Valresultat Surahammar 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Surahammar med 54,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,0 %). Valdeltagandet var 77,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Surahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Surahammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,5 %
Röstberättigade
7 385
Avgivna röster
5 723
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Surahammar

Riksdagsvalet 2006 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 03954,2 %
MModeraterna79914,3 %
VVänsterpartiet4728,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3285,9 %
CCenterpartiet2684,8 %
KDKristdemokraterna2364,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1693,0 %
SDSverigedemokraterna1382,5 %
Övriga partier1572,8 %

Landstingsvalet 2006 i Surahammar

Landstingsvalet 2006 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 86351,9 %
MModeraterna71212,9 %
VVänsterpartiet5079,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3306,0 %
CCenterpartiet3205,8 %
KDKristdemokraterna2454,4 %
SJVUSJVU2414,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1442,6 %
SDSverigedemokraterna1071,9 %
Övriga partier510,9 %

Kommunvalet 2006 i Surahammar

Kommunvalet 2006 i Surahammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 97853,0 %
MModeraterna70812,6 %
VVänsterpartiet65411,6 %
CCenterpartiet4828,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3285,8 %
KDKristdemokraterna2224,0 %
SDSverigedemokraterna1112,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1041,9 %
Övriga partier280,5 %

Partiernas utveckling i Surahammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Surahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Surahammar per valår
Parti200620102014201820222026
S54,2 %49,1 %45,4 %36,4 %34,7 %30,4 %
M14,3 %19,4 %13,6 %13,0 %13,9 %16,8 %
V8,4 %7,9 %7,2 %8,2 %5,0 %5,2 %
L5,9 %5,7 %3,4 %3,4 %2,5 %3,8 %
C4,8 %2,8 %3,7 %4,0 %2,7 %2,9 %
KD4,2 %2,9 %2,3 %4,2 %4,4 %5,5 %
MP3,0 %4,1 %3,4 %1,9 %1,9 %2,7 %
Övr2,8 %1,1 %2,6 %1,5 %1,0 %1,6 %
SD2,5 %7,0 %18,4 %27,5 %33,7 %31,0 %
Valdeltagande77,5 %83,5 %84,5 %85,1 %83,7 %83,1 %

Valdeltagande i Surahammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Surahammar 2006

Så skiljer sig Surahammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 54,2 % i Surahammar mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 19,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +19,0
  • V +2,6

Svagare än i riket

  • M −11,8
  • C −3,1
  • KD −2,4
  • MP −2,1

Valdeltagande i Surahammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,5 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Surahammar på plats 235 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Surahammar är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Virsbo till 84,3 % i Stavtorpet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalskogen (58,0 %) och sitt svagaste i Bruket och Landsbygd (42,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Surahammar är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 8,6 % i kommunvalet mot 4,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • C +3,8
  • V +3,2
  • M −1,6
  • S −1,2
  • MP −1,2
  • KD −0,3
  • FP −0,0

Största parti i Surahammar sedan 2006

Största parti har skiftat i Surahammar under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Surahammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %83,1 %
2022Socialdemokraterna34,7 %83,7 %
2018Socialdemokraterna36,4 %85,1 %
2014Socialdemokraterna45,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna49,1 %83,5 %
2006Socialdemokraterna54,2 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Surahammar 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Surahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Surahammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bruket och LandsbygdS42,4 %S45,0 %77,7 %
DalskogenS58,0 %S59,0 %76,2 %
RamnäsS56,9 %S51,5 %76,9 %
SkogslundS54,5 %S55,9 %76,3 %
StavtorpetS55,2 %S56,1 %84,3 %
VirsboS57,2 %S50,2 %73,6 %

Utforska valdistrikten i Surahammar på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006