Valresultat Kungsör 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Kungsör på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
6 249
Avgivna röster
5 386
Län
Västmanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Kungsör

Riksdagsvalet 2014 i Kungsör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 93636,3 %
MModeraterna99818,7 %
SDSverigedemokraterna93117,5 %
CCenterpartiet3847,2 %
VVänsterpartiet2685,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2624,9 %
KDKristdemokraterna2354,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1933,6 %
FIFeministiskt initiativ831,6 %
Övriga partier420,8 %

Landstingsvalet 2014 i Kungsör

Landstingsvalet 2014 i Kungsör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99138,0 %
MModeraterna93517,9 %
SDSverigedemokraterna66612,7 %
CCenterpartiet4769,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3256,2 %
VVänsterpartiet3166,0 %
KDKristdemokraterna2334,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2053,9 %
SjvUSjvU581,1 %
Övriga partier330,6 %

Kommunvalet 2014 i Kungsör

Kommunvalet 2014 i Kungsör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 88935,5 %
MModeraterna96918,2 %
CCenterpartiet68312,9 %
SDSverigedemokraterna61611,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4618,7 %
VVänsterpartiet2905,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2063,9 %
KDKristdemokraterna1803,4 %
Övriga partier210,4 %

Partiernas utveckling i Kungsör 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsör per valår
Parti200620102014201820222026
S39,1 %35,3 %36,3 %31,4 %32,0 %28,0 %
M23,1 %27,3 %18,7 %16,6 %16,2 %18,4 %
SD3,2 %7,1 %17,5 %23,9 %29,0 %25,1 %
C10,9 %6,9 %7,2 %8,5 %5,2 %5,4 %
V5,7 %5,6 %5,0 %5,8 %4,5 %7,5 %
L6,1 %7,0 %4,9 %4,4 %3,7 %4,6 %
KD5,7 %4,8 %4,4 %5,6 %6,0 %5,8 %
MP3,6 %5,0 %3,6 %2,1 %2,5 %2,9 %
Övr2,7 %1,0 %2,3 %1,5 %1,1 %2,4 %
Valdeltagande79,9 %84,8 %86,2 %88,3 %84,9 %84,5 %

Valdeltagande i Kungsör 2006–2026

Kommunen mot länet (Västmanland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsör 2014

Så skiljer sig Kungsör från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,3 % i Kungsör mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,3
  • SD +4,6
  • C +1,1

Svagare än i riket

  • M −4,6
  • MP −3,3
  • FI −1,6
  • V −0,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungsör, från 7,1 % till 17,5 % (+10,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,3 % till 18,7 % (−8,6).

  • SD +10,4
  • M −8,6
  • FP −2,0
  • FI +1,4
  • MP −1,4
  • S +1,0
  • V −0,6
  • KD −0,4

Valdeltagande i Kungsör

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kungsör på plats 126 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsör är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,4 % i Centrum till 88,0 % i Torpa - Malmberga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (41,6 %) och sitt svagaste i Torpa - Malmberga (31,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsör är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,6 % i kommunvalet mot 17,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • SD −5,9
  • C +5,6
  • FP +3,8
  • KD −1,0
  • S −0,8
  • M −0,5
  • V +0,4
  • MP +0,3

Största parti i Kungsör sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kungsör i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsör per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,0 %84,5 %
2022Socialdemokraterna32,0 %84,9 %
2018Socialdemokraterna31,4 %88,3 %
2014Socialdemokraterna36,3 %86,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %84,8 %
2006Socialdemokraterna39,1 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsör 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Kungsör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsör, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS41,6 %S40,7 %81,4 %
Haga - SkillingeS35,9 %S35,0 %87,5 %
Runna - GranhammarS38,4 %S37,2 %82,8 %
Torpa - MalmbergaS31,3 %S30,9 %88,0 %
Valskog - Kungs-BarkaröS32,7 %S32,2 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Kungsör på kartan

Fler kommuner i Västmanlands län

Hela valresultatet för Västmanlands län 2014 · Alla kommuner 2014