Valresultat Skinnskatteberg 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Skinnskatteberg med 38,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skinnskatteberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Skinnskatteberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
3 392
Avgivna röster
2 895
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Skinnskatteberg

Riksdagsvalet 2018 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 10238,5 %
SDSverigedemokraterna72325,2 %
MModeraterna30710,7 %
CCenterpartiet1916,7 %
VVänsterpartiet1886,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1404,9 %
KDKristdemokraterna1133,9 %
MPMiljöpartiet de gröna582,0 %
Övriga partier431,5 %

Landstingsvalet 2018 i Skinnskatteberg

Landstingsvalet 2018 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 20942,4 %
SDSverigedemokraterna56219,7 %
MModeraterna2689,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2247,9 %
VVänsterpartiet1956,8 %
CCenterpartiet1846,5 %
KDKristdemokraterna1204,2 %
MPMiljöpartiet de gröna431,5 %
LPoLPo381,3 %
Övriga partier80,3 %

Kommunvalet 2018 i Skinnskatteberg

Kommunvalet 2018 i Skinnskatteberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 20841,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)63121,5 %
SDSverigedemokraterna56519,2 %
MModeraterna1645,6 %
VVänsterpartiet1485,0 %
CCenterpartiet1465,0 %
KDKristdemokraterna421,4 %
Övriga partier341,2 %

Partiernas utveckling i Skinnskatteberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skinnskatteberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skinnskatteberg per valår
Parti200620102014201820222026
S48,7 %45,3 %42,8 %38,5 %34,4 %30,8 %
SD3,0 %6,7 %18,2 %25,2 %31,4 %28,9 %
M14,2 %17,4 %13,3 %10,7 %11,6 %13,3 %
C9,3 %6,4 %6,4 %6,7 %4,1 %3,3 %
V9,2 %7,4 %6,4 %6,6 %5,2 %6,0 %
L5,7 %7,8 %5,1 %4,9 %4,2 %5,6 %
KD3,8 %2,9 %2,4 %3,9 %5,3 %6,0 %
MP3,3 %5,3 %3,0 %2,0 %2,8 %3,2 %
Övr2,8 %0,9 %2,4 %1,5 %1,0 %3,0 %
Valdeltagande77,5 %84,4 %84,9 %85,3 %83,2 %82,4 %

Valdeltagande i Skinnskatteberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skinnskatteberg 2018

Så skiljer sig Skinnskatteberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 38,5 % i Skinnskatteberg mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,2
  • SD +7,7

Svagare än i riket

  • M −9,1
  • MP −2,4
  • KD −2,4
  • C −1,9

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Skinnskatteberg, från 18,2 % till 25,2 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,8 % till 38,5 % (−4,3).

  • SD +7,1
  • S −4,3
  • M −2,6
  • KD +1,5
  • FI −1,3
  • MP −0,9
  • C +0,2
  • L −0,2

Valdeltagande i Skinnskatteberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,3 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Skinnskatteberg på plats 235 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skinnskatteberg är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 21,5 % i kommunvalet mot 4,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,6 procentenheter.

  • L +16,6
  • SD −6,0
  • M −5,1
  • S +2,7
  • KD −2,5
  • C −1,7
  • V −1,5

Största parti i Skinnskatteberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skinnskatteberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skinnskatteberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %82,4 %
2022Socialdemokraterna34,4 %83,2 %
2018Socialdemokraterna38,5 %85,3 %
2014Socialdemokraterna42,8 %84,9 %
2010Socialdemokraterna45,3 %84,4 %
2006Socialdemokraterna48,7 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Skinnskatteberg 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Skinnskatteberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skinnskatteberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Skinnskatteberg NorraS44,9 %S49,2 %82,2 %
Skinnskatteberg SödraS32,1 %S32,4 %82,2 %

Utforska valdistrikten i Skinnskatteberg på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018