Valresultat Sala 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sala med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Sala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
17 077
Avgivna röster
14 712
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Sala

Riksdagsvalet 2014 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 86733,5 %
MModeraterna2 88819,9 %
SDSverigedemokraterna2 23815,4 %
CCenterpartiet1 60011,0 %
MPMiljöpartiet de gröna6784,7 %
VVänsterpartiet6704,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5874,0 %
KDKristdemokraterna5223,6 %
FIFeministiskt initiativ3162,2 %
OVRövriga partier1631,1 %

Landstingsvalet 2014 i Sala

Landstingsvalet 2014 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 07135,8 %
MModeraterna2 50217,7 %
CCenterpartiet1 94713,8 %
SDSverigedemokraterna1 49410,6 %
VVänsterpartiet7555,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6494,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5674,0 %
KDKristdemokraterna5664,0 %
SjvUSjvU4363,1 %
Övriga partier1671,2 %

Kommunvalet 2014 i Sala

Kommunvalet 2014 i Sala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 44930,8 %
CCenterpartiet2 91220,2 %
MModeraterna1 71111,9 %
SBÄSBÄ1 52310,6 %
SDSverigedemokraterna1 47410,2 %
VVänsterpartiet5884,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5413,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4383,0 %
KDKristdemokraterna3842,7 %
FIFeministiskt initiativ2892,0 %
Övriga partier1160,8 %

Partiernas utveckling i Sala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sala per valår
Parti200620102014201820222026
S35,5 %33,5 %33,5 %29,3 %30,5 %28,7 %
M22,9 %26,3 %19,9 %16,0 %16,8 %18,5 %
SD2,7 %6,4 %15,4 %22,2 %27,2 %23,4 %
C14,3 %11,3 %11,0 %11,8 %7,3 %7,1 %
MP3,5 %5,9 %4,7 %2,6 %3,0 %3,6 %
V5,7 %4,8 %4,6 %6,3 %5,3 %6,2 %
L6,3 %6,0 %4,0 %4,1 %3,0 %4,4 %
KD6,5 %4,9 %3,6 %6,0 %5,6 %6,5 %
Övr2,6 %1,0 %3,3 %1,6 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,4 %84,3 %86,2 %88,2 %85,8 %86,1 %

Valdeltagande i Sala 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sala 2014

Så skiljer sig Sala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,0 % i Sala mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,9
  • SD +2,5
  • S +2,5
  • OVR +0,2

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • MP −2,2
  • FP −1,4
  • V −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sala, från 6,4 % till 15,4 % (+9,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,3 % till 19,9 % (−6,4).

  • SD +9,0
  • M −6,4
  • FI +2,1
  • FP −2,0
  • KD −1,3
  • MP −1,2
  • OVR +1,1
  • C −0,3

Valdeltagande i Sala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sala på plats 131 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sala är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.fl till 88,4 % i Sala S.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åkra (50,0 %) och sitt svagaste i Möklinta (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 1, Centerpartiet i 1 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sala är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 11,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.

  • C +9,2
  • M −8,0
  • SD −5,2
  • S −2,7
  • FP −1,0
  • KD −0,9
  • MP −0,9
  • V −0,5

Största parti i Sala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,8 %
2018Socialdemokraterna29,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna33,5 %84,3 %
2006Socialdemokraterna35,5 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Sala 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Sala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sala, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS34,8 %S33,7 %78,8 %
Dalhem, Gärdesta, Hagaberg m.fl.S40,8 %S37,3 %84,7 %
Jakobsberg, Bryggeriet, Turbo m.flS42,0 %S39,9 %75,4 %
Kila - FläckeboS24,9 %C30,6 %79,2 %
Kumla-Ransta-TärnaS32,3 %S29,1 %85,6 %
Kungsängen-Valla-VasastadenS35,0 %S33,4 %88,0 %
MöklintaC22,2 %C36,4 %85,8 %
Sala NS37,5 %S34,2 %85,4 %
Sala SS36,1 %S31,3 %88,4 %
Sala ÖM22,8 %C30,8 %83,7 %
Västerfärnebo - VästerbykilS26,5 %C30,1 %77,9 %
ÅkraS50,0 %S45,4 %75,6 %

Utforska valdistrikten i Sala på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014