Valresultat Sala 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sala med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 17 160
- Avgivna röster
- 15 135
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Sala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 384 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 326 | 22,2 % |
| MModeraterna | 2 400 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 1 761 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 939 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 903 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 608 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 394 | 2,6 % |
| Övriga partier | 243 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Sala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 697 | 31,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 467 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 2 355 | 15,9 % |
| MModeraterna | 2 230 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 923 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 882 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 689 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 355 | 2,4 % |
| Övriga partier | 179 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Sala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 275 | 28,4 % |
| CCenterpartiet | 3 046 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 415 | 16,0 % |
| MModeraterna | 1 638 | 10,9 % |
| SBÄSBÄ | 1 421 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 665 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 519 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 499 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 310 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 214 | 1,4 % |
| Övriga partier | 46 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Sala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,5 % | 33,5 % | 33,5 % | 29,3 % | 30,5 % | 28,7 % |
| SD | 2,7 % | 6,4 % | 15,4 % | 22,2 % | 27,2 % | 23,4 % |
| M | 22,9 % | 26,3 % | 19,9 % | 16,0 % | 16,8 % | 18,5 % |
| C | 14,3 % | 11,3 % | 11,0 % | 11,8 % | 7,3 % | 7,1 % |
| V | 5,7 % | 4,8 % | 4,6 % | 6,3 % | 5,3 % | 6,2 % |
| KD | 6,5 % | 4,9 % | 3,6 % | 6,0 % | 5,6 % | 6,5 % |
| L | 6,3 % | 6,0 % | 4,0 % | 4,1 % | 3,0 % | 4,4 % |
| MP | 3,5 % | 5,9 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,0 % | 3,6 % |
| Övr | 2,6 % | 1,0 % | 3,3 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,3 % | 86,2 % | 88,2 % | 85,8 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Sala 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sala 2018
Så skiljer sig Sala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,2 % i Sala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- C +3,2
- S +1,0
Svagare än i riket
- M −3,8
- MP −1,8
- V −1,7
- L −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sala, från 15,4 % till 22,2 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,5 % till 29,3 % (−4,2).
- SD +6,8
- S −4,2
- M −3,8
- KD +2,4
- MP −2,0
- FI −1,7
- V +1,7
- ÖVR −1,1
Valdeltagande i Sala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sala på plats 100 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sala är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.fl till 91,3 % i Sala Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åkra (47,4 %) och sitt svagaste i Möklinta (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 3 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sala är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 11,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- C +8,5
- SD −6,2
- M −5,2
- KD −2,7
- V −1,9
- S −0,9
- L −0,6
Största parti i Sala sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sala i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Sala 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Sala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 30,8 % | S | 30,7 % | 85,6 % |
| Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl. | S | 33,1 % | S | 31,5 % | 88,1 % |
| Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.fl | S | 37,1 % | S | 38,7 % | 77,3 % |
| Kila - Fläckebo | S | 23,0 % | C | 27,6 % | 87,0 % |
| Kumla-Ransta-Tärna | S | 26,9 % | C | 28,2 % | 88,7 % |
| Kungsängen-Valla-Vasastaden | S | 35,4 % | S | 32,2 % | 90,4 % |
| Möklinta | SD | 33,2 % | C | 31,0 % | 89,7 % |
| Sala N | S | 33,8 % | S | 29,8 % | 87,0 % |
| Sala S | S | 30,4 % | S | 29,7 % | 89,6 % |
| Sala Ö | SD | 27,9 % | C | 32,6 % | 91,3 % |
| Västerfärnebo - Västerbykil | SD | 27,8 % | C | 27,2 % | 82,3 % |
| Åkra | S | 47,4 % | S | 51,2 % | 78,0 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018