Valresultat Hallstahammar 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hallstahammar med 49,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,9 %). Valdeltagandet var 77,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallstahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Hallstahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,9 %
Röstberättigade
11 076
Avgivna röster
8 633
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Hallstahammar

Riksdagsvalet 2006 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 16249,3 %
MModeraterna1 34315,9 %
VVänsterpartiet6377,5 %
KDKristdemokraterna6157,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4955,9 %
CCenterpartiet4455,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3013,6 %
SDSverigedemokraterna2402,8 %
Övriga partier2012,4 %

Landstingsvalet 2006 i Hallstahammar

Landstingsvalet 2006 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 94547,2 %
MModeraterna1 19214,3 %
KDKristdemokraterna83910,0 %
VVänsterpartiet7048,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5806,9 %
CCenterpartiet5006,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2783,3 %
SDSverigedemokraterna1992,4 %
Övriga partier1251,5 %

Kommunvalet 2006 i Hallstahammar

Kommunvalet 2006 i Hallstahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 77543,9 %
MModeraterna1 10712,9 %
KDKristdemokraterna99411,6 %
VVänsterpartiet7809,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7268,4 %
CCenterpartiet5436,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3003,5 %
SDSverigedemokraterna2973,5 %
Övriga partier680,8 %

Partiernas utveckling i Hallstahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hallstahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hallstahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S49,3 %47,0 %45,0 %36,2 %34,9 %32,4 %
M15,9 %20,4 %15,0 %14,7 %14,8 %16,7 %
V7,5 %7,3 %6,1 %8,0 %5,9 %7,5 %
KD7,3 %4,3 %3,3 %5,1 %4,9 %4,9 %
L5,9 %6,1 %3,8 %4,0 %2,9 %4,1 %
C5,3 %3,5 %3,8 %5,3 %4,3 %4,1 %
MP3,6 %4,7 %4,0 %2,2 %2,6 %3,0 %
SD2,8 %5,7 %16,6 %23,3 %28,2 %25,5 %
Övr2,4 %1,1 %2,4 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande77,9 %82,4 %83,9 %85,8 %83,2 %83,1 %

Valdeltagande i Hallstahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hallstahammar 2006

Så skiljer sig Hallstahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 49,3 % i Hallstahammar mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 14,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +14,1
  • V +1,7
  • KD +0,7

Svagare än i riket

  • M −10,2
  • C −2,6
  • FP −1,6
  • MP −1,6

Valdeltagande i Hallstahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,9 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hallstahammar på plats 223 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hallstahammar är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Eldsboda till 88,4 % i Säby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Eldsboda (61,4 %) och sitt svagaste i Säby (33,2 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallstahammar är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 43,9 % i kommunvalet mot 49,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.

  • S −5,4
  • KD +4,3
  • M −3,0
  • FP +2,6
  • V +1,5
  • C +1,0
  • MP −0,1

Största parti i Hallstahammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hallstahammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hallstahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,4 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,9 %83,2 %
2018Socialdemokraterna36,2 %85,8 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,9 %
2010Socialdemokraterna47,0 %82,4 %
2006Socialdemokraterna49,3 %77,9 %

Valresultat per valdistrikt i Hallstahammar 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Hallstahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hallstahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BarnängenS58,6 %S56,1 %69,4 %
BergS36,9 %S33,3 %81,3 %
EldsbodaS61,4 %S54,4 %69,0 %
FredhemS53,4 %S47,6 %82,9 %
Kolbäcks CentrumS49,6 %S40,8 %73,3 %
NibbleS57,0 %S53,3 %69,8 %
NäsS50,0 %S45,7 %84,7 %
Sankt LarsS51,8 %S48,4 %79,3 %
StrömsholmS34,6 %S30,8 %81,9 %
SäbyS33,2 %C25,6 %88,4 %
TunaS46,9 %S43,4 %78,5 %
TunboS40,6 %S31,2 %80,5 %

Utforska valdistrikten i Hallstahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006