Valresultat Norberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Norberg med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,7 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 4 352
- Avgivna röster
- 3 640
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 324 | 36,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 925 | 25,8 % |
| MModeraterna | 512 | 14,3 % |
| VVänsterpartiet | 276 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 165 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 112 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 107 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 2,9 % |
| Övriga partier | 62 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 498 | 43,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 566 | 16,4 % |
| MModeraterna | 503 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 325 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 113 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 41 | 1,2 % |
| Övriga partier | 23 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Norberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 384 | 40,7 % |
| DNDemokraterna i Norberg | 807 | 23,7 % |
| MModeraterna | 391 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 321 | 9,4 % |
| NFPartiet för Norbergs Framtid | 218 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 187 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 45 | 1,3 % |
| Övriga partier | 45 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Norberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 42,4 % | 38,4 % | 36,5 % | 36,9 % | 32,9 % |
| SD | 3,1 % | 7,3 % | 20,3 % | 21,6 % | 25,8 % | 22,7 % |
| M | 16,2 % | 20,0 % | 14,2 % | 14,1 % | 14,3 % | 17,5 % |
| V | 12,5 % | 11,0 % | 8,9 % | 9,5 % | 7,7 % | 6,6 % |
| KD | 3,3 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,1 % | 4,6 % | 5,9 % |
| L | 4,5 % | 4,7 % | 2,8 % | 3,8 % | 3,1 % | 5,0 % |
| C | 6,6 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,7 % | 3,0 % | 3,7 % |
| MP | 4,1 % | 5,8 % | 4,3 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 4,7 % | 1,1 % | 4,5 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 84,1 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,6 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Norberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norberg 2022
Så skiljer sig Norberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,9 % i Norberg mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,6
- SD +5,3
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −4,8
- C −3,7
- MP −2,2
- L −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Norberg, från 21,6 % till 25,8 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 5,7 % till 3,0 % (−2,7).
- SD +4,2
- C −2,7
- V −1,8
- L −0,6
- KD +0,5
- S +0,4
- MP +0,4
- M +0,2
Valdeltagande i Norberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,6 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Norberg på plats 210 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norberg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Björkängen till 81,4 % i Karbenning.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björkängen (44,6 %) och sitt svagaste i Karbenning (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,7 % i kommunvalet mot 36,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- S +3,8
- KD −3,3
- M −2,8
- L +2,4
- V +1,8
Största parti i Norberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 83,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Norberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Norberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkängen | S | 44,6 % | S | 45,3 % | 75,1 % |
| Karbenning | SD | 31,0 % | DN | 32,8 % | 81,4 % |
| Kärrgruvan | S | 31,9 % | S | 35,5 % | 80,5 % |
| Skallberget | S | 39,2 % | S | 43,3 % | 78,5 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022