Valresultat Hallstahammar 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hallstahammar med 47,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,3 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallstahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,4 %
- Röstberättigade
- 11 336
- Avgivna röster
- 9 339
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Hallstahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 325 | 47,0 % |
| MModeraterna | 1 881 | 20,4 % |
| VVänsterpartiet | 668 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 558 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 521 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 437 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 395 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 321 | 3,5 % |
| Övriga partier | 97 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Hallstahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 574 | 49,9 % |
| MModeraterna | 1 568 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 728 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 589 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 558 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 360 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 332 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 291 | 3,2 % |
| Övriga partier | 161 | 1,8 % |
Kommunvalet 2010 i Hallstahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 649 | 50,3 % |
| MModeraterna | 1 376 | 14,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 871 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 763 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 532 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 382 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 371 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 286 | 3,1 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hallstahammar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallstahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- M
- V
- L
- SD
- MP
- KD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,3 % | 47,0 % | 45,0 % | 36,2 % | 34,9 % | 32,4 % |
| M | 15,9 % | 20,4 % | 15,0 % | 14,7 % | 14,8 % | 16,7 % |
| V | 7,5 % | 7,3 % | 6,1 % | 8,0 % | 5,9 % | 7,5 % |
| L | 5,9 % | 6,1 % | 3,8 % | 4,0 % | 2,9 % | 4,1 % |
| SD | 2,8 % | 5,7 % | 16,6 % | 23,3 % | 28,2 % | 25,5 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,0 % | 2,2 % | 2,6 % | 3,0 % |
| KD | 7,3 % | 4,3 % | 3,3 % | 5,1 % | 4,9 % | 4,9 % |
| C | 5,3 % | 3,5 % | 3,8 % | 5,3 % | 4,3 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 82,4 % | 83,9 % | 85,8 % | 83,2 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Hallstahammar 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hallstahammar 2010
Så skiljer sig Hallstahammar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 47,0 % i Hallstahammar mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 16,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,3
- V +1,7
Svagare än i riket
- M −9,6
- C −3,1
- MP −2,6
- KD −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hallstahammar, från 15,9 % till 20,4 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 7,3 % till 4,3 % (−3,0).
- M +4,5
- KD −3,0
- SD +2,8
- S −2,3
- C −1,8
- MP +1,2
- V −0,3
- FP +0,2
Valdeltagande i Hallstahammar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,4 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hallstahammar på plats 228 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallstahammar är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Eldsboda till 86,9 % i Näs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Barnängen (57,3 %) och sitt svagaste i Strömsholm (28,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallstahammar är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,9 % i kommunvalet mot 20,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M −5,6
- FP +3,4
- S +3,3
- MP −1,7
- SD −1,6
- KD +1,5
- V +1,0
- C +0,6
Största parti i Hallstahammar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hallstahammar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,3 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hallstahammar 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hallstahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnängen | S | 57,3 % | S | 62,3 % | 75,7 % |
| Eldsboda | S | 54,3 % | S | 56,0 % | 75,4 % |
| Fredhem | S | 49,8 % | S | 54,9 % | 86,0 % |
| Kolbäcks Centrum | S | 49,1 % | S | 46,2 % | 80,2 % |
| Nibble | S | 49,5 % | S | 54,9 % | 76,0 % |
| Näs | S | 43,7 % | S | 48,4 % | 86,9 % |
| Strömsholm | M | 32,0 % | S | 30,5 % | 84,7 % |
| Tunbo | S | 37,9 % | S | 36,4 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2010 · Alla kommuner 2010