Valresultat Norberg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Norberg med 45,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,5 %). Valdeltagandet var 78,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,0 %
- Röstberättigade
- 4 519
- Avgivna röster
- 3 523
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 545 | 45,0 % |
| MModeraterna | 557 | 16,2 % |
| VVänsterpartiet | 428 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 228 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 153 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 113 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 107 | 3,1 % |
| SJVPSJVP | 46 | 1,3 % |
| Övriga partier | 117 | 3,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVUSJVU | 1 100 | 32,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 882 | 26,2 % |
| MModeraterna | 382 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 342 | 10,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 230 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 229 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 70 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 68 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 36 | 1,1 % |
| Övriga partier | 21 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 577 | 45,5 % |
| VVänsterpartiet | 680 | 19,6 % |
| MModeraterna | 464 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 359 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 75 | 2,2 % |
| KDKristdemokraterna | 48 | 1,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 46 | 1,3 % |
| Övriga partier | 14 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Norberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- Övr
- L
- MP
- KD
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 42,4 % | 38,4 % | 36,5 % | 36,9 % | 32,9 % |
| M | 16,2 % | 20,0 % | 14,2 % | 14,1 % | 14,3 % | 17,5 % |
| V | 12,5 % | 11,0 % | 8,9 % | 9,5 % | 7,7 % | 6,6 % |
| C | 6,6 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,7 % | 3,0 % | 3,7 % |
| Övr | 4,7 % | 1,1 % | 4,5 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| L | 4,5 % | 4,7 % | 2,8 % | 3,8 % | 3,1 % | 5,0 % |
| MP | 4,1 % | 5,8 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| KD | 3,3 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,1 % | 4,6 % | 5,9 % |
| SD | 3,1 % | 7,3 % | 20,3 % | 21,6 % | 25,8 % | 22,7 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 84,1 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,6 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Norberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norberg 2006
Så skiljer sig Norberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 16,2 % i Norberg mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,8
- V +6,6
- SJVP +1,1
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −9,9
- KD −3,3
- FP −3,1
- C −1,3
Valdeltagande i Norberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,0 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Norberg på plats 222 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Björkängen till 79,7 % i Kärrgruvan.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrala (53,2 %) och sitt svagaste i Karbenning (30,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norberg är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- V +7,2
- C +3,7
- M −2,8
- MP −1,9
- KD −1,9
- SD −1,8
- FP +1,3
- S +0,6
Största parti i Norberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 83,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Norberg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Norberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkängen | S | 45,9 % | S | 49,1 % | 73,8 % |
| Centrala | S | 53,2 % | S | 52,7 % | 78,5 % |
| Karbenning | S | 30,3 % | S | 25,5 % | 77,1 % |
| Kärrgruvan | S | 39,1 % | S | 40,6 % | 79,7 % |
| Skallberget | S | 47,4 % | S | 49,2 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006