Valresultat Västerås 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Västerås med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västerås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 92 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 116 663
- Avgivna röster
- 96 210
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 444 | 31,0 % |
| MModeraterna | 21 040 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 18 963 | 19,9 % |
| VVänsterpartiet | 6 074 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 5 533 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 830 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 505 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 472 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 272 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 701 | 31,3 % |
| MModeraterna | 22 674 | 23,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 067 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 8 125 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 479 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 523 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 5 353 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 275 | 2,4 % |
| Övriga partier | 734 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 682 | 30,1 % |
| MModeraterna | 23 515 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 192 | 14,9 % |
| VVänsterpartiet | 7 970 | 8,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 168 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 5 996 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 4 701 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 747 | 2,9 % |
| Övriga partier | 1 282 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Västerås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västerås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 32,6 % | 32,5 % | 29,1 % | 31,0 % | 30,2 % |
| M | 26,5 % | 30,4 % | 24,8 % | 22,2 % | 22,1 % | 21,5 % |
| SD | 2,2 % | 5,9 % | 12,9 % | 17,5 % | 19,9 % | 17,1 % |
| V | 5,2 % | 4,8 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,4 % | 8,6 % |
| C | 5,3 % | 4,3 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,8 % | 5,8 % |
| L | 10,1 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,6 % |
| KD | 6,0 % | 5,1 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| MP | 4,9 % | 6,4 % | 5,9 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| Övr | 3,6 % | 1,6 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 85,2 % | 85,5 % | 86,9 % | 82,5 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Västerås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västerås 2022
Så skiljer sig Västerås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 22,1 % i Västerås mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,0
- S +0,6
- L +0,5
Svagare än i riket
- MP −1,4
- C −0,9
- SD −0,6
- KD −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Västerås, från 17,5 % till 19,9 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 6,8 % till 5,1 % (−1,8).
- SD +2,4
- S +1,8
- L −1,8
- KD −1,4
- V −0,8
- C −0,5
- MP +0,2
- M −0,1
Valdeltagande i Västerås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,5 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Västerås på plats 241 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västerås är indelad i 92 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,9 % i 204 Bäckby N/Hälleborg till 94,1 % i 509 Gäddeholm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 316 Vallby S (46,1 %) och sitt svagaste i 212 Barkarö/Tidö-Lindö (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 64, Moderaterna i 22, Sverigedemokraterna i 6 av 92 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,9 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- SD −5,0
- M +2,6
- V +2,0
- L +1,4
- S −0,8
- MP −0,8
- C +0,5
- KD +0,2
Största parti i Västerås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västerås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Västerås 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 92 valdistrikten i Västerås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 101 Centrum | S | 26,4 % | M | 26,6 % | 74,7 % |
| 102 Kyrkbacken | M | 28,0 % | M | 31,3 % | 82,1 % |
| 103 Herrgärdet | S | 32,1 % | S | 30,4 % | 84,7 % |
| 104 Kopparlunden | S | 29,2 % | S | 29,7 % | 76,6 % |
| 105 Östermalm | M | 30,0 % | M | 34,0 % | 84,3 % |
| 106 Östra Hamnen/Slottsträdgården | M | 32,3 % | M | 36,5 % | 89,8 % |
| 107 Lillåudden | M | 31,1 % | M | 36,5 % | 86,8 % |
| 108 Norrmalm/Blåsbo | M | 28,9 % | M | 33,0 % | 83,2 % |
| 109 Aroslund/Iggebygärdet | S | 28,4 % | M | 28,5 % | 83,0 % |
| 110 Kristiansborg/Karlsdal | M | 26,3 % | M | 29,6 % | 79,7 % |
| 111 Annedal/Stallhagen | M | 33,0 % | M | 39,0 % | 87,6 % |
| 112 Oxbacken C/Västermalm | S | 30,7 % | M | 29,9 % | 82,9 % |
| 113 Pettersberg Ö | S | 31,1 % | S | 29,9 % | 83,1 % |
| 114 Pettersberg V | S | 40,9 % | S | 42,3 % | 59,2 % |
| 115 Jakobsberg | M | 30,3 % | M | 33,4 % | 89,5 % |
| 116 Hammarby Stadshage | S | 34,6 % | S | 34,7 % | 72,6 % |
| 117 Vetterslund | S | 35,1 % | S | 33,0 % | 78,1 % |
| 201 Hammarby Ö | S | 36,3 % | S | 33,8 % | 73,8 % |
| 202 Hammarby V | S | 36,8 % | S | 34,8 % | 63,2 % |
| 203 Bäckby Ö | S | 42,4 % | S | 40,4 % | 60,7 % |
| 204 Bäckby N/Hälleborg | S | 43,4 % | S | 43,0 % | 54,9 % |
| 205 Bäckby V | S | 37,7 % | S | 35,6 % | 82,2 % |
| 206 Bäckby C | S | 42,2 % | S | 40,4 % | 72,7 % |
| 207 Bäckby S | S | 35,3 % | S | 34,8 % | 77,8 % |
| 208 Skälby V | M | 29,0 % | M | 29,3 % | 86,2 % |
| 209 Skälby Ö | S | 34,4 % | S | 33,4 % | 82,6 % |
| 210 Stohagen/Spantgatan | S | 31,4 % | S | 28,4 % | 76,7 % |
| 211 Enhagen-Ekbacken/Örtagården | M | 34,4 % | M | 38,4 % | 93,9 % |
| 212 Barkarö/Tidö-Lindö | M | 35,3 % | M | 37,1 % | 91,4 % |
| 213 Barkarö tätort | M | 32,8 % | M | 34,8 % | 93,5 % |
| 214 Dingtuna-Lillhärad landsbygd | SD | 25,8 % | M | 25,8 % | 88,7 % |
| 215 Dingtuna tätort | M | 26,8 % | M | 24,7 % | 83,4 % |
| 216 Kvicksund/Rytterne | M | 26,2 % | M | 31,2 % | 87,2 % |
| 301 Skallberget S | S | 34,4 % | S | 33,1 % | 60,9 % |
| 302 Skallberget N | S | 35,4 % | S | 34,6 % | 74,7 % |
| 303 Nordanby | S | 31,6 % | S | 31,8 % | 80,7 % |
| 304 Gryta NÖ | S | 37,9 % | S | 37,4 % | 91,0 % |
| 305 Gryta NV | S | 39,6 % | S | 37,0 % | 89,3 % |
| 306 Önsta | S | 32,7 % | S | 30,2 % | 84,8 % |
| 307 Gryta SÖ | S | 35,0 % | S | 33,0 % | 84,8 % |
| 308 Gryta SV | S | 37,2 % | S | 35,8 % | 83,2 % |
| 309 Tunby/Vega | S | 30,4 % | S | 29,7 % | 85,6 % |
| 310 Rönnby S | S | 29,8 % | M | 35,6 % | 91,1 % |
| 311 Rönnby N | S | 35,0 % | S | 34,3 % | 86,8 % |
| 312 Fredriksberg | S | 41,9 % | S | 39,5 % | 61,6 % |
| 313 Råby S | S | 38,5 % | S | 37,7 % | 66,8 % |
| 314 Råby N | S | 41,0 % | S | 41,3 % | 66,5 % |
| 315 Råby Ö | S | 39,2 % | S | 38,1 % | 72,1 % |
| 316 Vallby S | S | 46,1 % | S | 46,2 % | 59,1 % |
| 317 Eriksborg/Hagaberg | S | 30,9 % | S | 30,4 % | 83,1 % |
| 318 Brottberga/Vallby N | M | 30,5 % | M | 33,1 % | 83,8 % |
| 319 Vallby C/Bjärby/Skerike | S | 31,0 % | S | 32,5 % | 67,8 % |
| 320 Skultuna | S | 30,9 % | S | 30,5 % | 82,2 % |
| 321 Skultuna tätort | S | 38,3 % | S | 38,7 % | 81,2 % |
| 322 Haraker Romfartuna | SD | 31,5 % | SD | 24,6 % | 88,0 % |
| 401 Emaus | S | 32,6 % | S | 32,8 % | 74,2 % |
| 402 Bergslagsparken | S | 27,4 % | S | 27,0 % | 80,1 % |
| 403 Gideonsberg | S | 34,1 % | S | 32,1 % | 73,9 % |
| 404 Skälängen | S | 34,9 % | S | 34,1 % | 78,2 % |
| 405 Nordanby gärde | S | 35,7 % | S | 37,4 % | 77,3 % |
| 406 Sandgärdet | S | 28,9 % | S | 30,2 % | 79,6 % |
| 407 Haga | S | 33,7 % | S | 34,3 % | 76,0 % |
| 408 Skjutbanegatan | S | 31,4 % | S | 32,1 % | 76,0 % |
| 409 Hemdal | S | 30,2 % | S | 29,9 % | 82,9 % |
| 410 Malmaberg S | S | 34,4 % | S | 34,2 % | 75,5 % |
| 411 Malmaberg N | S | 35,4 % | S | 34,4 % | 80,9 % |
| 412 Klockartorp | S | 32,9 % | S | 32,3 % | 79,8 % |
| 413 Skiljebo S | S | 29,8 % | S | 28,6 % | 90,5 % |
| 414 Skiljebo N | S | 36,7 % | S | 38,0 % | 75,9 % |
| 415 Odensviplatsen | S | 38,6 % | S | 35,8 % | 78,5 % |
| 416 Brandthovda | S | 28,7 % | M | 32,3 % | 91,4 % |
| 417 Bjurhovda SV | S | 36,5 % | S | 35,8 % | 70,9 % |
| 418 Bjurhovda SO | S | 38,2 % | S | 37,5 % | 75,4 % |
| 419 Bjurhovda N/Badelunda | S | 30,5 % | S | 28,5 % | 90,9 % |
| 420 Hökåsen/Tillberga landsbygd | M | 28,5 % | M | 33,3 % | 89,2 % |
| 421 Hökåsen tätort | S | 29,9 % | M | 29,8 % | 89,0 % |
| 422 Tillberga tätort | SD | 30,1 % | S | 28,9 % | 88,8 % |
| 423 Tortuna/Sevalla | SD | 30,0 % | M | 23,0 % | 88,0 % |
| 501 Viksäng V/Ängsgärdet | S | 40,4 % | S | 37,6 % | 69,4 % |
| 502 Viksäng/Stenhagen | S | 38,7 % | S | 36,1 % | 82,4 % |
| 503 Viksäng Ö | S | 33,3 % | S | 31,9 % | 81,4 % |
| 504 Talltorp/Lillhamra | M | 32,4 % | M | 38,0 % | 88,7 % |
| 505 Notudden | M | 28,9 % | M | 30,4 % | 83,2 % |
| 506 Mälarparken | S | 30,3 % | S | 29,5 % | 90,5 % |
| 507 Framnäs/Öster Mälarstrand | M | 32,8 % | M | 38,3 % | 89,7 % |
| 508 Berghamra/Hamre | M | 33,3 % | M | 39,3 % | 90,3 % |
| 509 Gäddeholm | M | 36,0 % | M | 37,0 % | 94,1 % |
| 510 Irsta S | M | 29,5 % | M | 33,5 % | 92,0 % |
| 511 Irsta N | S | 31,4 % | M | 35,2 % | 91,8 % |
| 512 Björksta/Kungsåra/Ängsö | SD | 30,1 % | SD | 25,0 % | 87,9 % |
| 513 Öster Mälarstrand | S | 29,2 % | M | 31,8 % | 85,7 % |
| 514 Kärrbolandet | SD | 26,1 % | M | 30,2 % | 89,3 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2022 · Alla kommuner 2022