Valresultat Västerås 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Västerås med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,7 %). Valdeltagandet var 80,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västerås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 65 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,2 %
- Röstberättigade
- 99 834
- Avgivna röster
- 80 021
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 273 | 36,1 % |
| MModeraterna | 20 710 | 26,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 907 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 731 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 4 163 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 097 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 802 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 746 | 2,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 041 | 1,3 % |
| Övriga partier | 1 730 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 790 | 35,9 % |
| MModeraterna | 18 959 | 24,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 466 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 5 072 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 627 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 4 440 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 469 | 4,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 533 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 371 | 1,8 % |
| Övriga partier | 664 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 041 | 36,7 % |
| MModeraterna | 18 852 | 23,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 600 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 4 645 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 585 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 543 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 245 | 5,4 % |
| ÖVRövriga partier | 2 035 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 591 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Västerås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västerås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- C
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 32,6 % | 32,5 % | 29,1 % | 31,0 % | 30,2 % |
| M | 26,5 % | 30,4 % | 24,8 % | 22,2 % | 22,1 % | 21,5 % |
| L | 10,1 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,6 % |
| KD | 6,0 % | 5,1 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| C | 5,3 % | 4,3 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,8 % | 5,8 % |
| V | 5,2 % | 4,8 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,4 % | 8,6 % |
| MP | 4,9 % | 6,4 % | 5,9 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| Övr | 3,6 % | 1,6 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| SD | 2,2 % | 5,9 % | 12,9 % | 17,5 % | 19,9 % | 17,1 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 85,2 % | 85,5 % | 86,9 % | 82,5 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Västerås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västerås 2006
Så skiljer sig Västerås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Liberalerna, som fick 10,1 % i Västerås mot 7,5 % i hela landet — en skillnad på 2,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- FP +2,6
- S +0,9
- SPI +0,8
- M +0,4
Svagare än i riket
- C −2,6
- SD −0,7
- V −0,6
- KD −0,6
Valdeltagande i Västerås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,2 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Västerås på plats 141 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västerås är indelad i 65 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,5 % i 17 Råby S till 91,5 % i 46 Gryta N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 22 Bäckby centrala (54,6 %) och sitt svagaste i 10 Hamre-Mälarstrand Ö (18,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 44, Moderaterna i 21 av 65 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerås är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.
- M −2,7
- FP +2,0
- C +0,5
- S +0,5
- MP +0,5
- V +0,5
- KD −0,3
Största parti i Västerås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västerås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Västerås 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 65 valdistrikten i Västerås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 01 Centrum V | M | 43,0 % | M | 40,4 % | 77,8 % |
| 02 Aroslund-Blåsbo | M | 39,0 % | M | 35,3 % | 81,9 % |
| 03 Gåsmyrevreten-Norrmalm | M | 35,6 % | M | 33,1 % | 80,3 % |
| 04 Kristiansborg-Karlsdal | M | 33,5 % | M | 30,8 % | 79,9 % |
| 05 Herrgärdet | S | 31,3 % | S | 34,4 % | 75,3 % |
| 06 Centrum | M | 38,8 % | M | 35,3 % | 80,8 % |
| 07 Viksäng V | S | 40,6 % | S | 40,0 % | 79,0 % |
| 08 Viksäng Ö | S | 41,4 % | S | 40,5 % | 81,6 % |
| 09 Talltorp-Berghamra | M | 37,3 % | M | 36,2 % | 90,3 % |
| 10 Hamre-Mälarstrand Ö | M | 47,1 % | M | 42,4 % | 89,9 % |
| 11 Annedal-Stohagen | M | 37,3 % | M | 33,5 % | 73,6 % |
| 12 Oxbacken | M | 35,6 % | M | 32,9 % | 81,4 % |
| 13 Jakobsberg | M | 42,7 % | M | 38,7 % | 86,1 % |
| 14 Pettersberg | S | 42,7 % | S | 44,3 % | 70,7 % |
| 15 Vetterslund-Ringduvegatan | S | 39,3 % | S | 40,6 % | 80,2 % |
| 16 Råby N | S | 46,3 % | S | 46,7 % | 74,7 % |
| 17 Råby S | S | 53,2 % | S | 52,4 % | 62,5 % |
| 18 Hammarby | S | 48,4 % | S | 48,7 % | 67,7 % |
| 19 Hammarby-Stadshage | S | 35,4 % | S | 35,8 % | 75,6 % |
| 20 Vetterstorp | S | 47,1 % | S | 47,3 % | 75,1 % |
| 21 Bäckby Ö | S | 46,9 % | S | 48,0 % | 75,9 % |
| 22 Bäckby centrala | S | 54,6 % | S | 56,1 % | 68,7 % |
| 23 Bäckby N | S | 40,3 % | S | 39,7 % | 85,3 % |
| 24 Skälby | S | 41,5 % | S | 41,8 % | 84,6 % |
| 25 Bäckby V | S | 45,9 % | S | 45,8 % | 80,9 % |
| 26 Västerås-Barkarö | M | 37,6 % | M | 35,2 % | 88,3 % |
| 27 Rytterne | M | 39,3 % | M | 35,7 % | 85,5 % |
| 28 Dingtuna-Lillhärad | M | 28,9 % | C | 30,4 % | 81,0 % |
| 29 Skultuna tätort Ö | S | 53,4 % | S | 54,7 % | 78,6 % |
| 30 Skultuna | S | 43,2 % | S | 44,0 % | 82,7 % |
| 31 Haraker-Romfartuna | S | 32,2 % | S | 31,8 % | 80,8 % |
| 32 Östermalm-Ö Hamnen | M | 45,9 % | M | 41,6 % | 86,0 % |
| 33 Enhagen-Ekbacken-Lundby | M | 40,4 % | M | 37,2 % | 88,9 % |
| 40 Brottberga-Vallby N | M | 32,4 % | S | 30,6 % | 81,3 % |
| 41 Vallby S | S | 51,7 % | S | 52,7 % | 67,4 % |
| 42 Rönnby N | S | 41,6 % | S | 41,7 % | 85,0 % |
| 43 Rönnby S | M | 33,2 % | S | 30,3 % | 90,2 % |
| 44 Gryta SV | S | 42,0 % | S | 43,8 % | 83,8 % |
| 45 Gryta SÖ | S | 38,9 % | S | 40,4 % | 83,8 % |
| 46 Gryta N | S | 40,1 % | S | 41,7 % | 91,5 % |
| 47 Önsta | S | 36,3 % | S | 38,9 % | 82,2 % |
| 48 Nordanby | S | 39,1 % | S | 39,2 % | 75,8 % |
| 49 Skallberget | S | 36,1 % | S | 37,9 % | 74,7 % |
| 50 Emaus-Bangatan | S | 45,1 % | S | 43,8 % | 76,2 % |
| 51 Gideonsberg | S | 36,5 % | S | 37,4 % | 74,6 % |
| 52 Nordanby gärde | S | 47,3 % | S | 46,5 % | 77,5 % |
| 53 Skjutbanegatan-Haga N | S | 48,4 % | S | 49,1 % | 74,1 % |
| 54 Haga Ö - Malmaberg | S | 39,6 % | S | 42,1 % | 79,1 % |
| 55 Malmaberg Ö | S | 49,2 % | S | 48,9 % | 80,1 % |
| 56 Skiljebo | S | 40,9 % | S | 38,8 % | 80,1 % |
| 57 Hemdal-Sandgärdet | S | 35,8 % | S | 34,9 % | 80,3 % |
| 58 Haga | S | 43,0 % | S | 44,0 % | 75,6 % |
| 59 Bjurhovda N | S | 43,0 % | S | 43,5 % | 82,0 % |
| 60 Bjurhovda S | S | 54,3 % | S | 53,6 % | 66,6 % |
| 61 Brandthovda-Badelunda | M | 34,3 % | S | 30,3 % | 88,3 % |
| 62 Klockartorp | S | 36,5 % | S | 35,7 % | 76,2 % |
| 63 Hökåsen Ö | S | 39,4 % | S | 40,6 % | 87,0 % |
| 64 Tillberga tätort | S | 46,6 % | S | 46,0 % | 84,8 % |
| 65 Björksta-Sevalla-Tillb-Tortuna | S | 29,3 % | S | 29,2 % | 82,3 % |
| 66 Irsta-Kungsåra-Kärrbo-Ängsö | M | 34,6 % | M | 33,0 % | 84,1 % |
| 67 Irsta tätort | S | 33,3 % | S | 35,0 % | 88,6 % |
| 68 Hökåsen V | M | 38,7 % | M | 34,5 % | 88,2 % |
| 69 Erikslund-Hagaberg | M | 31,5 % | S | 31,5 % | 82,7 % |
| 70 Malmaberg N | S | 41,0 % | S | 40,0 % | 80,1 % |
| 71 Tunby-Vega | S | 36,3 % | S | 37,2 % | 83,8 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2006 · Alla kommuner 2006