Valresultat Hallstahammar 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hallstahammar med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,1 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallstahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Hallstahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
11 855
Avgivna röster
10 173
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Hallstahammar

Riksdagsvalet 2018 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 63836,2 %
SDSverigedemokraterna2 34023,3 %
MModeraterna1 47814,7 %
VVänsterpartiet8028,0 %
CCenterpartiet5325,3 %
KDKristdemokraterna5115,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4024,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2242,2 %
Övriga partier1361,4 %

Landstingsvalet 2018 i Hallstahammar

Landstingsvalet 2018 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 95139,0 %
MModeraterna1 75117,3 %
SDSverigedemokraterna1 63216,1 %
VVänsterpartiet8628,5 %
KDKristdemokraterna5815,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5435,4 %
CCenterpartiet5355,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2112,1 %
Övriga partier720,7 %

Kommunvalet 2018 i Hallstahammar

Kommunvalet 2018 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 00639,1 %
MModeraterna1 76117,2 %
SDSverigedemokraterna1 51314,8 %
VVänsterpartiet8928,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7207,0 %
CCenterpartiet5855,7 %
KDKristdemokraterna4324,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2702,6 %
Övriga partier650,6 %

Partiernas utveckling i Hallstahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hallstahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hallstahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S49,3 %47,0 %45,0 %36,2 %34,9 %32,4 %
SD2,8 %5,7 %16,6 %23,3 %28,2 %25,5 %
M15,9 %20,4 %15,0 %14,7 %14,8 %16,7 %
V7,5 %7,3 %6,1 %8,0 %5,9 %7,5 %
C5,3 %3,5 %3,8 %5,3 %4,3 %4,1 %
KD7,3 %4,3 %3,3 %5,1 %4,9 %4,9 %
L5,9 %6,1 %3,8 %4,0 %2,9 %4,1 %
MP3,6 %4,7 %4,0 %2,2 %2,6 %3,0 %
Övr2,4 %1,1 %2,4 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande77,9 %82,4 %83,9 %85,8 %83,2 %83,1 %

Valdeltagande i Hallstahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hallstahammar 2018

Så skiljer sig Hallstahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,2 % i Hallstahammar mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,9
  • SD +5,7

Svagare än i riket

  • M −5,1
  • C −3,3
  • MP −2,2
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallstahammar, från 16,6 % till 23,3 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,0 % till 36,2 % (−8,8).

  • S −8,8
  • SD +6,6
  • V +1,9
  • KD +1,8
  • MP −1,8
  • C +1,5
  • FI −1,1
  • ÖVR −1,0

Valdeltagande i Hallstahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,8 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hallstahammar på plats 222 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hallstahammar är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,5 % i Nibble till 89,2 % i Strömsholm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lövboås (49,6 %) och sitt svagaste i Strömsholm (24,6 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallstahammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 23,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • SD −8,5
  • L +3,0
  • S +3,0
  • M +2,5
  • KD −0,9
  • V +0,7
  • C +0,4

Största parti i Hallstahammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hallstahammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hallstahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,9 %83,2 %
2018Socialdemokraterna36,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,9 %
2010Socialdemokraterna47,0 %82,4 %
2006Socialdemokraterna49,3 %77,9 %

Valresultat per valdistrikt i Hallstahammar 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Hallstahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hallstahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarnängenS41,9 %S47,3 %80,0 %
EldsbodaS35,2 %S39,4 %83,3 %
FredhemS39,3 %S43,0 %86,4 %
Kolbäcks CentrumS36,0 %S34,6 %82,6 %
LövboåsS49,6 %S51,6 %77,7 %
NibbleS38,5 %S40,7 %71,5 %
NäsS35,0 %S37,6 %88,7 %
StrömsholmS24,6 %S29,7 %89,2 %
TunaS37,9 %S39,1 %80,1 %
TunboS28,1 %S28,9 %87,7 %

Utforska valdistrikten i Hallstahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2018 · Alla kommuner 2018