Valresultat Västerås 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Västerås med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västerås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 90 valdistrikt.

Se Västerås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
111 495
Avgivna röster
96 863
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Västerås

Riksdagsvalet 2018 i Västerås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna27 96329,1 %
MModeraterna21 31422,2 %
SDSverigedemokraterna16 81417,5 %
VVänsterpartiet6 8637,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 5576,8 %
CCenterpartiet6 0706,3 %
KDKristdemokraterna5 9286,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2673,4 %
Övriga partier1 2561,3 %

Landstingsvalet 2018 i Västerås

Landstingsvalet 2018 i Västerås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna28 86830,0 %
MModeraterna22 96623,9 %
SDSverigedemokraterna12 47913,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 1718,5 %
VVänsterpartiet7 8518,2 %
KDKristdemokraterna6 4066,7 %
CCenterpartiet5 5805,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3 0563,2 %
Övriga partier7820,8 %

Kommunvalet 2018 i Västerås

Kommunvalet 2018 i Västerås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna27 70528,7 %
MModeraterna22 61023,4 %
SDSverigedemokraterna12 92113,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 68411,1 %
VVänsterpartiet7 6057,9 %
CCenterpartiet5 9406,2 %
KDKristdemokraterna4 8835,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3453,5 %
Övriga partier8800,9 %

Partiernas utveckling i Västerås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västerås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västerås per valår
Parti200620102014201820222026
S36,1 %32,6 %32,5 %29,1 %31,0 %30,2 %
M26,5 %30,4 %24,8 %22,2 %22,1 %21,5 %
SD2,2 %5,9 %12,9 %17,5 %19,9 %17,1 %
V5,2 %4,8 %5,1 %7,1 %6,4 %8,6 %
L10,1 %8,9 %6,5 %6,8 %5,1 %5,6 %
C5,3 %4,3 %4,5 %6,3 %5,8 %5,8 %
KD6,0 %5,1 %4,5 %6,2 %4,7 %5,5 %
MP4,9 %6,4 %5,9 %3,4 %3,6 %4,2 %
Övr3,6 %1,6 %3,3 %1,3 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande80,2 %85,2 %85,5 %86,9 %82,5 %83,6 %

Valdeltagande i Västerås 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Västerås 2018

Så skiljer sig Västerås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 22,2 % i Västerås mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,4
  • L +1,3
  • S +0,9

Svagare än i riket

  • C −2,3
  • MP −1,0
  • V −0,9
  • KD −0,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Västerås, från 12,9 % till 17,5 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,5 % till 29,1 % (−3,4).

  • SD +4,6
  • S −3,4
  • M −2,6
  • MP −2,5
  • V +2,0
  • FI −2,0
  • C +1,8
  • KD +1,7

Valdeltagande i Västerås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Västerås på plats 169 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Västerås är indelad i 90 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,7 % i 101 Centrum till 94,5 % i 211 Enhagen-Ekbacken/Örtagården.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 204 Bäckby N/Hälleborg (49,4 %) och sitt svagaste i 212 Barkarö/Tidö-Lindö (13,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 59, Moderaterna i 28, Sverigedemokraterna i 3 av 90 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerås är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.

  • L +4,2
  • SD −4,1
  • M +1,2
  • KD −1,1
  • V +0,7
  • S −0,4
  • C −0,2
  • MP +0,1

Största parti i Västerås sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Västerås i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Västerås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %83,6 %
2022Socialdemokraterna31,0 %82,5 %
2018Socialdemokraterna29,1 %86,9 %
2014Socialdemokraterna32,5 %85,5 %
2010Socialdemokraterna32,6 %85,2 %
2006Socialdemokraterna36,1 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Västerås 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 90 valdistrikten i Västerås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Västerås, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
101 CentrumM25,0 %M28,2 %64,7 %
102 KyrkbackenM28,4 %M29,8 %86,8 %
103 HerrgärdetM26,2 %M27,0 %87,0 %
104 KopparlundenS28,0 %S27,3 %80,6 %
105 ÖstermalmM33,6 %M34,4 %87,3 %
106 Östra Hamnen/SlottsträdgårdenM38,2 %M41,7 %89,0 %
107 LillåuddenM35,8 %M36,6 %90,4 %
108 Norrmalm/BlåsboM30,1 %M32,3 %86,2 %
109 Aroslund/IggebygärdetM25,8 %M27,7 %87,9 %
110 Kristiansborg/KarlsdalM28,1 %M27,7 %83,8 %
111 Annedal/StallhagenM38,6 %M38,8 %90,4 %
112 Oxbacken C/VästermalmS26,4 %M28,1 %84,2 %
113 Pettersberg ÖS33,0 %S30,6 %79,5 %
114 Pettersberg VS47,9 %S47,9 %68,3 %
115 JakobsbergM29,8 %M34,4 %88,3 %
116 Hammarby StadshageS30,1 %S31,3 %80,7 %
117 VetterslundS35,1 %S31,6 %82,7 %
201 Hammarby ÖS31,8 %S29,1 %83,8 %
202 Hammarby VS39,3 %S37,8 %73,1 %
203 Bäckby ÖS48,9 %S46,0 %70,5 %
204 Bäckby N/HälleborgS49,4 %S45,9 %66,0 %
205 Bäckby VS35,4 %S34,4 %87,6 %
206 Bäckby CS44,9 %S44,7 %85,2 %
207 Bäckby SS34,4 %S32,7 %85,2 %
208 Skälby VS26,2 %M26,7 %89,4 %
209 Skälby ÖS33,6 %S31,7 %88,7 %
210 Stohagen/SpantgatanS24,7 %S24,0 %83,1 %
211 Enhagen-Ekbacken/ÖrtagårdenM38,2 %M40,6 %94,5 %
212 Barkarö/Tidö-LindöM36,1 %M40,9 %92,3 %
213 Barkarö tätortM34,7 %M36,8 %94,5 %
214 Dingtuna-Lillhärad landsbygdM23,7 %M23,0 %88,5 %
215 Dingtuna tätortS25,7 %S25,2 %87,8 %
216 Kvicksund/RytterneM25,8 %M32,1 %89,3 %
301 Skallberget SS40,7 %S43,1 %68,1 %
302 Skallberget NS30,0 %S29,8 %81,6 %
303 NordanbyS29,3 %S29,2 %84,9 %
304 Gryta NÖS35,3 %S33,2 %92,4 %
305 Gryta NVS36,8 %S34,9 %90,5 %
306 ÖnstaS32,3 %S29,8 %85,3 %
307 Gryta SÖS34,5 %S33,3 %88,8 %
308 Gryta SVS36,7 %S36,4 %85,6 %
309 Tunby/VegaM27,0 %M27,9 %87,4 %
310 Rönnby SM28,2 %M29,1 %93,0 %
311 Rönnby NS34,8 %S32,6 %89,5 %
312 FredriksbergS49,2 %S47,4 %73,9 %
313 Råby SS41,9 %S41,4 %75,3 %
314 Råby NS42,3 %S41,9 %74,1 %
315 Råby ÖS43,4 %S41,3 %79,7 %
316 Vallby SS45,3 %S44,2 %69,3 %
317 Eriksborg/HagabergS31,9 %S31,5 %85,8 %
318 Brottberga/Vallby NM27,9 %M27,5 %88,8 %
319 Vallby C/Bjärby/SkerikeS35,7 %S33,9 %75,2 %
320 SkultunaS32,7 %S31,0 %88,4 %
321 Skultuna tätortS38,9 %S42,5 %84,8 %
322 Haraker/RomfartunaSD26,7 %SD22,4 %89,1 %
401 EmausS27,0 %S28,7 %87,8 %
402 BergslagsparkenS29,0 %S27,0 %85,3 %
403 GideonsbergS33,3 %S33,9 %79,3 %
404 SkälängenS32,2 %S30,6 %82,4 %
405 Nordanby gärdeS32,5 %S33,5 %84,1 %
406 SandgärdetS29,3 %S27,2 %82,2 %
407 HagaS33,8 %S31,9 %81,9 %
408 SkjutbanegatanS28,8 %S29,4 %81,3 %
409 HemdalS28,9 %M27,3 %86,5 %
410 Malmaberg SS33,7 %S32,2 %79,0 %
411 Malmaberg NS33,0 %S31,6 %86,2 %
412 KlockartorpS31,9 %S31,6 %83,4 %
413 Skiljebo SM26,1 %M28,3 %91,8 %
414 Skiljebo NS37,2 %S38,3 %82,2 %
415 OdensviplatsenS37,1 %S36,6 %81,9 %
416 BrandthovdaM27,0 %M28,7 %93,1 %
417 Bjurhovda SVS37,5 %S37,6 %76,4 %
418 Bjurhovda SOS39,1 %S38,1 %76,7 %
419 Bjurhovda N/BadelundaS27,9 %S27,4 %90,5 %
420 Hökåsen/Tillberga landsbygdM28,9 %M30,5 %90,2 %
421 Hökåsen tätortS27,2 %M28,3 %89,3 %
422 Tillberga tätortS29,7 %S28,4 %89,1 %
423 Tortuna/SevallaSD24,3 %C24,2 %89,3 %
501 Viksäng V/ÄngsgärdetS36,2 %S36,4 %79,9 %
502 Viksäng/StenhagenS33,4 %S32,9 %86,0 %
503 Viksäng ÖS31,5 %S28,5 %84,0 %
504 Talltorp/LillhamraM34,4 %M36,9 %92,0 %
505 Östermälarstrand/NotuddenM31,3 %M33,4 %91,4 %
506 MälarparkenM31,3 %M33,7 %93,7 %
507 Framnäs/Öster MälarstrandM33,4 %M36,8 %92,0 %
508 Bergshamra/HamreM34,5 %M37,8 %91,0 %
509 Gäddeholm/LybeckM30,2 %M31,9 %93,3 %
510 Irsta SS28,2 %M28,7 %90,9 %
511 Irsta NS29,2 %M30,0 %93,5 %
512 Bjöksta/Kungsåra/ÄngsöSD27,1 %M23,7 %89,1 %

Utforska valdistrikten i Västerås på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018