Valresultat Surahammar 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Surahammar med 45,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Surahammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 7 474
- Avgivna röster
- 6 317
- Län
- Västmanlands län
Riksdagsvalet 2014 i Surahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 833 | 45,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 151 | 18,4 % |
| MModeraterna | 847 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 451 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 232 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 213 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 142 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 92 | 1,5 % |
| OVRövriga partier | 71 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Surahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 826 | 46,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 792 | 12,9 % |
| MModeraterna | 788 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 573 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 286 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 259 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 223 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 183 | 3,0 % |
| SjvUSjvU | 171 | 2,8 % |
| Övriga partier | 45 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Surahammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 366 | 37,9 % |
| MModeraterna | 874 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 817 | 13,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 737 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 718 | 11,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 262 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 257 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 179 | 2,9 % |
| Övriga partier | 25 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Surahammar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Surahammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- L
- MP
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,2 % | 49,1 % | 45,4 % | 36,4 % | 34,7 % | 30,4 % |
| SD | 2,5 % | 7,0 % | 18,4 % | 27,5 % | 33,7 % | 31,0 % |
| M | 14,3 % | 19,4 % | 13,6 % | 13,0 % | 13,9 % | 16,8 % |
| V | 8,4 % | 7,9 % | 7,2 % | 8,2 % | 5,0 % | 5,2 % |
| C | 4,8 % | 2,8 % | 3,7 % | 4,0 % | 2,7 % | 2,9 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,4 % | 2,5 % | 3,8 % |
| MP | 3,0 % | 4,1 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,9 % | 2,7 % |
| Övr | 2,8 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,5 % | 1,0 % | 1,6 % |
| KD | 4,2 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,5 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 83,5 % | 84,5 % | 85,1 % | 83,7 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Surahammar 2006–2026
Kommunen mot länet (Västmanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Surahammar 2014
Så skiljer sig Surahammar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 45,4 % i Surahammar mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 14,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,3
- SD +5,6
- V +1,5
- OVR +0,2
Svagare än i riket
- M −9,8
- MP −3,5
- C −2,4
- KD −2,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Surahammar, från 7,0 % till 18,4 % (+11,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,4 % till 13,6 % (−5,9).
- SD +11,4
- M −5,9
- S −3,8
- FP −2,3
- FI +1,3
- C +0,9
- MP −0,7
- OVR +0,7
Valdeltagande i Surahammar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,5 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Surahammar på plats 222 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Surahammar är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Virsbo till 88,0 % i Stavtorpet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalskogen (54,6 %) och sitt svagaste i Bruket och Landsbygd (34,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Surahammar är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 3,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- C +9,4
- S −7,4
- SD −6,6
- V +4,3
- MP +0,8
- FP +0,7
- M +0,5
Största parti i Surahammar sedan 2006
Största parti har skiftat i Surahammar under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,0 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,2 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Surahammar 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Surahammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruket och Landsbygd | S | 34,4 % | S | 33,7 % | 84,8 % |
| Dalskogen | S | 54,6 % | S | 50,3 % | 79,9 % |
| Ramnäs | S | 51,1 % | S | 39,7 % | 83,1 % |
| Skogslund | S | 44,8 % | S | 40,1 % | 81,5 % |
| Stavtorpet | S | 44,0 % | S | 41,4 % | 88,0 % |
| Virsbo | S | 42,6 % | C | 35,4 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Västmanlands län
Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014