterna3363,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2602,8 %
OPAOPA2112,3 %
Övriga partier240,3 %

Partiernas utveckling i Arboga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arboga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arboga per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %37,6 %38,3 %33,8 %33,8 %31,3 %
SD2,5 %6,0 %15,5 %21,7 %25,6 %22,4 %
M21,0 %26,4 %20,6 %18,7 %17,6 %18,4 %
C8,9 %5,8 %5,5 %6,8 %5,2 %5,1 %
V6,4 %5,7 %5,0 %5,8 %4,8 %6,2 %
KD5,1 %4,5 %3,5 %5,1 %4,8 %5,8 %
L6,5 %6,8 %3,9 %3,9 %3,6 %4,5 %
MP3,7 %6,2 %5,2 %3,2 %3,5 %3,9 %
Övr3,5 %1,0 %2,5 %1,1 %1,1 %2,5 %
Valdeltagande80,0 %83,6 %85,2 %87,5 %84,0 %84,5 %

Valdeltagande i Arboga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arboga 2018

Så skiljer sig Arboga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 33,8 % i Arboga mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,5
  • SD +4,2

Svagare än i riket

  • V −2,3
  • C −1,8
  • L −1,6
  • MP −1,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Arboga, från 15,5 % till 21,7 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,3 % till 33,8 % (−4,5).

  • SD +6,3
  • S −4,5
  • MP −2,1
  • M −2,0
  • KD +1,6
  • FI −1,4
  • C +1,3
  • V +0,7

Valdeltagande i Arboga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Arboga på plats 141 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arboga är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,0 % i Ringsborg-Strömsborg till 88,8 % i Ladubacksgärdena-N Skogen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrängen-Ekbacken (38,2 %) och sitt svagaste i Götlunda - Medåker (26,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arboga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.

  • SD −7,6
  • M +6,9
  • L +2,8
  • KD −1,5
  • C −1,3
  • V −0,5
  • MP −0,3
  • S +0,1

Största parti i Arboga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arboga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arboga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %84,5 %
2022Socialdemokraterna33,8 %84,0 %
2018Socialdemokraterna33,8 %87,5 %
2014Socialdemokraterna38,3 %85,2 %
2010Socialdemokraterna37,6 %83,6 %
2006Socialdemokraterna42,4 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Arboga 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Arboga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arboga, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brattberget-StrömsnäsS34,4 %S33,0 %88,3 %
Götlunda - MedåkerS26,9 %S28,8 %87,9 %
Herrängen-EkbackenS38,2 %S39,3 %85,0 %
Ladubacksgärdena-N SkogenS33,0 %S33,5 %88,8 %
Landsförsamlingen-VasastadenS29,8 %S30,3 %82,7 %
PrästgärdetS37,1 %S37,4 %88,5 %
Ringsborg-StrömsborgS38,0 %S37,9 %79,0 %
Sturestaden-NästkvarnS35,5 %S33,6 %84,6 %

Utforska valdistrikten i Arboga på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018