Valresultat Fagersta 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Fagersta med 50,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (58,3 %). Valdeltagandet var 77,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Fagersta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,1 %
- Röstberättigade
- 9 417
- Avgivna röster
- 7 265
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Fagersta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 572 | 50,1 % |
| MModeraterna | 1 265 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 676 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 360 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 328 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 317 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 212 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 165 | 2,3 % |
| Övriga partier | 236 | 3,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Fagersta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVUSJVU | 3 918 | 55,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 316 | 18,5 % |
| MModeraterna | 589 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 535 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 221 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 135 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 80 | 1,1 % |
| Övriga partier | 112 | 1,6 % |
Kommunvalet 2006 i Fagersta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VVänsterpartiet | 4 279 | 58,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 758 | 23,9 % |
| MModeraterna | 574 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 200 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 170 | 2,3 % |
| CCenterpartiet | 157 | 2,1 % |
| ÖVRövriga partier | 132 | 1,8 % |
| Övriga partier | 70 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Fagersta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Fagersta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- L
- KD
- C
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,1 % | 44,4 % | 45,0 % | 39,4 % | 35,6 % | 33,6 % |
| M | 17,7 % | 21,2 % | 15,5 % | 14,1 % | 14,8 % | 16,7 % |
| V | 9,5 % | 8,8 % | 6,5 % | 7,9 % | 7,7 % | 9,6 % |
| L | 5,0 % | 4,9 % | 2,7 % | 3,2 % | 2,5 % | 4,2 % |
| KD | 4,6 % | 3,7 % | 2,6 % | 4,7 % | 4,8 % | 4,9 % |
| C | 4,4 % | 3,4 % | 2,5 % | 4,2 % | 3,3 % | 3,0 % |
| Övr | 3,3 % | 0,9 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,1 % |
| MP | 3,0 % | 5,0 % | 4,2 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,8 % |
| SD | 2,3 % | 7,7 % | 18,6 % | 23,0 % | 27,9 % | 23,2 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,1 % | 83,5 % | 84,3 % | 80,8 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Fagersta 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Fagersta 2006
Så skiljer sig Fagersta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 50,1 % i Fagersta mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,9
- V +3,6
Svagare än i riket
- M −8,3
- C −3,5
- FP −2,5
- MP −2,2
Valdeltagande i Fagersta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,1 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Fagersta på plats 239 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Fagersta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Fagersta 1 till 85,2 % i Fagersta 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fagersta 1 (60,8 %) och sitt svagaste i Fagersta 7 (40,1 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Fagersta är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 58,3 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 48,8 procentenheter.
- V +48,8
- S −26,1
- M −9,9
- FP −2,7
- C −2,3
- KD −1,9
Största parti i Fagersta sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Fagersta i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,1 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Fagersta 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Fagersta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fagersta 1 | S | 60,8 % | V | 53,3 % | 69,0 % |
| Fagersta 2 | S | 50,5 % | V | 49,2 % | 73,1 % |
| Fagersta 3 | S | 48,4 % | V | 57,9 % | 78,1 % |
| Fagersta 4 | S | 46,3 % | V | 60,5 % | 75,3 % |
| Fagersta 5 | S | 50,3 % | V | 67,8 % | 85,2 % |
| Fagersta 6 | S | 52,4 % | V | 59,5 % | 79,4 % |
| Fagersta 7 | S | 40,1 % | V | 60,4 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006