Valresultat Köping 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Köping med 45,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,2 %). Valdeltagandet var 78,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Köping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Köping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,2 %
Röstberättigade
18 870
Avgivna röster
14 760
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Köping

Riksdagsvalet 2006 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 54145,3 %
MModeraterna2 85319,8 %
CCenterpartiet1 2448,6 %
VVänsterpartiet9606,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7935,5 %
KDKristdemokraterna7245,0 %
SDSverigedemokraterna4873,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4803,3 %
Övriga partier3482,4 %

Landstingsvalet 2006 i Köping

Landstingsvalet 2006 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 36344,9 %
MModeraterna2 68018,9 %
CCenterpartiet1 43210,1 %
VVänsterpartiet1 1167,9 %
KDKristdemokraterna8606,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8355,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3692,6 %
SDSverigedemokraterna3352,4 %
Övriga partier1701,2 %

Kommunvalet 2006 i Köping

Kommunvalet 2006 i Köping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 54345,2 %
MModeraterna2 62418,1 %
CCenterpartiet1 59211,0 %
VVänsterpartiet1 2868,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7535,2 %
KDKristdemokraterna7375,1 %
SDSverigedemokraterna3322,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3062,1 %
SOC.PSOC.P2161,5 %
Övriga partier620,4 %

Partiernas utveckling i Köping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Köping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Köping per valår
Parti200620102014201820222026
S45,3 %41,0 %40,7 %34,6 %32,5 %31,3 %
M19,8 %23,5 %17,4 %15,6 %14,7 %16,8 %
C8,6 %6,4 %6,1 %6,7 %4,9 %4,2 %
V6,6 %6,8 %5,6 %6,4 %6,3 %7,9 %
L5,5 %5,3 %3,7 %3,3 %2,8 %4,0 %
KD5,0 %3,9 %3,1 %5,9 %6,4 %6,3 %
SD3,4 %7,0 %17,4 %23,9 %29,2 %24,9 %
MP3,3 %5,1 %4,0 %2,2 %2,2 %2,7 %
Övr2,5 %1,0 %2,1 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,9 %85,9 %82,4 %82,0 %

Valdeltagande i Köping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Köping 2006

Så skiljer sig Köping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 45,3 % i Köping mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,1
  • V +0,8
  • C +0,7
  • SD +0,4

Svagare än i riket

  • M −6,3
  • FP −2,0
  • MP −1,8
  • KD −1,6

Valdeltagande i Köping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,2 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Köping på plats 215 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Köping är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,4 % i Nygård-Skogsbrynet till 89,7 % i Elund-Ållesta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Skogsbrynet (63,4 %) och sitt svagaste i Odensvi (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 1 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Köping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,0 % i kommunvalet mot 8,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.

  • C +2,4
  • V +2,2
  • M −1,6
  • MP −1,2
  • SD −1,1
  • FP −0,3
  • KD +0,1
  • S −0,1

Största parti i Köping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Köping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Köping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %82,0 %
2022Socialdemokraterna32,5 %82,4 %
2018Socialdemokraterna34,6 %85,9 %
2014Socialdemokraterna40,7 %83,9 %
2010Socialdemokraterna41,0 %82,6 %
2006Socialdemokraterna45,3 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Köping 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Köping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Köping, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ByjordenS49,6 %S46,2 %72,3 %
Elund-ÅllestaS39,4 %S39,9 %89,7 %
Himmeta-BroS27,6 %C31,8 %86,7 %
Hästhagen-SkogshöjdenS41,9 %S42,2 %83,4 %
KarlbergS35,6 %S37,1 %78,8 %
KarlsdalS50,2 %S51,2 %71,1 %
Kolsva VS44,4 %S45,8 %78,2 %
Kolsva ÖS51,9 %S52,7 %78,0 %
MunktorpS32,3 %S30,0 %83,2 %
NyckelbergetS52,9 %S53,0 %73,6 %
Nygård-SkogsbrynetS63,4 %S65,4 %62,4 %
OdensviM30,5 %C31,8 %82,0 %
SkogsborgS51,5 %S50,9 %76,0 %
TunadalS53,9 %S55,7 %75,3 %
UllviS49,4 %S48,0 %81,9 %
ÖstanåsS50,3 %S50,2 %80,4 %

Utforska valdistrikten i Köping på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006