Valresultat Västerås 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Västerås med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västerås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 82 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,5 %
- Röstberättigade
- 108 479
- Avgivna röster
- 92 727
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2014 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 830 | 32,5 % |
| MModeraterna | 22 759 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 885 | 12,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 925 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 402 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 713 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 4 126 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 4 109 | 4,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 2 138 | 2,3 % |
| Övriga partier | 894 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 882 | 35,0 % |
| MModeraterna | 22 865 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 982 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 875 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 6 085 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 650 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 4 533 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 4 022 | 4,4 % |
| Övriga partier | 1 260 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Västerås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 502 | 34,4 % |
| MModeraterna | 22 428 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 200 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 885 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 044 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 5 693 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 5 095 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 499 | 3,8 % |
| Övriga partier | 1 230 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Västerås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västerås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- MP
- V
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 32,6 % | 32,5 % | 29,1 % | 31,0 % | 30,2 % |
| M | 26,5 % | 30,4 % | 24,8 % | 22,2 % | 22,1 % | 21,5 % |
| SD | 2,2 % | 5,9 % | 12,9 % | 17,5 % | 19,9 % | 17,1 % |
| L | 10,1 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,6 % |
| MP | 4,9 % | 6,4 % | 5,9 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| V | 5,2 % | 4,8 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,4 % | 8,6 % |
| C | 5,3 % | 4,3 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,8 % | 5,8 % |
| KD | 6,0 % | 5,1 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| Övr | 3,6 % | 1,6 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 85,2 % | 85,5 % | 86,9 % | 82,5 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Västerås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västerås 2014
Så skiljer sig Västerås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 4,5 % i Västerås mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 1,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,5
- M +1,5
- FP +1,0
- SD +0,1
Svagare än i riket
- C −1,6
- MP −1,0
- FI −0,8
- V −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Västerås, från 5,9 % till 12,9 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,4 % till 24,8 % (−5,6).
- SD +7,1
- M −5,6
- FP −2,4
- FI +2,1
- KD −0,6
- MP −0,5
- V +0,3
- C +0,2
Valdeltagande i Västerås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Västerås på plats 173 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västerås är indelad i 82 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,2 % i 65 Bäckby N till 94,2 % i 12 Öster Mälarstrand V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 66 Bäckby Ö (57,4 %) och sitt svagaste i 50 Annedal-Stallhagen (14,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 53, Moderaterna i 29 av 82 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,0 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.
- SD −4,0
- FP +2,2
- S +1,9
- V +1,1
- C +1,1
- MP +0,7
- KD −0,7
- M −0,3
Största parti i Västerås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västerås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Västerås 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 82 valdistrikten i Västerås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 01 Centrum | M | 30,3 % | M | 30,4 % | 76,0 % |
| 02 Kyrkbacken | M | 32,1 % | M | 32,7 % | 85,0 % |
| 03 Herrgärdet | M | 28,7 % | S | 29,8 % | 86,1 % |
| 04 Kopparlunden | M | 27,8 % | S | 30,2 % | 79,0 % |
| 05 Östermalm | M | 36,7 % | M | 37,2 % | 85,2 % |
| 06 Centrum S | M | 42,8 % | M | 42,2 % | 89,7 % |
| 07 Ö Hamnen-Lillåudden | M | 41,9 % | M | 43,8 % | 91,0 % |
| 08 Norrmalm-Blåsbo | M | 36,1 % | M | 37,2 % | 83,9 % |
| 09 Aroslund-Iggebygärdet | M | 31,6 % | M | 31,9 % | 86,2 % |
| 10 Kristiansborg-Karlsdal | M | 31,5 % | M | 31,2 % | 82,9 % |
| 11 Öster Mälarstrand Ö | M | 34,3 % | M | 34,1 % | 89,5 % |
| 12 Öster Mälarstrand V | M | 36,7 % | M | 39,3 % | 94,2 % |
| 13 Viksäng V | S | 41,2 % | S | 42,9 % | 76,5 % |
| 14 Viksäng Centrala | S | 39,0 % | S | 41,5 % | 87,0 % |
| 15 Viksäng Ö | S | 40,0 % | S | 40,6 % | 83,5 % |
| 16 Talltorp-Berghamra | M | 38,5 % | M | 39,7 % | 90,7 % |
| 17 Hamre-Framnäs | M | 41,6 % | M | 43,1 % | 91,1 % |
| 18 Gideonsberg-Emaus | S | 33,7 % | S | 34,5 % | 83,5 % |
| 19 Bangatan | S | 41,4 % | S | 41,9 % | 81,0 % |
| 20 Skälängen | S | 35,2 % | S | 37,3 % | 79,6 % |
| 21 Nordanby gärde | S | 41,2 % | S | 43,5 % | 83,5 % |
| 22 Haga | S | 38,9 % | S | 39,4 % | 81,9 % |
| 23 Skjutbanegatan | S | 42,6 % | S | 43,3 % | 78,5 % |
| 24 Sandgärdet | S | 30,1 % | S | 32,4 % | 82,4 % |
| 25 Klockartorp | S | 37,1 % | S | 39,1 % | 80,4 % |
| 26 Hemdal | M | 29,8 % | S | 32,5 % | 85,2 % |
| 27 Malmaberg S | S | 38,7 % | S | 39,2 % | 79,7 % |
| 28 Malmaberg N | S | 36,4 % | S | 38,9 % | 83,6 % |
| 29 Odensviplatsen | S | 45,8 % | S | 47,0 % | 83,8 % |
| 30 Skiljebo | S | 41,4 % | S | 43,7 % | 75,9 % |
| 31 Södra Skiljebo-Brandthovda S | M | 33,5 % | M | 34,3 % | 89,0 % |
| 32 Brandthovda N | S | 34,9 % | S | 36,6 % | 83,2 % |
| 33 Bjurhovda S | S | 52,6 % | S | 51,6 % | 74,8 % |
| 34 Bjurhovda N-Badelunda | S | 30,0 % | S | 31,4 % | 89,4 % |
| 35 Hökåsen Ö | S | 31,3 % | S | 33,6 % | 89,8 % |
| 36 Hökåsen V | M | 30,2 % | M | 31,0 % | 88,4 % |
| 37 Tillberga tätort | S | 36,4 % | S | 37,2 % | 87,7 % |
| 38 Tillberga-Tortuna-Sevalla | S | 23,2 % | C | 32,0 % | 88,0 % |
| 39 Björksta-Kungsåra-Ängsö | S | 24,7 % | S | 25,5 % | 86,4 % |
| 40 Irsta-Gäddeholm-Kärrbo | M | 34,0 % | M | 33,2 % | 91,0 % |
| 41 Irsta tätort S | M | 35,3 % | M | 34,7 % | 90,7 % |
| 42 Irsta tätort N | M | 30,8 % | M | 31,9 % | 93,0 % |
| 50 Annedal-Stallhagen | M | 44,8 % | M | 46,5 % | 89,4 % |
| 51 Hammarby-Stadshage | S | 34,5 % | S | 35,5 % | 69,7 % |
| 52 Vetterslund | S | 39,1 % | S | 41,0 % | 80,2 % |
| 53 Pettersberg V | S | 53,9 % | S | 55,7 % | 69,2 % |
| 54 Pettersberg Ö | S | 33,0 % | S | 34,6 % | 77,1 % |
| 55 Oxbacken C-Västermalm | M | 30,4 % | M | 31,7 % | 83,0 % |
| 56 Jakobsberg | M | 38,4 % | M | 39,3 % | 88,3 % |
| 57 Stohagen-Spantgatan | S | 28,4 % | S | 28,1 % | 78,6 % |
| 58 Hammarby V | S | 47,2 % | S | 47,4 % | 72,6 % |
| 59 Råby V | S | 48,5 % | S | 48,7 % | 71,2 % |
| 60 Råby N | S | 46,4 % | S | 48,6 % | 77,6 % |
| 61 Råby Ö-Vetterstorp | S | 50,3 % | S | 50,8 % | 79,6 % |
| 62 Hammarby Ö | S | 36,2 % | S | 36,9 % | 81,1 % |
| 63 Bäckby S | S | 42,3 % | S | 42,8 % | 86,1 % |
| 64 Bäckby V | S | 40,4 % | S | 39,6 % | 85,6 % |
| 65 Bäckby N | S | 57,1 % | S | 56,3 % | 67,2 % |
| 66 Bäckby Ö | S | 57,4 % | S | 55,6 % | 70,6 % |
| 67 Skälby V | S | 31,4 % | S | 32,9 % | 86,5 % |
| 68 Skälby Ö | S | 37,2 % | S | 39,4 % | 88,7 % |
| 69 Vallby S | S | 53,0 % | S | 58,1 % | 67,9 % |
| 70 Eriksborg-Hagaberg | S | 30,6 % | S | 33,1 % | 83,7 % |
| 71 Brottberga-Vallby N | M | 33,6 % | M | 31,8 % | 87,9 % |
| 72 Vallby C-Bjärby-Skerike | S | 39,8 % | S | 41,3 % | 73,0 % |
| 73 Skallberget | S | 40,3 % | S | 42,4 % | 77,7 % |
| 74 Tunby-Vega | S | 30,5 % | S | 32,7 % | 83,4 % |
| 75 Nordanby | S | 35,0 % | S | 35,7 % | 81,9 % |
| 76 Rönnby S | M | 32,9 % | M | 31,0 % | 92,4 % |
| 77 Rönnby N | S | 37,7 % | S | 38,7 % | 89,0 % |
| 78 Önsta | S | 32,2 % | S | 32,9 % | 83,9 % |
| 79 Gryta NV | S | 35,6 % | S | 38,5 % | 90,1 % |
| 80 Gryta NÖ | S | 35,7 % | S | 37,8 % | 92,5 % |
| 81 Gryta SÖ | S | 38,7 % | S | 40,8 % | 88,9 % |
| 82 Gryta SV | S | 41,4 % | S | 43,1 % | 83,7 % |
| 83 Enhagen-Ekbacken-Lundby | M | 44,4 % | M | 42,6 % | 93,4 % |
| 84 Västerås-Barkarö | M | 42,9 % | M | 38,7 % | 91,6 % |
| 85 Rytterne | M | 34,3 % | M | 34,7 % | 84,3 % |
| 86 Dingtuna-Lillhärad | M | 26,7 % | S | 25,9 % | 86,9 % |
| 87 Skultuna | S | 37,0 % | S | 39,0 % | 86,8 % |
| 88 Skultuna tätort Ö | S | 45,5 % | S | 47,2 % | 85,0 % |
| 89 Haraker-Romfartuna | S | 28,9 % | S | 30,3 % | 86,0 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014