Valresultat Fagersta 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Fagersta med 45,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,4 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Fagersta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Fagersta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
9 457
Avgivna röster
7 895
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Fagersta

Riksdagsvalet 2014 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51245,0 %
SDSverigedemokraterna1 45518,6 %
MModeraterna1 20915,5 %
VVänsterpartiet5086,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3264,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2072,7 %
KDKristdemokraterna2052,6 %
CCenterpartiet1952,5 %
FIFeministiskt initiativ1251,6 %
Övriga partier670,9 %

Landstingsvalet 2014 i Fagersta

Landstingsvalet 2014 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 13940,8 %
SjvUSjvU1 31517,1 %
MModeraterna86411,2 %
SDSverigedemokraterna82310,7 %
VVänsterpartiet6768,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2232,9 %
CCenterpartiet2142,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2042,7 %
KDKristdemokraterna1792,3 %
Övriga partier600,8 %

Kommunvalet 2014 i Fagersta

Kommunvalet 2014 i Fagersta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 04238,4 %
VVänsterpartiet2 33729,5 %
SDSverigedemokraterna1 00812,7 %
MModeraterna98312,4 %
CCenterpartiet1942,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1932,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1041,3 %
Övriga partier710,9 %

Partiernas utveckling i Fagersta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Fagersta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Fagersta per valår
Parti200620102014201820222026
S50,1 %44,4 %45,0 %39,4 %35,6 %33,6 %
SD2,3 %7,7 %18,6 %23,0 %27,9 %23,2 %
M17,7 %21,2 %15,5 %14,1 %14,8 %16,7 %
V9,5 %8,8 %6,5 %7,9 %7,7 %9,6 %
MP3,0 %5,0 %4,2 %2,3 %2,4 %2,8 %
L5,0 %4,9 %2,7 %3,2 %2,5 %4,2 %
KD4,6 %3,7 %2,6 %4,7 %4,8 %4,9 %
C4,4 %3,4 %2,5 %4,2 %3,3 %3,0 %
Övr3,3 %0,9 %2,5 %1,2 %1,1 %2,1 %
Valdeltagande77,1 %82,1 %83,5 %84,3 %80,8 %80,5 %

Valdeltagande i Fagersta 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Fagersta 2014

Så skiljer sig Fagersta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 45,0 % i Fagersta mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 14,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +14,0
  • SD +5,8
  • V +0,8

Svagare än i riket

  • M −7,8
  • C −3,6
  • FP −2,8
  • MP −2,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Fagersta, från 7,7 % till 18,6 % (+10,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,2 % till 15,5 % (−5,7).

  • SD +10,9
  • M −5,7
  • V −2,3
  • FP −2,2
  • FI +1,5
  • KD −1,1
  • C −0,9
  • MP −0,9

Valdeltagande i Fagersta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,5 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Fagersta på plats 257 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Fagersta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Risbron till 89,7 % i Meling.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kolarbyn (56,4 %) och sitt svagaste i Åvestbo-Västervåla (32,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Fagersta är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 29,5 % i kommunvalet mot 6,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 23,0 procentenheter.

  • V +23,0
  • S −6,6
  • SD −5,9
  • M −3,1
  • MP −2,9

Största parti i Fagersta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Fagersta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Fagersta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,6 %80,5 %
2022Socialdemokraterna35,6 %80,8 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,3 %
2014Socialdemokraterna45,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna44,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna50,1 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Fagersta 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Fagersta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Fagersta, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS47,6 %S40,0 %76,8 %
KolarbynS56,4 %S46,4 %75,9 %
MelingS44,1 %S37,1 %89,7 %
Per OlsS46,3 %S41,3 %85,4 %
RisbronS44,5 %S38,0 %75,1 %
VästanforsS43,2 %S37,4 %82,7 %
Åvestbo-VästervålaS32,4 %V29,6 %85,4 %

Utforska valdistrikten i Fagersta på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014