Valresultat Västerås 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Västerås med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västerås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 65 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 103 326
- Avgivna röster
- 88 053
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 436 | 32,6 % |
| MModeraterna | 26 482 | 30,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 711 | 8,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 597 | 6,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 115 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 426 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 191 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 3 714 | 4,3 % |
| Övriga partier | 1 424 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 894 | 36,3 % |
| MModeraterna | 24 146 | 28,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 948 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 767 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 528 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 4 180 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 710 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 3 102 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 942 | 2,3 % |
Kommunvalet 2010 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 158 | 35,2 % |
| MModeraterna | 24 202 | 28,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 435 | 11,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 154 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 306 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 016 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 3 424 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 423 | 4,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 958 | 1,1 % |
| Övriga partier | 688 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Västerås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västerås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- L
- MP
- SD
- KD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 32,6 % | 32,5 % | 29,1 % | 31,0 % | 30,2 % |
| M | 26,5 % | 30,4 % | 24,8 % | 22,2 % | 22,1 % | 21,5 % |
| L | 10,1 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,6 % |
| MP | 4,9 % | 6,4 % | 5,9 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| SD | 2,2 % | 5,9 % | 12,9 % | 17,5 % | 19,9 % | 17,1 % |
| KD | 6,0 % | 5,1 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| V | 5,2 % | 4,8 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,4 % | 8,6 % |
| C | 5,3 % | 4,3 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,8 % | 5,8 % |
| Övr | 3,6 % | 1,6 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 85,2 % | 85,5 % | 86,9 % | 82,5 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Västerås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västerås 2010
Så skiljer sig Västerås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 4,3 % i Västerås mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,0
- FP +1,8
- M +0,3
- SD +0,2
Svagare än i riket
- C −2,3
- MP −0,9
- V −0,8
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Västerås, från 26,5 % till 30,4 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 32,6 % (−3,5).
- M +3,9
- SD +3,6
- S −3,5
- MP +1,6
- FP −1,3
- C −1,1
- KD −1,0
- SPI −0,8
Valdeltagande i Västerås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Västerås på plats 100 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västerås är indelad i 65 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,6 % i 41 Vallby S till 92,4 % i 09 Talltorp-Berghamra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 41 Vallby S (59,1 %) och sitt svagaste i 26 Västerås-Barkarö (13,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 36, Moderaterna i 29 av 65 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerås är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,2 % i kommunvalet mot 32,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- S +2,5
- M −2,2
- FP +2,1
- SD −1,2
- KD −1,1
- MP −0,4
- C −0,3
- V +0,2
Största parti i Västerås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västerås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Västerås 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 65 valdistrikten i Västerås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 01 Centrum V | M | 44,4 % | M | 43,6 % | 81,4 % |
| 02 Aroslund-Blåsbo | M | 39,7 % | M | 37,8 % | 84,1 % |
| 03 Gåsmyrevreten-Norrmalm | M | 37,6 % | M | 34,6 % | 81,5 % |
| 04 Kristiansborg-Karlsdal | M | 38,3 % | M | 38,9 % | 80,5 % |
| 05 Herrgärdet | M | 31,9 % | S | 31,1 % | 79,5 % |
| 06 Centrum | M | 40,1 % | M | 37,9 % | 81,9 % |
| 07 Viksäng V | S | 37,5 % | S | 39,6 % | 81,9 % |
| 08 Viksäng Ö | S | 38,8 % | S | 40,4 % | 83,9 % |
| 09 Talltorp-Berghamra | M | 42,4 % | M | 42,5 % | 92,4 % |
| 10 Hamre-Mälarstrand Ö | M | 48,5 % | M | 49,7 % | 90,3 % |
| 11 Annedal-Stohagen | M | 38,6 % | M | 38,5 % | 76,9 % |
| 12 Oxbacken | M | 41,1 % | M | 41,5 % | 82,8 % |
| 13 Jakobsberg | M | 38,5 % | M | 37,7 % | 82,0 % |
| 14 Pettersberg | S | 46,2 % | S | 47,1 % | 74,4 % |
| 15 Vetterslund-Ringduvegatan | S | 39,8 % | S | 41,4 % | 82,8 % |
| 16 Råby N | S | 44,5 % | S | 48,1 % | 78,0 % |
| 17 Råby S | S | 55,7 % | S | 58,5 % | 72,1 % |
| 18 Hammarby | S | 46,8 % | S | 49,2 % | 75,0 % |
| 19 Hammarby-Stadshage | S | 32,3 % | S | 34,7 % | 78,3 % |
| 20 Vetterstorp | S | 48,1 % | S | 49,4 % | 79,9 % |
| 21 Bäckby Ö | S | 51,0 % | S | 52,7 % | 79,5 % |
| 22 Bäckby centrala | S | 58,4 % | S | 57,2 % | 74,6 % |
| 23 Bäckby N | S | 35,4 % | S | 36,8 % | 85,2 % |
| 24 Skälby | S | 37,0 % | S | 38,8 % | 87,4 % |
| 25 Bäckby V | S | 44,3 % | S | 45,0 % | 84,0 % |
| 26 Västerås-Barkarö | M | 46,5 % | M | 43,6 % | 89,8 % |
| 27 Rytterne | M | 43,8 % | M | 43,0 % | 84,6 % |
| 28 Dingtuna-Lillhärad | M | 31,9 % | S | 28,3 % | 83,5 % |
| 29 Skultuna tätort Ö | S | 49,2 % | S | 52,1 % | 83,5 % |
| 30 Skultuna | S | 37,2 % | S | 39,8 % | 84,5 % |
| 31 Haraker-Romfartuna | M | 31,8 % | S | 31,8 % | 85,8 % |
| 32 Östermalm-Ö Hamnen | M | 47,4 % | M | 47,3 % | 86,9 % |
| 33 Enhagen-Ekbacken-Lundby | M | 48,9 % | M | 43,4 % | 90,5 % |
| 40 Brottberga-Vallby N | M | 33,3 % | M | 31,7 % | 83,3 % |
| 41 Vallby S | S | 59,1 % | S | 60,1 % | 71,6 % |
| 42 Rönnby N | S | 37,2 % | S | 38,8 % | 87,3 % |
| 43 Rönnby S | M | 37,8 % | M | 35,8 % | 92,2 % |
| 44 Gryta SV | S | 42,6 % | S | 43,9 % | 84,4 % |
| 45 Gryta SÖ | S | 37,3 % | S | 40,8 % | 85,8 % |
| 46 Gryta N | M | 33,4 % | S | 32,6 % | 92,0 % |
| 47 Önsta | S | 34,4 % | S | 36,2 % | 85,8 % |
| 48 Nordanby | S | 38,7 % | S | 41,4 % | 78,7 % |
| 49 Skallberget | S | 37,4 % | S | 39,2 % | 78,0 % |
| 50 Emaus-Bangatan | S | 39,9 % | S | 41,0 % | 80,6 % |
| 51 Gideonsberg | S | 34,9 % | S | 36,2 % | 78,3 % |
| 52 Nordanby gärde | S | 42,2 % | S | 43,7 % | 79,7 % |
| 53 Skjutbanegatan-Haga N | S | 43,3 % | S | 46,1 % | 76,1 % |
| 54 Haga Ö - Malmaberg | S | 35,5 % | S | 38,4 % | 79,5 % |
| 55 Malmaberg Ö | S | 43,7 % | S | 45,2 % | 82,5 % |
| 56 Skiljebo | S | 37,6 % | S | 38,8 % | 84,1 % |
| 57 Hemdal-Sandgärdet | M | 32,9 % | S | 31,3 % | 82,9 % |
| 58 Haga | S | 36,7 % | S | 41,0 % | 78,7 % |
| 59 Bjurhovda N | S | 38,9 % | S | 40,9 % | 85,3 % |
| 60 Bjurhovda S | S | 54,6 % | S | 54,3 % | 76,0 % |
| 61 Brandthovda-Badelunda | M | 38,1 % | M | 38,0 % | 90,2 % |
| 62 Klockartorp | S | 33,9 % | S | 35,5 % | 80,5 % |
| 63 Hökåsen Ö | M | 35,1 % | S | 37,2 % | 87,6 % |
| 64 Tillberga tätort | S | 39,0 % | S | 41,5 % | 86,4 % |
| 65 Björksta-Sevalla-Tillb-Tortuna | M | 31,8 % | M | 27,8 % | 86,1 % |
| 66 Irsta-Kungsåra-Kärrbo-Ängsö | M | 42,6 % | M | 40,8 % | 87,9 % |
| 67 Irsta tätort | M | 38,0 % | M | 35,7 % | 90,4 % |
| 68 Hökåsen V | M | 41,0 % | M | 39,1 % | 90,0 % |
| 69 Erikslund-Hagaberg | M | 33,4 % | S | 32,8 % | 85,1 % |
| 70 Malmaberg N | S | 37,5 % | S | 40,5 % | 83,7 % |
| 71 Tunby-Vega | M | 34,1 % | S | 34,5 % | 85,8 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010